اهدای 271 اثر تاریخی و هنری به موزه فاطمه در سال 1400

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام محمدباقر مشکاتی وی در گفت وگویی اظهار کرد: با وجود اینکه موزه فاطمی هنوز فراخوانی برای آثار منتشر نکرده است، اما صاحبان آثار و هنرمندان به طور میانگین هر ماه حداقل یک اثر ارزشمند یا مجموعه آثار نفیس را به موزه آستان اهدا می کنند.

وی با بیان اینکه در سال 1400 60 جلسه و آیین اهدای آثار به موزه فاطمیه داشتیم، افزود: این تعداد نسبت به سال های گذشته 6 برابر شده است که نشان از موفقیت بانیان و اهداکنندگان اشیا و آثار هنری تاریخی به موزه فاطمیه است. موزه فاطمه

رئیس موزه فاطمی اقبال، اهدای روزافزون آثار تاریخی و هنری به موزه آستان مقدس فاطمی را نشان از وجود سرمایه اجتماعی بسیار بالا و عمیق برای این موزه خیرین و بارگاهی دانست و افزود. مردمی بودن یکی از ویژگی های اصلی این موزه است و این موزه به عنوان اولین موزه ایرانیان از ابتدای شکل گیری هسته اصلی خود بوده اند و ارزش ها و آثار آنها ریشه در باورهای دینی و متکی بر فرهنگ اهدا و اهدا دارد. نذر می کند

وی عشق و علاقه بی‌نظیر ارادتمندان و ارادتمندان به بانوی کرامت را دلیل اصلی افزایش اخیر اهدای آثار هنری به موزه دانست و گفت: کارکنان بانوی کرامت در موزه فاطمی در گذشته. چند سالی است که با اطلاع رسانی و تبلیغات موزه فاطمی در فضای مجازی و رسانه ای، روایتی جهت دهی شده و برای اطلاع بازدیدکنندگان و صاحبان آثار تاریخی از اهمیت حفظ و نگهداری میراث فرهنگی ایران اسلامی در موزه ها، برخورد مناسب و سخاوتمندانه ای صورت گرفته است. تداوم ارتباط با هنرمندان و فرهیختگان و نیز اثربخشی و کارآمدی گفتمان و صفحه آرایی جدید و آموزنده موزه در بین تمامی اقشار و افراد مختلف جامعه هر چه بیشتر صاحبان آثار تاریخی و هنری را به این موزه قدیمی جذب کرده اند. ، که امیدواریم با آگاهی ادامه یابد.

  شاخص بورس در معاملات امروز 8 دی ماه 93 به رقم یک میلیون و 397 هزار واحد رسید.

مشکاتی ادامه داد: از مجموع اشیاء و آثار اهدایی که در قالب 60 جلسه با حضور خیرین یا نمایندگان رسمی آنها برگزار شد، 36 اثر به عنوان موزه شناخته شد که شامل سکه، مدال، قرآن خط قاجار، خشت و مفرغ است. آثار چند هزار ساله و آثار هنری. از دیگر اقلام دست ساز می توان به ظروف چینی، قدره، خنجر، عصای شمشیر و یک تکه پارچه قاجار اشاره کرد.

وی گفت: همچنین در این مدت 235 اثر به نمایش گذاشته شده است که شامل آثار تاریخی کمتر از صد سال و آثار هنری با موضوعات مذهبی شامل قطعات کاشی معاصر، نقاشی، سکه های معاصر، کاسه، سرامیک، انگشتر و سنگ های قیمتی ساخته شده توسط همکاران و کارشناسان موزه، بررسی اولیه انجام و به متولی اموال موزه تحویل داده شد.

سرپرست موزه فاطمی افزود: در سال 1400 در مجموع 271 اثر تاریخی و هنری در قالب موزه و نمایشگاه به موزه اهدا شد. و ثبت شناسنامه، تصاویر و دیجیتالی سازی و ورود اطلاعات به نرم افزار و ذخیره سازی بهینه در انبار موزه انجام می شود و به تدریج در گنجینه ویژه آثار اهدایی جدید و یا در یکی از گنجینه های موزه فاطمی به نمایش گذاشته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید