شرق نوشت: این افراد از گرانی ها دلخور هستند

Shargh Newpaper Logo 4 خبر عجیب

روزنامه شفقنا-شرق در مطلبی با عنوان «اینها از گرانی اذیت می شوند» به قلم مینو بدیعی آورده است:

مرد جوان پشت پیشخوان مغازه اش ایستاده بود و از افزایش قیمت همه چیز صحبت می کرد. از قیمت تخم مرغ گرفته تا قیمت انواع رب، از قیمت شیر ​​و لبنیات تا قیمت نوشابه و رنگین کمان و… . یکی از مشتریان معترضان گفت: تا کی می خواهد این افزایش ادامه داشته باشد؟

در یک مغازه بزرگ پروتئینی، کمبود گوشت قرمز مشهود بود و در کنار آن، یخچال هایی که مرغ در آن سرو می شد، خالی از بسته های مرغ بود. در بازار میوه های محلی همه میوه های تابستانی گران بودند و مصرف کنندگان کم درآمد و متوسط ​​به جعبه های میوه های تابستانی گرانقیمت خیره می شدند که عطش خریدار را در چشم خریداران فرو می نشاند. . با خرید از این گوشه بازار به آن گوشه، زنجیرهای تورم و وزن به ظاهر نامرئی بر گردنت سنگینی می کرد.

به یاد داشته باشید که مشکل تورم بی عیب و گرانی کالاها مشکلی برای یک سال و دو، 10 سال و حتی 20 سال نیست. این معضلی است که از کابوس سیاه میلیون ها مصرف کننده برخاسته و این روزها در روز روشن، مصرف کنندگان را به زنجیره های خود کشانده است. چقدر تکان دهنده است که بگوییم تقریباً از اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 در کیهان ستاد مبارزه با گرانی و گرانی با حضور خبرنگاران و خبرنگاران حوزه اقتصادی – اجتماعی و گزارشگری که به طور ویژه به این موضوع می پردازد تشکیل شد. افزایش شگفت انگیز قیمت ها. اقتصاددانان و اقتصاددانان خبرنگاران را هدف قرار داده اند و ده ها استراتژی برای مقابله با تورم و تورم ارائه کرده اند. تورم فزاینده ای که تقریباً از اواسط دهه 1960 شروع شد و اکنون در دهه اول قرن 14 هجری قمری به یک معضل بسیار پیچیده تبدیل شده است و در سال اخیر به اصطلاح اگر راه حلی وجود ندارد، در آن روزها نقل قولی از فردریش فون هایک، نظریه پرداز مکتب نئولیبرال خواندم، با عنوان «فکر نمی کنم اغراق باشد اگر بگوییم تاریخ پر از تورم است که اغلب توسط دولت ها و دولتمردان ایجاد شده است. به نفع خودشان.» این گفته هایک است که نیاز به مطالعه و بررسی دارد. هایک، که طرفدار خصوصی‌سازی و حکومت حداقلی و کاهش نیروی کار است، تورم و تورم را به گردن دولت رفاه جان مینارد کینز می‌اندازد که پس از جنگ جهانی دوم این نظریه را مطرح کرد که کشور با مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ مواجه است. آنها موافقت کردند که دولت رفاه باید به مسائل داخلی و اقتصادی جامعه و مردم رسیدگی کند. در دهه های 1950 و 1960، دولت های رفاه در کشورهای اروپایی تا حد زیادی قادر به مقابله با مشکلات اقتصادی جنگ بودند.

  اهداء 1800 متر مربع زمین و اعیان به دانشگاه علوم پزشکی کاشان

اما حضور گسترده دولت در امور اقتصادی مورد انتقاد شدید اقتصاددانان نئولیبرال و نئولیبرال مانند میلتون فریدمن و فردریش هایک قرار گرفته است و بار دیگر مسئله اقتصاد آزاد و عدم دخالت دولت در بازارهای عرضه و تقاضای سرمایه داری را مطرح کرده است. پس از پایان جنگ عراق و ایران، اندیشه های نئولیبرال، اما همسو با وضعیت اقتصاد وابسته به نفت ایران، پدیدار شد. خصوصی سازی موضوع توجه جدی به بخش توزیع تجارت و دلالی و واسطه گری کالا و کالا را مطرح کرده است. در اوایل دهه 1970، اقتصاد تولیدی کشور که متکی به صنعت مونتاژ و صنایع وابسته به مواد خام وارداتی بود، بسیار ضعیف شد. همزمان، تحریم های اقتصادی که از اوایل دهه 1960 آغاز شده بود، ادامه یافته است. ضعف تولید داخلی از یک سو، افزایش نرخ ارز از سوی دیگر و تحریم های اقتصادی و گسترش روزافزون نظام واسطه گری در توزیع کالا، تاریخ پر از اشک، گرانی و کمبود را رقم زده است. . این روند در دهه 1980 تشدید شد و در دهه 1990 فقر طبقات اجتماعی کم درآمد و متوسط ​​و متوسط ​​شروع به افزایش کرد. شروع قحطی و فقر در اواسط دهه 90 شکل بسیار نگران کننده ای به خود گرفت و در اوایل دهه 1400 و پایان این سال و اوایل سال 1401 وضعیت اسفناکی با توجه به قیمت بالای کالاها و تورم در جامعه شد. در این شرایط اقتصادی اولین گام‌ها حذف سیستم واسطه‌گری کلان و فساد بیش از حد در توزیع کالا، تعدیل اصولی نرخ ارز، مقابله با تحریم‌های اقتصادی با یک سیاست پایدار، استفاده از استراتژی‌های دولت رفاه کینزی، اجرای سیستم مدیریت کلان قدرت نیروهای خلاق و تازه نفس در مدیریت ارشد و میانی. رفع ساختار فساد که مافیای مختلف در توزیع کالا ایجاد می کند از دیگر طرح هایی است که باید اجرا شود.

  حذف ارز ترجیحی از فساد و تقاضای رانت و توزیع عادلانه یارانه ها جلوگیری می کند

خبر قبلیبانک ملی: تاکنون هیچ اقلامی به هیچ یک از صاحبان املاک تحویل نشده است

دیدگاهتان را بنویسید