کالینینگراد یک قلعه اتمی در قلب درگیری بین روسیه و اروپا

گراد خبر عجیب

شفقنا- نمای بیرونی روسیه در کالینینگراد، در صدها کیلومتری غرب روسیه، آخرین مورد از مجموعه اختلافات مسکو و اروپا بر سر پیامدهای جنگ روسیه و اوکراین است.

کالینینگراد که در منطقه بالتیک بین لیتوانی و لهستان واقع شده است، منطقه جداگانه ای از سرزمین اصلی روسیه است. در جغرافیای سیاسی به این منطقه تبعید می گویند.

اسکلت بیرونی ممکن است به طور کامل در کشور دیگری محصور شده باشد یا بین چندین کشور واقع شده باشد. بیگانگان معمولاً به دلیل این تفکیک در خطر استقلال یا الحاق به کشور دیگری هستند یا حداقل محدودیت هایی برای عبور از قاره دارند.

در اواسط ژوئن، لیتوانی اعلام کرد که قطارهای باری روسیه را که معادن، سیمان، الکل، سیمان و کودهای شیمیایی را به منطقه کالینینگراد حمل می‌کنند به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا مسدود می‌کند و این فهرست می‌تواند شامل زغال سنگ و نفت شود. با این حال، اتحادیه اروپا نیز حمایت کامل خود را از پیشرفت لیتوانی اعلام کرده است. ارتش روسیه به سرعت با بیش از 1000 سرباز تمرین کرد و رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیمه شب وارد منطقه شد.

کرملین همچنین اقدامات لیتوانی را “بی سابقه و غیرقانونی” خواند و با یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در مسکو تماس گرفت، در حالی که نیکلای باترخوف، دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه گفت که واکنش مسکو تأثیر خطرناکی بر مردم لیتوانی خواهد داشت.

تاریخ کالینینگراد

در دوران جنگ سرد، قسمت غربی برلین به عنوان بخشی جداگانه از آلمان غربی، به طور کامل به روی آلمان شرقی بسته شد و مشکلاتی را برای ساکنان آن ایجاد کرد، اما منطقه کالینینگراد وضعیت ژئوپلیتیکی مطلوبی را برای روسیه در منطقه بالتیک ایجاد کرد.

  توضیحات اوجی از صادرات نفت سال آینده

کالینینگراد 365 کیلومتر از سرزمین اصلی روسیه فاصله دارد و تنها بندر اروپایی بدون یخ روسیه است و نقش مهمی در روابط روسیه با کشورهای بالتیک، اروپا و ایالات متحده دارد.

پس از شکست آلمان در جنگ جهانی اول و کنفرانس صلح ویلسون در ورسای، رئیس جمهور ایالات متحده چهارده مقاله خود را در حمایت از استقلال و احیای لهستان ارائه کرد و رسماً پیوند سرزمینی بین منطقه و سرزمین اصلی آلمان (وایمار) را به رسمیت شناخت. . با نواری از قلمرو لهستان به نام کریدور لهستان قطع شد.

از سوی دیگر، به منظور تضمین دسترسی لهستان به دریای بالتیک و توانایی لهستان برای تجارت مستقل، بندر دانزیگ به عنوان بندر آزاد تحت نظارت سازمان ملل اعلام شده است که رضایت هیچ یک از این کشورها را جلب نمی کند. سرانجام در سال 1939 پس از حمله نظامی آلمان نازی به لهستان و اشغال این کشور، ارتباط زمینی بین این منطقه و قلمرو اصلی رایش سوم برقرار شد. شهر کوئینزبورگ در طول جنگ جهانی دوم در اثر بمباران بریتانیا و حملات ارتش سرخ شوروی به شدت آسیب دید.در ماه های آخر جنگ جهانی دوم پس از اشغال اروپای شرقی توسط روسیه، این منطقه توسط ارتش سرخ اشغال شد.

این منطقه در 17 اکتبر 1945 رسماً به اتحاد جماهیر شوروی ملحق شد و یک سال بعد توسط کوئینزبرگ در کالینینگراد به افتخار میخائیل کالینین، سیاستمدار فقید شوروی، نام آن را تغییر داد.

جمعیت آلمان در منطقه، که قبل از جنگ جهانی دوم به 2.2 میلیون نفر افزایش یافت، پس از الحاق به کمتر از 150000 نفر کاهش یافت، برخلاف مهاجرت سازمان یافته روس ها به کالینینگراد در سال 1959 که تعداد آنها به 611000 نفر می رسید. به این منطقه مهاجرت کردند. آغاز روسی سازی آن

  آلمان؛ ورود افراد واکسینه شده به رستوران ها و باشگاه ها ممنوع است

در رابطه با ترانزیت، لیتوانی و روسیه توافقنامه لغو روادید امضا کردند، اما با پیوستن لیتوانی به اتحادیه اروپا، کالینینگراد به طور کامل توسط منطقه شینگن محاصره شد، بنابراین برای ترانزیت، گذرنامه و ویزا رسمی لازم بود. شرایط ترانزیت ویژه ای برای او در نظر گرفته شد اما ویزا باطل نشد.

اهمیت استراتژیک کالینینگراد برای روسیه

کالینینگراد با 15000 کیلومتر مربع مساحت و 500000 نفر جمعیت با اکثریت روسی یکی از مهمترین اظهارات در سیاست خارجی و امنیتی روسیه است و کارشناسان انگلیسی تخمین می زنند که روسیه حدود 6 درصد از کل روسیه را دریافت می کند. عدد. توجه نظامی.به این منطقه.

این مرکز که در دریای بالتیک واقع شده است، مقر نیروی دریایی روسیه در دریای بالتیک است و در طول جنگ جهانی دوم یک سنگر دفاعی بود و مسکو در حال سازماندهی مانورها و تمرینات در مقیاس بزرگ برای مقابله با گسترش ناتو در کالینینگراد است.

در سال‌های اخیر، روسیه موشک‌های اس-400 با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته را نصب کرده است. همچنین در فوریه سال جاری قبل از حمله به اوکراین، موشک‌های اولتراسونیک را در کالینینگراد مستقر کرد.

سناریوهای روسیه برای اقدامات لیتوانی

این در حالی است که سناریوهای روسیه در قبال لیتوانی را می توان در قالب «عدم به رسمیت شناختن استقلال لیتوانی به دلیل نقض شرایط منتهی به استقلال، تحریم های اقتصادی و ارسال تجهیزات نظامی استراتژیک به مرزهای این کشور و در سناریوی خطرناک تر، نظامی دانست. تجاوز.» «با توجه به عضویت لیتوانی در ناتو، تهاجم روسیه به این کشور ماده 5 را فعال می کند و به معنای جنگ با همه اعضای ناتو است.

  اتحادیه اروپا امیدوار است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در وین به توافق نهایی برسد

به گفته آنتون علیخانوف، فرماندار منطقه کالینینگراد، حدود 40 تا 50 درصد از تجهیزات این استان از طریق مرز زمینی لیتوانی تحویل داده شده است که با تحریم های اتحادیه اروپا پیچیده خواهد شد.

این گزارش را در الحره ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید