مهدی مطهرنیا: احتمال ائتلاف منطقه ای و بین المللی علیه تهران در سفر بایدن به خاورمیانه

مطهرنیا خبر عجیب

شفقنا آینده، تحلیلگر بین المللی معتقد است که از دید غرب، این موازنه باید به نفع جبهه اسرائیلی طرفدار اسرائیل در منطقه و علیه ایران به رهبری آمریکا ایجاد شود.

دکتر مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه در گفت و گو با شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که اهداف سفر بایدن به منطقه چیست؟ وی گفت: سفر بایدن به منطقه، سفر رئیس جمهور دولت فدرال ایالات متحده به منطقه ای تلقی می شود که از حمایت استراتژیک در شکل دادن به نظم جدید جهانی در آینده برخوردار است. بنابراین، این سفر را نمی توان سفری عادی تلقی کرد، زیرا یکی از ابعاد قدرت در شکل دادن به نظم جهانی آینده ایالات متحده است و مسئله کلاسیک و باستانی روابط اعراب و اسرائیل و ائتلاف یهودی و عربی در منطقه تشدید می شود ایران به یک پازل پیچیده در روابط شرق و غرب و البته سفر بایدن به منطقه تبدیل شده است اما رئیس دولت فدرال آمریکا مهم است. وی در سال‌های اخیر از مکتب نئورئالیسم دفاعی نسبت به منطقه بهره برده است، یعنی سعی کرده است بین ابعاد قدرت در خاورمیانه توازن قوا ایجاد کند و از اقدام امنیتی آمریکا در منطقه جلوگیری کند. رهبری جریان های سیاسی منطقه را از دست داده است. اگرچه او آن را به وضوح در زمان مواضع تهاجمی ترامپ بیان نکرد، اما همچنان به هدایت تحرکات در منطقه به سمت اسرائیل و ایجاد عمق استراتژیک اتحاد بین اسرائیل و جهان عرب ادامه داد. این اولین کلید در زمان اوباما بود، و اگرچه سابقه طولانی دارد، اما اهمیت آن در دوره اوباما با مفهوم عربی ناتو و در دوران ترامپ، داماد او کوشنر و ائتلاف ابراهیم که اکنون شاهد عادی سازی هستند، آشکارتر شد. . ما با تل آویو و عدم مقاومت مردم آن کشورها در برابر آن پایتخت کشورهای عربی و اسلامی هستیم. و این سفر در تلاش است تا این جبهه را تشکیل دهد تا ایران در منطقه علیه تهران وحدت بیشتری ایجاد کند.

  استاندار کربلا: مراسم نیمه شعبان امسال بزرگترین مراسم سال های اخیر بود

وی افزود: به عبارتی دکترین محدودسازی همکاری های بین المللی با ایران و محاصره منطقه ای تهران تکمیل شده و در چارچوب دکترین تبدیل چالش ایران به تهدید و امنیت منطقه ای وارد عرصه برخورد با تهران شده است. این در قالب یک نظریه در مورد نحوه برخورد با سر اختاپوس است، زیرا سال ها پیش متوجه شدم که آمریکایی ها ایران را به عنوان یک اختاپوس می بینند و سیستم های امنیتی آمریکا بارها گفته اند که ایران را به عنوان یک استعاره می بینند. ابتدا باید دست های او را برید و سپس سرش را گرفت و سیستم های امنیتی منطقه یعنی اسرائیل، عربستان و ایران را اژدها دانست. نوعی وحدت عملیاتی بین واشنگتن و تل آویو و پایتخت ها. کشورهای عربی، عربی و منطقه علیه ایران (چون ترکیه و پاکستان نیز در این گروه قرار دارند) در قالب این سناریو به یک وحدت عملیاتی تبدیل شده است، بنابراین سفر بایدن می تواند زمینه ساز وحدت بیشتر در این راستا باشد. با توجه به وضعیت پرونده هسته ای ایران، مذاکرات نفس در وین و وجود دولت واحد در تهران و همچنین خروج این دولت از مواضع انقلابی قبل از رد برجام و برجام می تواند مسیر را پرمخاطره تر کند و حاشیه های اصطکاک را در آینده افزایش دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی ها معتقدند که تعادل به هم خورده است و باید تعادل جدیدی در منطقه ایجاد شود؟ وی گفت: این موازنه در نگاه غرب باید به نفع جبهه اجماع به رهبری آمریکا با آمریکا و اسرائیل در منطقه و علیه ایران باشد. ایران سال‌هاست که از جبهه مقاومت صحبت می‌کند، جبهه مقاومت در تهران بوده است.» طراحی سناریوی داعش برای ایجاد اسرائیل در جغرافیای مرکزی عراق، بر اساس مقوله برجام در سال 2015، به یک امر ضروری تبدیل شده است. و سناریوی بدیع در سناریوی دوم تا بتوانند ایران را وارد معادله پذیرش برجام کنند که باعث می شود ایران یک بازیگر عادی در نظام بین المللی شود.

  آیت الله اعرافی: رفع نیازهای انسان مستلزم تحقیقات مشترک بین صاحب نظران مذاهب مختلف است/ دبیرکل شورای جهانی کلیساها: حوزه علمیه باید در جلسات آینده مشارکت بیشتری داشته باشد.

مطهرنیا گفت: این در حالی بود که ایران به دلیل این معانی این معنا را نپذیرفت و با توجه به اینکه تردیدی در برجام وجود داشت، اکنون دوباره سناریوی بدیع دیگری اعمال می شود و آن ایجاد وحدت بین کشورهای متوازن قدرت اما تهران است. مخالف ایران با اسرائیل است و در اینجاست که اگر بایدن موفق شود زمینه های بیشتری برای اتحاد بین تل آویو و عربستان سعودی و البته عربستان سعودی و ترکیه و همچنین ترکیه، مصر و اردن ایجاد کند، پس این البته اتحاد آمریکا و اروپای متحد و ایجاد توافق خط مقدم در مقابل جبهه مقاومت قابل درک است، بنابراین اگر بخش‌های انگلیسی منطقه مانند اردن و کویت و همچنین جهت‌گیری‌ها ناسیونالیسم عربی که ریشه در مصر دارد، مهمتر از سفر او به ترکیه است. پیوستن به این جبهه می تواند این اتحاد را عملی تر کند و زمینه ساز ائتلاف منطقه ای و بین المللی علیه تهران شود. در صورت بروز تنش در منطقه مانند اوکراین و گسترش جنگ در خاورمیانه به شکل محتوا بیاورید.

خبر قبلیرئیس جمهور اندونزی به مسکو و کیف سفر خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید