افزایش 200 درصدی قیمت کالاهای اساسی

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن شورای اسلامی در خصوص تاثیرگذاری ارز ترجیحی در بهبود معیشت مردم به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: زمانی که ارز ترجیحی از سوی دولت قبل در سال 97 برای تسهیل واردات و کاهش فشار بر مردم تعیین شد. تأمین معیشت، نه تنها نتوانست به هدف مورد نظر دولت دست یابد، بلکه منشأ فساد و رانت بسیاری در کشور شد. این ارز سپس برای 1200 قلم کالا پرداخت شد که به تدریج به 4 فقره کاهش یافت و در نهایت در دولت قبل لغو شد و بخش قابل توجهی از آن از بین رفت.

مهدی عسگری ادامه داد: وقتی دولت سیزدهم در بودجه 1401 آن را حذف کرد به 5 جایگاه کاهش یافت.الا اصلی، گندم، دارو توزیع شد. اکنون یارانه گندم مستقیماً به نانوایی ها پرداخت می شود و ارز دارویی نیز حذف نشده است و در شرایط فعلی لازم بود ارز ترجیحی برای کالاهای غیرضروری حذف شود اما اگر بازار و قیمت سایر کالاها کنترل نشود. ، حذف این ارز و همچنین توزیع آن در بهبود وضعیت معیشتی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

ادامه مطلب؛

قبل از حذف ارز ترجیحی، آرد به کشورهای همسایه قاچاق می شد/ انحراف ارز ترجیحی در دولت قبل

این نماینده مجلس یازدهم معتقد بود که ارز ممتاز در زمان پرداخت به هدر رفت و این رانت بود که با این لغو جلوگیری شد، اما به نظر می رسد حذف ارز کالاهای اساسی در شرایطی که با این میزان تورم مواجه هستیم، وجود داشته باشد. اشتباه شده .

وی یکی از دلایل حذف ارز ترجیحی را همین بحث دانست مبارزه با قاچاق وی افزود: در جریان توزیع ترجیحی ارز حجم زیادی از کالاهای وارداتی با این ارز به کشورهای همسایه قاچاق می شد و بیشتر از مردم خودمان از این ارز استفاده می کردند.

  افزایش آمادگی و امنیت نیروهای مقاومت بسیج با برگزاری رزمایش در بیت المقدس

نماینده مردم کرج، اشهارد و فردیس در مجلس با تاکید بر اینکه ارز 4200 تومانی منشأ برخی رانت ها بود که باید جلوی آن گرفته می شد و افزود: میانگین قیمت اقلامی که ارز 4200 تومانی دریافت کردند در یک دوره چهار ساله (1396-1400) تقریباً 200 درصد افزایش داشته است.

البته عسگری همچنین خاطرنشان کرد: حذف ارز ترجیحی در صورتی تصمیم درستی است که در چارچوب ثبات اقتصادی و با سازوکارهای جبرانی و حمایتی مناسب انجام شود. تصمیم دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی ظاهر اقتصادی دارد اما تبعات اجتماعی گسترده ای دارد که باید جدی گرفته شود، بنابراین خط قرمز تصمیمات، پایداری معیشت مردم است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با تاکید بر اینکه دولت باید در مورد آزادسازی قیمت ها محاسبات دقیقی داشته باشد، گفت: دولت باید پاسخ دهد که آزادسازی قیمت ها و حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر خط فقر، تورم مورد انتظار و قیمت تمام شده دارد. سایر کالاهای اساسی آیا راه های جایگزین برای تنظیم بازار به دقت محاسبه و پیش بینی شده است؟ آیا قیمت مایحتاج اولیه که افزایش می یابد تاثیری بر سایر نیازهای مردم نخواهد داشت؟ آیا می خواهیم با دستورالعمل آنها را کنترل کنیم یا نیاز به مکانیسم و ​​برنامه ریزی است؟

عسگری تاکید کرد: هیچ تصمیمی نباید منجر به کوچک شدن توده مردمی شود.

رئیس فراکسیون دیپلماسی اقتصادی گفت: در شرایط اقتصادی کشور تنظیم بازار ارز ضروری است. در حال حاضر شاهد تکانه های اولیه آن هستیم، بنابراین باید مراقب باشیم که ارز در بازار آزاد افزایش پیدا نکند که باز هم دوگانگی ایجاد می کند و شوک قیمتی دیگری از این محل خواهد داشت.

  دانشگاهیان انقلابی دانشگاه یزد جهاد تبیین را وظیفه و رسالت اصلی خود می دانند

این نماینده مجلس خطاب به دولتمردان گفت: عزم دولت برای مبارزه با فساد و رانت خواری خوب است، اما این مبارزه با فساد ابتدا باید در همه سطوح شکل بگیرد و ثانیاً از طریق سامانه های هوشمند و سامانه جامع، تجارت قاچاق باید انجام شود. در تمام سطوح انجام شود.» و دامنه ها دنبال می شوند و متوقف می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید