تهدید آثار باستانی افغانستان با استخراج چینی + تصاویر

Untitled 72 خبر عجیب

شفقنا- آثار باستانی بودایی در افغانستان از هر سو در معرض تهدید است، اما اکنون استخراج شرکت های چینی خطر را افزایش داده است.

یک شهر باستانی بودایی که از قله های عظیم در نزدیکی کابل حکاکی شده است، به دلیل یک کنسرسیوم چینی که برخی از بزرگترین ذخایر عسل جهان را در اختیار دارد، در خطر ناپدید شدن برای همیشه قرار دارد. استثمار می کند، بلعیده می شود.

معدن مس عینک در ناحیه محمد آغا ولایت لوگر، در محل تلاقی فرهنگ هلنیستی و هندی – که قدمت آن بین 1000 تا 2000 سال است – زمانی شهری بزرگ بود که حول معادن و تجارت عسل سازماندهی شده بود.

باستان شناسان صومعه ها، قلعه ها، ساختمان های اداری و خانه های بودایی را کشف کرده اند، در حالی که صدها مجسمه، نقاشی دیواری، سفال، سکه و نسخه خطی پیدا شده است.

باستین واروسیکوس، باستان شناس در شرکت فرانسوی آیکونم که به دنبال دیجیتالی کردن شهر و میراث آن است، می گوید: «علی رغم غارت در آغاز قرن، مس عینک یکی از زیباترین مکان های باستان شناسی در جهان است.

اما نیاز طالبان به یافتن جریان‌های درآمدی جدید پس از تعلیق کمک‌های بین‌المللی، استخراج را در اولویت پروژه قرار داده است و می‌تواند به کارهای باستان‌شناسی بیشتر پایان دهد.

در سال 2007، شرکت معدنی چین قراردادی به ارزش 3 میلیارد دلار برای استخراج سنگ معدن به مدت 30 سال امضا کرد. پانزده سال بعد، معدن هنوز وجود ندارد. زیرا عدم قطعیت و اختلاف نظر بین پکن و کابل بر سر شرایط مالی این توافقنامه، آن را به تاخیر انداخته است.

  بازرسی و نظارت میدانی از صنوف هرمزگان آغاز شد

با این حال، این پروژه مجدداً برای هر دو طرف در اولویت است و مذاکرات در مورد چگونگی ادامه آن در حال انجام است. بدون برنامه ریزی درست، شاهد نابودی یکی دیگر از پایتخت های باستانی افغانستان خواهیم بود.

اخبار اصلی را در فرانس 24 ببینید

دیدگاهتان را بنویسید