ظریفیان: جلسه هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب هفته آینده برگزار می شود

4189758 خبر عجیب

شفقنا- مدیرکل دفتر توسعه و کتابخوانی از تشکیل جلسه هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب در هفته آینده با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

به گزارش شفقنا، محمدحسین ظریفیان، مدیرکل سرویس توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: این جلسه پس از وقفه نسبتا طولانی از سال 1397 به بررسی اجمالی دو هیئت نظارت و هیئت نظارت پرداخت. کتاب کودک و نوجوان و تبیین نقش این دو کمیته در مدیریت کتاب جمهوری اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این نشست، نخبگان و مدیران فرهنگی کشور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به روند سیاسی این دو کمیته افزود: بسیاری از ضوابط مشترک و پیش بینی های لازم برای ایجاد و اصلاح فرآیندهای موجود کتاب بر عهده هیأت نظارت ضوابط صدور ضوابط صدور بزرگسالان، کودکان و نوجوانان و در موارد قابل توجه این موارد است. هیئت ها به طور خاص این اختیار را دارند که در موارد دقیق تر به نتایج لازم برسند.

مدیرکل دفتر توسعه و کتابخوانی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی.

وی با اشاره به تقسیم دو هیئت نظارت به دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان، بر اهمیت حوزه کتاب کودک تاکید کرد و گفت: این حوزه راهبردی و مهمی است.

ظریفیان با اشاره به سیاست های انجام شده توسط هیئت نظارت بر انتشارات گفت: جهت گیری جدی ما در هیئت نظارت بر انتشارات، ارتقای دانش، آگاهی و خلاقیت جامعه با حفظ اصول و چارچوب قانونی است.

به دنبال افزایش ظرفیت برای بازکردن حوزه حقوقی در حوزه کتاب هستیم

وی گفت: در هیئت نظارت انتشارات در حال بررسی قوانین، ضوابط و مقررات حوزه کتاب، شناسایی خلأهای قانونی و بررسی ظرفیت ها برای افزایش چارچوب های قانونی در حوزه کتاب هستیم.

  15000 تن هوای وارداتی بر اثر بارندگی خسارت دید

به گفته این مدیر فرهنگی، توسعه کمی کتاب و ارتقای کیفی در حوزه نشر و آثار مکتوب، توجه به موضوع کتابخوانی به عنوان راهبرد اصلی توسعه فرهنگی کشور و نظام ارزیابی ناشران است. توجه جدی به انتشارات، مشکلات مؤسسات انتشاراتی، بررسی و پیگیری هیئت های نظارت بر نشر در دو حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان.

وی با بیان اینکه اعضای دو هیات نظارت بر نشر توسط رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب می شوند، افزود: حوزه کتاب در بسیاری از کشورها پیشرو است و از اهمیت بالایی برخوردار است و این حوزه در ما کشور تاریخ دارد خیلی مهم بود؛ لذا در خدمت توسعه و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال ارتقاء و پیشرفت این حوزه در کشور هستیم.

ظریفیان با اشاره به دیگر فعالیت های دفتر توسعه و کتابخوانی گفت: اقدامات هیئت نظارت بر ضوابط نشر در حوزه بزرگسالان، کودکان و نوجوانان تنها بخشی از فعالیت های این سرویس است. این دفتر هم در انطباق و هم در بخش کارکنان اقداماتی را انجام می دهد که ممکن است شامل سیاست ها، سازماندهی فرآیندها، بررسی و بررسی بخشنامه ها و مقررات، سازماندهی تحویل و بررسی روند بررسی کتاب های ارسالی ناشران و مولفان و حمایت از نویسندگان باشد. و ناشران و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید