کلاهبرداری با ارسال پیام های فیشینگ

شفقنا- کلاهبرداران با ارسال پیامک حاوی لینک های فیشینگ به اپلیکیشن های دادگاه در غیاب افراد آشنا به مسائل امنیتی ده ها میلیون سرقت انجام داده اند.

به گزارش شفقنا از ایسنا، «سلام کارمند اداره پست هستم. من نتونستم آدرس خونتون رو پیدا کنم چون تازه اومدم منطقه شما. شما نامه دادگاه دارید. شماره شما را از روی نامه گرفتم و گفتم کد رهگیری اسم شما ۱۷۳۰۰۶۵۲۸۹۱۰۹ است. «از آنجایی که این نامه سوم و آخرین اخطار است، درخواست پیگیری نامه های دادگاه را برای شما ارسال می کنم. او را دنبال کنید.» شرکت پست در بیانیه ای اعلام کرد. ممکن است هنگام خواندن این متن پیام متنی مشابهی دریافت کنید. یک پیام متنی حاوی یک لینک آلوده به اطلاعات فیشینگ توسط دلالان با هدف خالی کردن حساب قربانی تنظیم و ارسال می شود. پیامکی که در چند روز اخیر حساب افراد زیادی را در سراسر کشور خالی کرده است.

بی توجهی به توصیه های امنیتی و این سوال که چگونه یک پستچی می تواند چنین پیامکی را برای موکل خود تنظیم کند و لینک آن را به قوه قضاییه ارسال کند، منجر به کلاهبرداری ده ها میلیونی شده است. اگرچه بسیاری از این گونه گزارش ها در قالب مطالب پیشگیرانه در صفحات روزنامه ها و حتی شبکه های اجتماعی برای اطلاع شهروندان از کلاهبرداری جدید منتشر شده است، اما همچنان افرادی هستند که پس از بی تدبیری و بی توجهی به توصیه های پلیس، بخشی دیگر از Finish the پازل قربانی شدن در فضای مجازی. سود برای سود، که به عنوان “برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و رادیویی” ظاهر می شد، مدت هاست که با سوء استفاده از پستچی و پستچی برند، به عنوان “پیام های دادگاه” پنهان شده است.

  مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در معبد بانوی کرامت اعلام شد.

شاکی که مردی جوان است با در دست داشتن گزارش قضایی به کلانتری فتای استان خراسان رضوی رفت و مدعی شد که صورتش برایش پیامکی ارسال کرده که مامور پست اخطاریه قضایی را به او ابلاغ کرده است. مالباخته بر روی لینک اخطاریه دادگاه که از طرف همان شخص برای او ارسال شده است کلیک کرده و نرم افزار مورد نظر را نصب می کند. پس از نصب، نرم افزار از مرد جوان می خواهد که به تلفن همراه دسترسی پیدا کند و او ناآگاهانه به اپراتور اصلی اجازه می دهد تا اطلاعات شخصی او را بازیابی کند. از آنجایی که شاکی همچنان در جستجوی متن ابلاغیه دادگاه خود است، ظاهراً برای مطالبه آن حق عضویت ناچیزی می پردازد که منجر به سرقت می شود.

این نرم افزار جاسوسی که نقش خود را به خوبی ایفا می کرد، اطلاعاتی در مورد بانک تله خود در اختیار سارقان قرار می داد و از آنجایی که متهمان پس از دریافت رمز دوم به سرویس پیام رسان موبایلی متقاضی دسترسی کامل پیدا کردند، نقشه کلاهبرداری خود را انجام دادند و مبلغ 47 میلیون و 700 هزار تومان دریافت کردند. تومان پول جیبی در جیب مقتول است. شاکی به خود آمد و برای لحظاتی پولش به چند کارت بانکی سرازیر شد و در نهایت تبدیل به ارزهای دیجیتال و خرید کالا از سایت های واسطه شد.

توجه داشته باشید که شرکت ملی پست کلیه پیام های اطلاعاتی خود را از سایت خود در post.ir و صفحات رسمی خود در پیام رسان های گپ و سروش در natuinalpost و شبکه اجتماعی اینستاگرام در irannationalpost منتشر خواهد کرد. همچنین لازم به ذکر است که این شرکت به هیچ وجه پیامک یا درخواستی مبنی بر ورود به لینک و بررسی وضعیت مرسوله یا اطلاعیه به مشتریان ارسال نمی کند. با افزایش سواد رسانه ای و افزایش آگاهی بخش های مختلف، از خود در برابر سوء استفاده های احتمالی از جرایم سایبری محافظت کنید.

  واشنگتن پست: مذاکرات هسته ای این هفته از سر گرفته می شود

دیدگاهتان را بنویسید