مواضع امام خمینی بعد از قیام 15 خرداد; من از آنهایی نیستم که برای خودم پادشاه شوم / این مملکت را باید از گرفتاری نجات داد

سرانجام در بعدازظهر عاشورا مصادف با 13 خرداد 1342 امام خمینی در جمع کثیری از عزاداران و عزاداران حاضر در مدرسه فیضیه سخنرانی کرد. (1)

امام خمینی (ره) در این سخنرانی با حمله به اقدامات دولتمردان برای هتک حرمت مدرسه و روحانیت فیضیه، ایشان را با کربلا تشبیه کردند، رژیم پهلوی را دست نشانده و تحت نفوذ اسرائیل معرفی کردند و نفوذ و مداخله را محکوم کردند. از یهودیان و اسرائیلی ها به شاه و تهدید به اخراج او از ایران و هشدار به عدم اقدام علیه مقدسات و روحانیون اسلامی. (2)

این موضع قاطع امام خمینی(ره) باعث شد که رژیم در نیمه شب 15 خرداد امام خمینی را دستگیر کند.

خبر دستگیری امام به سرعت در شهر قم و اطراف آن پیچید. زن و مرد از روستاها و خانه هایشان به شهر رفتند و به خانه رهبرشان رفتند. شعار اصلی جمعیت «یا مرگ یا خمینی» از سراسر کوم شنیده می شد. خشم مردم به حدی بود که ابتدا پلیس متواری شد. بعد از تجهیز نیروها به میدان آمدند.

صبح روز 15 خرداد، خبر دستگیری رهبر انقلاب به تهران، مشهد، شیراز و دیگر شهرها رسید. و وضعیت مشابهی را در کوم ایجاد کرد. مردم ورامین و شهرستان های اطراف به سمت تهران هجوم آوردند. تانک ها، خودروهای زرهی و نیروهای نظامی برای جلوگیری از ورود معترضان به داخل شهر با جمعیت در چهارراه ورامین درگیر شدند و ده ها تن از معترضان را کشتند. جمعیت نیز در اطراف بازار تهران و مرکز شهر تجمع کرده و با سر دادن شعار «یا مرگ یا خمینی» به سمت کاخ شاه حرکت کردند. از جنوب تهران سیل جمعیت به سمت مرکز حرکت کرده بود.

  فرانس 24: الیزابت بورن از ماکرون استعفا داد

این تظاهرات بزرگ خیابانی با حمله نظامی و انتظامی رژیم پهلوی به خون کشیده شد. رژیم شاه با سرکوب قیام 15 خرداد، امام خمینی را به مدت ده ماه در زندان نگه داشت تا اینکه امام خمینی در 15 فروردین 1343 آزاد شد.

پس از آزادی از زندان، خمینی را در اولین موضع خود در اعتراض به شایعاتی مبنی بر آشتی روحانیت با نظام سیاسی و برنامه های حکومت و در عین حال موافقت با اعمال و عملکرد دولت و سازش با دست اندرکاران رژیم دارم. اعلام کرد که:

«اگر خمینی اگر به دار آویخته شود نمی فهمد… من از آن پروانه ها نیستم که اینجا بنشینم و تسبیح به دست بگیرم. من پاپ نیستم که فقط یکشنبه ها تشریف بیاورم و بقیه وقت برای خودم پادشاه باشم و کاری به امور دیگر نداشته باشم. اساس استقلال اسلامی اینجاست. این کشور باید از این مشکلات نجات یابد.» (3)

من (ره) در پایان این سخنرانی، کشتار 15 خرداد را محکوم کردم و آن را ننگ رژیم پهلوی و کشور دانستم. با این موضع امام خمینی تبلیغات دروغین رژیم آشکار شد و ایشان همچنان بر موضع قاطع خود در ادامه مبارزه و پاسداری از اسلام و نظام اسلامی پافشاری کردند و نشان دادند که کشتار و تهدید و زندان هیچ تأثیری در مبارزه و استواری ندارد. او رهبری خود را ترک نکرده است.

در 25 فروردین 1343 امام خمینی در مسجد اعظم قم به مناسبت آغاز درس در حوزه علمیه در پاسخ به سخنان شاه که روحانیت را به قدمت و ارتجاع متهم می کرد، تند و تیز برخورد کرد. موقعیت جدید با این موضع گیری به موقع، ترفند دروغین رژیم که روحانیت را مخالف اصلاحات و تمدن معرفی و محکوم به محافظه کاری معرفی می کرد، خنثی شد:

  مجموعه سیتی سنتر تا قبل از بهره برداری پارکینگ اختصاصی خود را فراهم کند

«آنها ما را محافظه‌کار معرفی می‌کنند، ما را مرتجع معرفی می‌کنند. رسانه های خارج از ایران، کسانی که با بودجه های هنگفت حاضر بودند ما را سرنگون کنند، ما را در خارج از کشور اصلاح طلب معرفی می کنند. “این قدمت است؟” (4)

امام در ادامه وابستگی و تبعیت رژیم پهلوی به بیگانگان و غارت آب انبارهای کشور توسط آنان، حکومت دیکتاتوری و استبدادی شاه بر سرنوشت مردم ایران را همین ارتجاع ادامه داد.

امام (ره) در این موضع مجدداً از برقراری روابط نزدیک رژیم پهلوی و اسرائیل انتقاد کرد و آن را بر خلاف مصالح اسلام و کشور و ملت مسلمان ایران دانست و بار دیگر با قاطعیت مسیر هرگونه سازش درک روحانیت پهلوی و گفت:

آیا خمینی می تواند ظلم را بفهمد؟ این درست نیست. خمینی… تا زمانی که در زندان بود، جلال اسلام را حفظ کرد، مگر نمی شود؟… اگر خمینی هم با شما سازش کند، ملت اسلام با شما سازش نمی کند… (5)

امام در ادامه برای بار دوم خواستار حرکت رژیم پهلوی در چارچوب قوانین اسلامی و قانون اساسی و متمم آن شدند و بدین ترتیب مشروعیت شرعی و قانونی رژیم پهلوی را زیر سوال بردند:

«اگر به احکام اسلام اعتقاد دارید، اینها قوانین اسلام است. و اگر به قانون اساسی این متمم قانون اساسی استناد می کنید، طوری رفتار می کنید که گویی علمای اسلام در ابتدای مشروطه مرده اند تا این را به دست آورید و اسارت مردم را از بین ببرید.» (6)

ایشان در خاتمه ضمن هشدار به رژیم پهلوی برای اصلاح اقدامات خود، بر ادامه مبارزه تا احیای جایگاه اسلام و برقراری احکام الهی تاکید کردند:

  اتحادیه اروپا خواستار اقدام سریع و موثر علیه بلاروس و دیگر کشورهای مهاجر شده است

«ما نه با این حکومت دشمنی داشته ایم و نه با شما برادری کرده ایم. ما ناظر اعمال شما هستیم… اگر خدا را نخواستم، یک بار دیدم که مصلحت اسلام اقتضا می کند که چیزی بگویم، می گویم و عمل می کنم و از هیچ چیزی نمی ترسم، الحمدلله. “خدایا من هنوز نترسیدم.” (7)

در این دوران امام خمینی (ره) به همراه سلطنت پهلوی حملات گسترده ای را علیه تهدید نفوذ اسرائیل و صهیونیسم در ابعاد مختلف کشور از جمله اقتصادی و سیاسی و آثار زیانبار آن و لزوم قطع روابط ایران و اسرائیل انجام دادند. به حکومت پهلوی هشدار داد.

شاخص ها:

1- روحانی، سیدحمید; (1356)، بررسی و تحلیل نهضت امام خمینی در ایران، ج 1، بی نا، بی جا، ص 452-450.

2- خمینی، روح الله; صحیف امام، 22 جلد، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، ج 1، ص 243-245.

3- همان، جلد 1، ص 270-269.

4- همان ج 1 ص 286 .

5- همان، ج 1، ص 290-303.

6- همان، ج 1، ص 288.

7- همان، جلد 1، ص 293-298.

دیدگاهتان را بنویسید