جمهوری اسلامی نوشت: این حساب را بشنوید

1 خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی با عنوان «این روایت را بشنوید» نوشت:

در حالی که بازنشستگان در شهرهای مختلف دست به اعتراض زدند، نهادهای حقوقی مختلف بارها اعلام کردند که تصمیم دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی غیرقانونی است و دولت باید نظر سازمان تامین اجتماعی را در این خصوص تایید کند.
آخرین اقدام لغو مصوبه دولت از سوی شورای اجرایی و ارجاع آن به هیأت وزیران برای تصویب در سازمان تامین اجتماعی است. مبنای قانونی تصمیم هیأت عامل، همان گونه که در جلسات هیأت مدیره بیان شد، این است که «هر گونه تصمیم دولت در مورد منابع سازمان تأمین اجتماعی خارج از منافع ذی نفعان، بازنشستگان، کارگران و کارفرمایان آن است. حق بشر است و احکام به ویژه اصل سوم قانون اساسی است».
اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین عدالت اقتصادی و اجتماعی در 16 بند راهکارهایی را بیان می کند که در بندهای 9 و 12 آن بر رفع تبعیض و ایجاد فرصت های عادلانه برای همه در همه موارد تاکید شده است. و زمینه های معنوی و انصافاً تأکید کنید. مصوبه دولت به دلیل مغایرت با تامین عادلانه شرایط مادی مستمری بگیران با اصل سوم قانون اساسی همخوانی ندارد. اولین تناقض آشکار در مصوبه دولت، عدم رعایت مفاد ماده 96 قانون بیمه سلامت کشور است. در قانون تاکید شده است که تامین اجتماعی موظف است مستمری مستمری بگیران بیمه ای را تعیین و به تصویب دولت برساند. اما دولت به جای تایید نظر سازمان تامین اجتماعی، با ایجاد تغییراتی تعداد قابل توجهی از بازنشستگان را از مستمری عادلانه محروم کرد.
نکته بسیار مهمی که دولت باید به آن توجه کند این است که علیرغم اختلاف نظرهایی که ممکن است در مورد تفسیر ماده 96 باغ وحش وجود داشته باشد، اصولاً افزایش 10 درصدی مستمری بازنشستگان با واقعیت اقتصادی رعایت شود. و نیازهای حیاتی جامعه امروز ما. مطابقت ندارد. حتی اگر بپذیریم که برداشت دولت از اصل 96 درست است و ممکن است هیئت دولت برخلاف نظر سازمان تامین اجتماعی تصمیم بگیرد، باز هم این انتظار از دولت وجود دارد که در زمان افزایش قیمت ها، وضعیت اقتصادی کشور و حقوق بازنشستگان را در نظر بگیرد. بازنشستگان نیز واقعیت های عینی جامعه نشان می دهد که در نتیجه یک عملیات اقتصادی دولت سیزدهم، قیمت های سال 1401 نسبت به سال 1400 اکنون به طور میانگین بالای 50 درصد افزایش یافته است. بنابراین طبیعی است که مستمری بازنشستگان تنها در صورت افزایش به همان میزان هزینه زندگی را پوشش دهد. اکنون انتظار می رود دولت به سازمان تامین اجتماعی بازگردد و شرایط قانونی بازنشستگان را برآورده کند.
اصرار دولت بر بازنگری در مصوبه بازنشستگی بازنشستگی را نباید منافاتی با دولت تلقی کرد. می دانیم که دولت نیز در تحریم ها با مشکلات عدیده ای مواجه است، اما از آنجایی که مستمری بازنشستگان از اموال خود پرداخت می شود و باری بر دوش دولت نیست، انتظارات بازنشستگان کاملاً به حق است و بر دولت تحمیل نمی شود. حرف اول و آخر بازنشستگان این است که لطفا پول را به ما بدهید و این حرف روی قبض است.

  تورج حاجی رحیمیان مشاور وزیر شد و مسئولیت هماهنگی این وزارتخانه را بر عهده داشت.

خبر قبلی15 غیرنظامی در خارکف کشته شدند
خبر بعدیجوان نوشت: عدم دود 1467 واگن مترو در چشم پایتخت

دیدگاهتان را بنویسید