کریستال: خبرنگاران به اظهارات مقامات در حادثه متروپلیس تکیه کردند.

dsc 4785 خبر عجیب

رسانه شفقنا- خبر تلخ ریزش ساختمان 10 طبقه در آبادان و جان باختن شهروندان همچنان در خبرهاست. این خبر به سرعت در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد. در این راستا ارائه حرفه ای رسانه ها و حضور خبرنگاران در صحنه حادثه ممکن است فضا را برای ایجاد شایعات و جنجال ببندد. محمد بلوری روزنامه نگار پیشکسوت با انتقاد از انعکاس رسانه ای حادثه کلانشهر توضیح داد: متاسفانه سایت خبری منسجم در آبادان وجود نداشت و همین امر باعث ایجاد جنجال و ابهامات زیادی در انتشار اخبار و اظهارات مسئولان شد. موضوع مهم دیگر در این حادثه حضور کمتر خبرنگاران در میدان و تکیه بیشتر بر اظهارات مسئولان بود..

کریستال انتقاد از رسانه ای شدن حادثه کلانشهر رسانه شفقنا وی گفت: رسانه ها در این حادثه کاستی های زیادی داشتند. به عنوان مثال به گفته کارشناسان این حادثه سود چندانی نداشته است. رسانه ها باید در گزارش خود هشدار می دادند که باید از تجهیزات لازم برای آواربرداری و یافتن اجساد استفاده کنند. در واقع رسانه ها به لحاظ مسئولیت اجتماعی خود نباید تنها به تاریخچه خانواده های داغدار بپردازند و نگاه دقیق تری به حادثه داشته باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه در آبادان سایت خبری منسجم وجود نداشت و همین موضوع باعث ایجاد جنجال و ابهامات زیادی در انتشار اخبار و اظهارات مسئولان شده است. موضوع مهم دیگر در این حادثه حضور کمتر خبرنگاران در میدان و تکیه بیشتر بر اظهارات مسئولان بود.

این روزنامه نگار پیشکسوت گفت: اینجا مهمترین کار رسانه ها مطالبه گری است. در واقع اگر رسانه ها کار خود را به درستی انجام می دادند و به نهادهای ذیربط هشدار می دادند که تجهیزات فنی مدرن را وارد کنند، می توانستند از فشار بر داغ دیدگان بکاهند.

  نقطه قوت جمهوری اسلامی چهره مردمی و بافت مذهبی نهضت ملی است

وی با تاکید بر اینکه رسانه ها می توانند در این حادثه کمک کنند، گفت: از این پس رسانه ها باید به مشکلات این گونه سازه ها در کشور رسیدگی کنند و لیست ساختمان های خطرناک را منتشر کنند.

بلوری با اشاره به یکی از تجربیات خود در این حادثه گفت: زمانی که حادثه ای رخ می دهد سعی می کنیم در محل حادثه چادر بزنیم و به نحوی مدام رعایت کنیم و کاستی ها را زیر نظر داشته باشیم. یادم هست در زمان وقوع زلزله بوئین زهرا آنقدر اصرار بر اطلاع رسانی و نظارت داشتیم که گزارش های خود را با حساسیت می نوشتیم که منجر به تشکیل مسکن شد. حتی گزارش های ما در زمان بلایای طبیعی و غیره آنقدر مؤثر بود که بسیاری از افراد مشهور شروع به ساختن خانه کردند.

بلوری گفت: گزارش های ما آنقدر تاثیرگذار بود که ورزشکاری مانند تهتی پس از زلزله منجیل که منجر به ساخت شهر شد، تابلویی را در وسط شهر آویزان کرد. به همین دلیل است که خبرنگاران امروز باید چنین حرکت هایی را آغاز کنند.

وی با اشاره به ناکارآمدی رسانه ها در بیان مشکلات حادثه دیدگان گفت: رسانه ها باید به گزارش های تحقیقی روی بیاورند و برای یافتن شواهد اصلی در این موضوع تلاش کنند. با توجه به طولانی بودن زمان آواربرداری، فرصت کافی برای نگارش گزارش های تحقیقی برای خبرنگاران وجود داشت، اما متاسفانه چنین گزارش هایی به ندرت در رسانه ها دیده می شد.

بلوری گفت: رسانه های امروزی باید به تدریج برای آزادی بیان تلاش کنند، زیرا بدون این مولفه، قطعا کشف حقیقت و شواهد با موانع زیادی روبرو خواهد شد. البته اگر دولت چنین جسارت و تلاش رسانه ای را نبیند، کاری از پیش نخواهد برد.

  دبیر کمیته ملی پیشکسوتان مینی گلف منصوب شد

بلوری در پایان گفت: اگر اتحادیه بعدی داشتیم، مسائل حقوقی این حادثه باید رسانه ای می شد. متأسفانه پراکندگی زیادی در کار خبرنگاران در خلاء انجمن وجود دارد و این عامل مهمی در ایجاد شایعات و ابهامات در زمان بحران است.

دیدگاهتان را بنویسید