مشکلات واردات برنج: از تعرفه تا افزایش نرخ های جهانی

به گزارش شفقنا از ایرنا، مسیح کشاورز افزود: واردکنندگان با مشکل جدی عدم اجرای قانون بودجه 1401 در بحث تعرفه، قیمت گذاری دستوری برنج وارداتی، افزایش قیمت جهانی برنج، انحصار واردات برنج از هند و پاکستان وجود دارد. و ممنوعیت فصلی واردات برنج که باعث کاهش واردات شد.

وی افزود: چندی پیش بخش خصوصی در جلساتی آماری از کمبود برنج منتشر کرد و از دولت خواست برای رفع مشکل واردات تدابیری بیندیشد. روز دوشنبه هفته گذشته به سازمان امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی دعوت شدیم و مسائلی را مطرح کردیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به کمبود برنج گفت: با توجه به عید نوروز و ماه مبارک رمضان و افزایش مصرف در این مدت، 400 هزار تن برنج وارداتی در گذشته باید تحویل و وارد می شد. دو ماهه ولی متاسفانه با وجود حجم بالای مصرف فقط 270 هزار تن برنج وارد کشور شده که برای کسری کافی نیست.

وی درباره اجرای قانون بودجه امسال در گمرکات کشور نیز بیان کرد: بودجه 1401 ابلاغ شد، اما در گمرک اجرا نشد؛ بودجه 1401 در گمرک ابلاغ شد. به گونه ای که گمرک بر اساس بودجه سال گذشته (1400) کار می کرد، یعنی. مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 تا ETS (میانگین نیم نرخ و بازار آزاد) نبوده و در صورت عدم تغییر حقوق گمرکی و سود بازرگانی، مابه التفاوت 2 تا 3 هزار تن می باشد و هر کیلوگرم برنج باید توسط سازمان پرداخت شود. واردکننده که باعث می شود واردکننده ریسک نکند و برنج وارد کشور نشود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: چند روزی است که نرم افزار به روز شده و قانون در گمرک اعمال می شود که می تواند روند واردات را تسریع کند.

  آشنایی با مراحل اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا برای دانشجویان

تعیین قیمت برنج بر اساس افزایش قیمت جهانی

کشاورز مشکل بعدی را قیمت گذاری مناسب برنج وارداتی توسط وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد. ما هستیم پس ثبت سفارش باید بر اساس قیمت های جدید باشد.

به گفته وی، صرف هر کیلوگرم برنج وارداتی 35 هزار تن و سپس ارسال محصول به میزان 30 تا 31 هزار تن با قیمت سفارشی سال گذشته برای واردکننده به صرفه نیست.

تصمیم نهایی برای رفع محرومیت فصلی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره ممنوعیت فصلی واردات برنج گفت: ممنوعیت فصلی واردات برنج باعث گرانی این محصول نسبت به کشورهایی مانند هند و پاکستان شده است، بنابراین قبل از اجرای این ممنوعیت، آن کشورها قیمت برنج خود را افزایش می دهند.

کشاورز افزود: همچنین حذف برنج تایلندی از فهرست واردات شرکت بازرگانی دولتی ایران باعث ایجاد انحصار در بازار هند و پاکستان می شود که در نهایت منجر به تجربه تلخ 1400 افزایش قیمت خارجی و ایرانی شد. برنج. .

وی گفت: شرکت بازرگانی دولتی با عرضه ذخایر خود برای عید و ماه مبارک رمضان، قیمت این محصول را به صورت موقت در بازار کاهش داده اما با خرید انبوه آن، قیمت برنج را در بازار افزایش داده است. بازار جهانی.”

دبیر انجمن واردکنندگان برنج معتقد است شرکت بازرگانی دولتی ایران پاسخگوی نیازهای راهبردی کشور است، بنابراین باید برنج مدبر کشور را به تدریج خریداری کرد تا در صورت نیاز، برنج را با قیمت مناسب خریداری و وارد بازار کرد. .

تعدیل قیمت برنج در بازار بخش خصوصی

کشاورز گفت: واردات برنج از بخش خصوصی می تواند قیمت این محصول را در بازار تعدیل کند و باید تصریح کرد که کشورهای صادرکننده برنج قیمت این محصول را افزایش نمی دهند.

  سیاست ها و الزامات مدیریت شهر هوشمند به تایید مرکز ملی فضای مجازی رسیده است

وی افزود: البته تسریع در ثبت سفارش و واردات این محصول می تواند از نوسانات قیمت برنج جلوگیری کند. بخش خصوصی با حمایت دولت در تلاش است تا با واردات برنج تایلندی باکیفیت بازاری متنوع ایجاد کند که منجر به تعدیل قیمت و ورود برنج مرغوب به بازار ایران شود.

دیدگاهتان را بنویسید