خشونت و طلاق در رأس پرونده های دادگستری اردبیل / لزوم همراهی رسانه ها در بحث پیشگیری

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، جلال عفاقیمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری منطقه اردبیل گفت: جرایم اولویت دار در منطقه اردبیل جرایم مربوط به خشونت و سپس سرقت، اعتیاد و سایر جرایم است و در پرونده های قضایی یکی از موارد اولویت دار، اختلافات خانوادگی و به عبارتی دیگر است. پرونده های طلاق است.

وی افزود: فقر و اعتیاد به عنوان عامل اصلی طلاق در جامعه مطرح می شد. اما با بررسی کارشناسی پرونده های طلاق، متاسفانه دلیل اصلی در شرایط فعلی فضای مجازی، خیانت، ضعف در مهارت های ارتباطی، بعد مشکلات اقتصادی و معیشتی، اختلالات جنسی، ارتباطات و بسیاری موارد دیگر است که تاکنون به آن پرداخته نشده است، اما رسانه ها باید وارد شوند. این زمینه.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل: وی با تاکید بر اینکه رسانه ها یکی از یاوران پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی هستند، گفت: بر اساس بند 156 اصل 5 قانون اساسی، مسئولیت قوه قضائیه انجام اقدامات مناسب برای کاهش آسیب های اجتماعی و به عبارتی دیگر است. برای پیشگیری از جرایم این تکلیف هم بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و هم به موجب سند تحول قضایی بر عهده معاونت اجتماعی گذاشته شده است.

آفاقی با یادآوری تدوین سند تحول و کمال قضایی در سال 1399 به قوه قضائیه افزود: در این سند مأموریت هایی برای معاونت های قوه قضائیه ذکر شده که به تایید و امضای عالی ترین مقام استان می رسد.

وی گفت: در پنجمین ماموریت این سند، موضوع پیشگیری از وقوع جرم و دادرسی به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم محول شده است که هدف آن تسهیل دسترسی به عدالت و مهمتر از آن افزایش و تقویت اعتبار مردم در قوه قضائیه برای مشارکت.

  فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی از مرگ پیرمرد فلسطینی آمریکایی شکایت می کند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ناحیه اردبیل ادامه داد: اگر امروز رسانه ها بخواهند دلسوزانه و طبق قانون در هر موضوعی که در جامعه به عنوان یک معضل و آسیب اجتماعی وجود دارد ورود کنند، بی شک این آسیب برطرف می شود. بر این اساس، نقش رسانه ها به عنوان یاور و متولی امر پیشگیری ضروری است.

آفاقی گفت: در این نماینده مجلس با همدلی همکاران و اعتقاد به نقش بی بدیل مطبوعات و فضای مجازی، امسال شعار تعامل با رسانه ها به عنوان زبان جامعه یا به عبارتی دادستان دوم و چشم مردم در شناسایی آسیب ها و منشأ منتخبان، تعامل بیشتر با این گروه جرم است.

مطالبه گری یکی از وظایف ذاتی رسانه است

وی افزود: زمانی که یکی از خبرگزاری ها یا رسانه های معتبر روی موضوعی تمرکز می کند، با ورود به قوه قضائیه، مشکلات بلافاصله حل می شود؛ در صورتی که این موضوع به قوه قضائیه وارد شود. در این راستا، الزام داشتن حق مسلم اصحاب رسانه یکی از تعهدات ذاتی آنهاست.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان اردبیل گفت: همانطور که یک قاضی باید در رسیدگی به پرونده ها شجاع باشد، این شجاعت و نفوذ نیز نباید در بحث رسانه ای وجود داشته باشد. چرا که رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و در صورت عدم حمایت، فساد چندانی در جامعه از جمله در حکومت انجام نمی دهند و در انتقال و افزایش آگاهی عمومی پاسخگو نیستند. و جنایات برنامه ریزی شده است.

آفاقی با بیان اینکه رسانه ها در این زمینه مسئولیت قانونی دارند، گفت: رسانه ها و مطبوعات در شکل دهی به افکار عمومی، حفظ ارزش ها و هنجارها نقشی بی بدیل دارند و در نهایت توفیق قوه قضائیه به منزله ارتقای اجتماعی است. و امنیت روانی جامعه.»

  وزیر راه و شهرسازی: حدود 140 هزار هکتار از اراضی کشور بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی است.

وی افزود: دادگستری استان بر اساس تاکید رئیس کل دادگستری حمایت رسانه ها را در دستور کار خود دارد تا بتواند با کمک توانمندی های خود در انجام ماموریت های خود موفق تر باشد. به عنوان یکی از نکات برجسته سند تحول قضایی در بحث آسیب های اجتماعی، کاهش جرم و جنایت و حتی ادعای استفاده بهینه از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: پیشگیری یک پیشگیری مهم و اساسی فرهنگی و اجتماعی است که بر عهده متولیان فرهنگی است و زمانی می توان پیشگیری کرد که زیرساخت اقدامات اجتماعی و پیشگیرانه فراهم باشد. مردم آگاه هستند. «مسائل حقوقی در حال افزایش است.

آفاقی تاکید کرد: تا زمانی که این اتفاق نیفتد و رسانه ها وارد این امر نشوند، چندان موفق نخواهیم شد. در این راستا وظیفه قوه قضائیه پیشگیری قانونی و قضایی است که تعریف خاص خود را دارد و شامل صدور احکام به موقع، قاطع و متناسب در جهت اصلاح مجرم، اجتماعی شدن مجدد وی و جلوگیری از تکرار جرم می باشد.

وی گفت: تجربه نشان داده است که پیشگیری قانونی و قضایی از اولویت های بعدی است. با توجه به خلأهای قانونی یا عدم بازدارندگی برخی مجازات ها، موفقیت در بحث حقوقی و قضایی چندان ملموس نیست.»

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل افزود: امروز عنایت مقام معظم رهبری، ریاست محترم قوه قضائیه و رئیس قاضی استان اقدامات پیشگیرانه در خصوص مسائل اجتماعی است و از این رو کمک به رسانه ها نیز سرایت کرده است. “

  انجام 180 طرح تحقیقاتی در بخش کشاورزی اردبیل در سال

برای ارج نهادن به مقام والای قوه قضائیه، قضاوت و ارج نهادن به مقام شامخ شهید مظلوم آیت الله بهشتی به عنوان اولین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران که بر اثر انفجار بمب در مقر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. در تاریخ 28 تیر 1360، از 1 تا 7 تیرماه، هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید