متن کامل طرح دوفوریت برای کنترل و ساماندهی اجاره املاک مسکونی

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز 31 تیرماه، طرح مضاعف یک فوریت کنترل و ساماندهی اجاره املاک مسکونی را در جلسه علنی مجلس بررسی کرد.

جزئیات و مواد این لایحه باید به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:

ماده 1: مالکان موظفند در دفاتر اسناد رسمی یا سامانه ثبت الکترونیکی معاملات املاک کشوری که دلالان املاک به آن متصل هستند (اعم از مشاوران املاک و بنگاه های معاملات ملکی) مطابق ماده 18 اجاره نامه تنظیم کنند. قانون جهش مسکن در صورتی که قرارداد اجاره با واسطه‌گری دلالان، مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی باشد و در سامانه درج نشده باشد، دلالان، مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی از شعب سازمان امور جنایی کشور به جز جریمه نقدی سه برابری رسید. در مرحله اول به یک سال محرومیت و در مرتبه دوم به محرومیت دائم از کار در اثر مشخص شده محکوم می شوند. همچنین موجری که اجاره نامه تنظیمی خود را به ترتیب فوق ثبت نکرده باشد مشمول مقررات تعزیری زیر خواهد بود:

کل مبلغ دریافتی در نتیجه قرارداد لیزینگ (صرف نظر از اینکه وام در قرارداد است یا قرارداد لیزینگ) درآمد خالص محسوب می شود و مشمول مالیات بر اساس ماده است. (53) قانون مالیاتهای مستقیم.

هزینه دادرسی علیه مستاجر چهار برابر هزینه دادرسی خواهد بود. دعوای تخلیه وی علیه مستاجر نیز مشمول هزینه های قانونی بر اساس مبلغ اجاره بها و قرض الحسنه مندرج در قرارداد می باشد. در این موارد موجر فقط تا سقف هزینه دادرسی حق شکایت از مستاجر را خواهد داشت.

  عدم قطعی سوخت رسانی در مناطق زلزله زده هرمزگان

رسیدگی به هرگونه ادعایی از سوی موجر علیه مستاجر مشروط به تنظیم قرارداد مالیاتی طبق مقررات این قانون خواهد بود.

تبصره 1: تعرفه کمیسیون دلالان املاک (اعم از مشاورین املاک و بنگاه های معاملات ملکی) بر اساس ضوابط زیر توسط وزارت راه و شهرسازی تعیین می شود.

1. تعرفه باید بر اساس ضریب ارزش معامله املاک و مستغلات بر اساس ماده تعیین شود. 64 قانون مالیاتهای مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی.

2- متوسط ​​حجم پیش نویس سالانه قراردادهای ثبت شده مشمول این ماده در هر منطقه جغرافیایی بر تعیین تعرفه ها به صورت نزولی تأثیر می گذارد. 3- میزان سقف تعرفه دریافتی برای هر تراکنش تعیین شود.

در هر صورت میزان اجاره بها تاثیری در میزان تعرفه نخواهد داشت و دریافت مبلغی – حتی با رضایت طرفین معامله یا هر یک از آنها – تحت هر عنوانی اعم از حق چاپ یا حق الزحمه است. ممنوعیت الحاق پیش نویس قرارداد به سامانه مشمول این ماده «تحریم های دولتی مشمول جریمه نقدی معادل سه برابر مبلغ دریافتی است».

تبصره 2: تعرفه دلالان املاک (اعم از مشاورین املاک و بنگاه های معاملات ملکی) و حق التحریر دفاتر اسناد رسمی نسبت به ثبت تمدید قرارداد اجاره بین طرفین با توجه به تعرفه و حق التألیف اعلام شده توسط دستگاه های مربوطه ده درصد خواهد بود. برای انعقاد و ثبت قرارداد اجاره. همچنین زمانی که طرفین قرارداد اجاره بدون وساطت دلالان فوق الذکر، توافق خود را تسویه کرده و تنها برای درج قرارداد خود در سامانه مشاوره املاک به این مشاوران مراجعه می کنند. دريافت بيش از حكم اين تبصره از دلالان املاك تخلف بوده و متخلف به جزاي نقدي معادل سه برابر مبلغ دريافتي با رأي شعب سازمان امور جنايي كشور محكوم خواهد شد.

  مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه شد

ماده 2: در صورتی که در قرارداد اجاره ملک، اجاره بهای تعیین شده نسبت به اجاره سال قبل ملک ثبت شده در سامانه، بیش از تغییر سالانه شاخص بهای مندرج در ماده (522) قانون مدنی افزایش یابد. نحوه رسیدگی علاوه بر ابطال معافیت مالیاتی موضوع تبصره (11) ماده. (53) قانون مالیاتهای مستقیم، مطابق با ماده افزایش درصد مالیات بر املاک بر اجاره ملک. مشاوران املاک موظفند یک نسخه از اجاره نامه تنظیمی را به اداره مالیات محل تحویل دهند. در غیر این صورت متضامناً مشمول مالیات مربوط می شوند.

تبصره 1: در صورتی که ملک برای بار اول اجاره داده شده باشد یا سابقه اجاره در سال قبل ثبت نشده باشد یا مالک مدعی باشد اجاره بهای سال قبل کمتر از قیمت روز بوده است، حداکثر اجاره بها می تواند باشد. برای این اموال تعیین شود نباید از ده درصد تجاوز کند. میزان اجاره بها در اجاره نامه های تنظیمی در سال جاری باید بر اساس منطقه و منطقه مربوطه تعیین شود در غیر این صورت مشمول آن مالیات خواهد بود.

تبصره 2 – اجاره به مدت دو سال یا بیشتر مشمول مقررات این ماده نخواهد بود.

ماده 3 – موجرانی که اقدام به تنظیم اجاره نامه خود نزد دفاتر اسناد رسمی یا ثبت آن در سامانه الکترونیکی ثبت اسنادی که دلالان املاک به آن متصل هستند (اعم از مشاورین املاک و بنگاه های معاملات ملکی) و افزایش مبلغ اجاره بها بیشتر نخواهد بود. بیش از مبلغ مقرر در ماده قبل از محل منابع حاصل از اعمال این قانون و به نسبت منابع دریافتی از تخفیف تا 50 درصد هزینه تعمیرات و کاهش سود و افزایش مدت بازپرداخت خرید ملک برخوردار خواهد شد. و بازسازی تاسیسات آیین نامه این ماده با مشارکت وزارتخانه های راه و شهرسازی، اقتصاد، دارایی و کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

  بهره مند از 6000 برنامه از هفته کارآفرینی خراسان رضوی

دیدگاهتان را بنویسید