دلایل مخالفت و موافقت با طرح تغییر تاریخ سال مالی در مجلس؛ از چاه های خارج از بودجه گرفته تا جذب وام های کاغذی

خبر عجیب

شفقنا- نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، اول تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات درباره طرح دو فوریتی تغییر تاریخ سال مالی با ۱۸۰ رای به 19 مخالف و 4 رای ممتنع از نمایندگان حاضر 219. در دادگاه با کلیات طرح موافقت کردند.

به گزارش شفقنا، خانه ملت، سید محمدرضا میرتاج الدینی متن گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات را به شرح زیر قرائت کرد:

طرح المثنی تغییر تاریخ سال مالی به شماره ثبت 787 به عنوان اصلی ترین طرح مورد رسیدگی این کمیته ارائه و در جلسه 29 خرداد 1401 مورد رسیدگی قرار گرفت و کلیات آن با اصلاح عنوان و متن به تصویب رسید. به شرح زیر است .

مقاله واحد؛ مدت جذب وام تملک دارایی های سرمایه ای و مالی از محل قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور اعم از وجوه نقد و اوراق بهادار (اسناد خزانه، اوراق مشارکت و سایر اسناد مالی اسلامی) تا پایان شهریور ماه ۱۳۰۱ تمدید شد. مابقی وجوه استفاده نشده از وام های مذکور حداکثر تا 19 مهر 1311 به خزانه داری کل کشور واریز می شود و آخرین مهلت ارسال صورتحساب و پرداخت نهایی تا پایان مهر ماه 1401 می باشد.

میرتاج الدینی با اشاره به لزوم تغییر سال مالی، افزود: سال مالی 12 ماهه است و 30 اسفندماه به پایان می رسد و دولت بعد از آن تاریخ اعتباری اعطا نمی کند، زیرا در سال 1401 مشکلات زیادی در این زمینه داشتیم. و توزیع به موقع انجام نشده است، بنابراین تمدید ضروری است.

وی افزود: در حال حاضر 24 هزار میلیارد تن وام عمرانی اعطا شده است و دستگاه های اجرایی در استان ها وجود دارد که زمان اجرای آن را نداریم بنابراین در صورت عدم تعیین مهلت، وام ها بازپرداخت و خسارت وارد می شود. با نیمه کاره ماندن طرح های عمرانی در حال پیشروی است، بنابراین باید این مهلت را تا شهریور 1401 تمدید کنیم.

لازم به ذکر است عنوان این طرح به «تمدید مهلت جذب وام تملک دارایی های سرمایه ای و مالی در سال 1400 در سراسر کشور» تغییر یافته است.

سلیمی: تغییر سال مالی روند بودجه را در کشور پیچیده می کند

علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه مجلس در ابتدا با کلیات طرح تغییر تاریخ سال مالی مخالفت کرد و گفت: از آنجایی که در سال 1400 تنها بخشی از بودجه عمرانی مصرف شد، اکنون می خواهیم سال مالی پروژه های عمرانی را ادامه دهیم. تا «اما چرا می خواهیم این کار را انجام دهیم، زیرا برخی از مناطق سردسیر نمی توانند به موقع بودجه را جذب کنند و توزیع به موقع انجام نمی شود، یعنی از سر ناچاری. اما اگر چیزی لازم است باید انجام دهیم. تا آنجا که لازم است، برای رفع اضطرار، در حالی که ما اکنون می خواهیم این قاعده را ایجاد کنیم، بنابراین تمام پروژه های عمرانی به پایان سال منتقل می شود، و این در کجا قرار می گیرد؟

  سفر رئیس جمهور به کوم

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با بیان اینکه چرا بالاخره باید قانون توزیع را تصویب کنیم و چرا قانون را به طور کلی تصویب نکنیم، افزود: اگر پیش بینی نکنیم به چاه خارج از بودجه می افتیم. درآمدها و هزینه ها به مرور زمان، روند بودجه در کشور آسیب می بیند و هدف گذاری مالی دولت متضرر می شود. به همین دلیل باید مشکل را به صورت اساسی حل کنیم تا هر سال درگیر نشویم.

نادران: افزایش بی رویه در طول سال مالی امکان پذیر نیست

بنابراین گزارش می گوید سال مالی 12 ماهه است، چه از اول فروردین، چه 1 تیر و چه شهریور، همان 12 ماه است، اما نمی توان آن را 18 ماه گرفت، زیرا در این صورت یک سال خواهیم داشت. و نیم پول و اعتراض من به شرح زیر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرات، اسلام شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: و.بنابراین اگر بخواهیم سال مالی پروژه های عمرانی را تا پایان تیرماه یا یک ماه دیگر تغییر دهیم، ابتدا باید سال مالی پروژه های عمرانی را تغییر دهیم. تعیین تکلیف دستگاه ها در واقع باید از تیر یک سال تا تیر یک سال دیگر یا از شهریور تا شهریور سال دیگر باشد، اما افزایش سال مالی بدون تنظیم امکان پذیر نیست و اگر بگوییم سال مالی 18 ماهه است. در کل، این یک بی نظمی بزرگ است.

وی با تاکید بر اینکه این امر به بودجه لطمه می زند، افزود: اگر باید مبدا و مقصد سال مالی را تغییر دهیم مشکلی نیست، اما اگر بخواهیم استثنا قائل شویم باید بگوییم که برخی از پروژه های عمرانی صرف است. یک فرصت «دو ماه مهلت دادم، چون در غیر این صورت به دستگاه های اجرایی بدهکار هستیم و شکایت می کنیم.

  بررسی ارائه دولت در برنامه تلویزیونی دستت

این نماینده اضافه کرد: از دوستان خواهش می کنم به این طرح رای ندهند تا کمیته بررسی کند چه پروژه های عمرانی تا سقف اعتبارات و در چه شرایطی امکان تبدیل وجوه آنها وجود دارد و سال مالی را تغییر ندهیم و انجام دهیم. نه سال مالی 18 ماه.

بابایی کارنامی: حامیان طرح مالی تغییر تاریخ سال مالی به تخلفات بودجه کمک می کنند

علی بابای کارنامی بر خلاف کلیات برنامه تغییر تاریخ سال مالی به سازمان محیط زیست هشدار داد: به سازمان محیط زیست نسبت به برخورد غیرکارشناسی برای احداث پتروشیمی در استان مازندران هشدار می دهم چرا که مردم ناراحت هستند و به همین دلیل است. آقای سلازگه باید از مردم مازندران عذرخواهی کند. از استاندار و معاون سیاسی استاندار مازندران هم تشکر می کنم که تعداد غرق شدگان را کاهش دادند چرا که با شایستگی کم کار بزرگی انجام می دهند.

وی ادامه داد: حامیان طرح دوفوریت مبنی بر تغییر تاریخ سال مالی با این توافقنامه بی انضباطی خزانه داری کل کشور را توجیه می کنند و به این ترتیب به بی انضباطی در بودجه ریزی کل کشور کمک می کنند در حالی که بودجه یکسان است. انضباط.”

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس یازدهم با بیان اینکه امسال این کار را انجام داده ایم اما در آینده چه خواهیم کرد، افزود: مجلس و دولت باید به انضباط مالی در کشور کمک کنند و در حال برنامه ریزی در این زمینه هستیم. شکل این طرح ها را ما توجیه می کنیم! بنابراین دولت باید با سامان بخشیدن به مسائلی که امروز دغدغه مردم است، اوضاع را کنترل کند و یک بار برای همیشه جلوی این بی انضباطی ها را بگیرد.

محمدحسین فرهنگی در راستای برنامه کلی دوفوریت برای تغییر سال مالی گفت: باید واقعیت ها را در نظر بگیریم زیرا توزیع همیشه در پایان سال انجام می شود، بنابراین در مناطق سردسیر که بارندگی دارد این امر مشکل ساز است. . “

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس گفت: اگر بخواهیم از ابتدای فروردین پایه ریزی کنیم، تخصیص اعتبارات 2 ماه به تاخیر می افتد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در 28 اسفند 19 هزار میلیارد به مناطق محروم از سهام تملک ملک اختصاص یافت، اما زمان گذشته بود؛ اما در سال 2018، 1900 میلیارد تومان به مناطق محروم واگذار شد. ضمن اینکه از زمانی که این مهم به سال 1401 منتقل شد، به دلیل تورم 30 درصدی به این شکل آسیب دیدیم.

  نیکاراگوئه از سازمان کشورهای آمریکایی خارج شد

فرهنگی گفت: الان بحث جذب نیست، پرداخت است چون گاهی بیت المال پول نمی دهد.

سید کاظم دلهوس اباطری در موافقت با کلیات این طرح گفت: بودجه کشور ما بر اساس منابع درآمدی پیش بینی شده است بنابراین عملیاتی و سنتی نیست؛ بنابراین تحقق یا عدم تحقق منابع تعیین کننده است. نوع استفاده از بودجه

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: اینکه همکاران اعلام می کنند سال مالی 12 ماهه است و بحث یخبندان و مناطق سردسیر مانعی برای تامین بودجه نیست، باید گفت این کار درست نیست زیرا مشکل وجود دارد. . مثلاً در سال 1400 بودجه عمرانی در شهریور و مهر اعلام شد

وی ادامه داد: بارها از مسئولان برای رهاسازی قیر برآورد شده که حدود 2 میلیون است درخواست شده است اما این اقدام صورت نگرفته و اکنون مردم دچار مشکل شده اند.

دلهوس افزود: شاهد توزیع 20 تا 30 درصدی بودجه هستیم و همین امر باعث شده است که به پیمانکاران اوراق بدهیم و حتی در صورت داشتن منابع به پیمانکاران پولی نپردازیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: هیات رئیسه باید بر اجرای قانون نظارت داشته باشد; امروز ۷۶ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد و ۲۴ هزار میلیارد تن برای مخفی ماندن پروژه های به جا مانده از شهرها بر روی زمین نیاز است.

حبیب الله دهمرده نیز با کلیات طرح دوفوریت برای تغییر سال مالی موافق است و می گوید: اصولاً به مردم وام کاغذی برای جمع آوری وجوه داده می شود اما تعداد و اندازه توزیع آن مشخص نیست چرا که بحث جذب و توزیع است. متفاوت هستند. “

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی گفت: به طور کلی مناطق سردسیر در اجرای پروژه های خود در پایان سال با مشکل مواجه هستند و این زمان تخصیص اعتبار است.

وی در همین راستا افزود: این موضوع منجر به بازپرداخت وام از استان می شود; مگر اینکه مردم به دنبال روش های نادرست و صرف اعتبار در امور دیگر باشند، بنابراین اگر به جای تیرماه در سال مالی شهریور ذکر شود مشکلی پیش نمی آید و سود زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید