پیش نویس قطعنامه غرب علیه ایران بی معنی است

به گزارش موج نیوز، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، پایتخت اتریش، در توئیتی از احتمال مطرح شدن قطعنامه انتقادی غرب علیه ایران در نشست روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

وی در توئیتی نوشت: در واقع پیش‌نویس قطعنامه غرب درباره ایران بی‌معنی است، زیرا تأثیر مثبتی بر روابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران نخواهد داشت.

اولیانوف نوشت: «اگر کشورهای غربی بخواهند سیگنالی در مورد نیاز به همکاری نزدیک (که مورد حمایت روسیه است) ارسال کنند، این امر می تواند به صورت شفاهی انجام شود.

وی امروز در پیامی توئیتری دیگر هشدار داد: اگر شورای حکام آژانس در هفته آینده (دوشنبه هفته جاری) قطعنامه غرب درباره ایران را تصویب کند، چشم انداز موفقیت آمیز مذاکرات در وین برای احیای برجام مبهم تر خواهد بود. .

اولیانوف گفت: «اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد به توافق برسد، باید تلاش‌های دیپلماتیک بیشتری (به‌جای قطعنامه) انجام شود.

نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است دوشنبه 7 ژوئن این هفته برگزار شود. رویترز روز چهارشنبه (4 ژوئن) گزارش داد که ایالات متحده و سه کشور اروپایی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی (آلمان، فرانسه و بریتانیا) قصد دارند با صدور قطعنامه ای از ایران به دلیل آنچه «عدم همکاری با آژانس» خوانده، انتقاد کنند.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که متوقف شده است. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

  تنش مرزی طالبان با پاکستان خبرچین سیاسی در گفتگو با شفقنا; تنش های مرزی فقط یک هجوم طلاست / طالبان در کوتاه مدت تهدید جدی برای منطقه نیستند

یکی از دلایل شکست طرف های آمریکایی در انجام اقدامات لازم در مذاکرات وین، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در قبال برجام بود. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه های مناقشه آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا از زمان توقف مذاکرات وین به عملیات های رسانه ای و روانی خود ادامه داده و به بهانه های مختلف به جای اجرای تعهدات خود در احیای برجام، ایران را مقصر می دانند.

ضرورت ارائه گزارش به رژیم صهیونیستی از دیگر عواملی است که مذاکرات را به تاخیر انداخته است. دولت بایدن بارها اعلام کرده است که در مذاکرات وین دیدگاه های رژیم را در نظر خواهد گرفت. رژیم صهیونیستی بارها مخالفت خود با احیای برجام را اعلام کرده است، هرچند برخی از مقامات اطلاعاتی این رژیم اکنون گفته اند بازگشت به برجام را به نفع خود می بینند.

دیدگاهتان را بنویسید