مرز بین فروتنی و عزت نفس پایین چیست؟

کم بینی خبر عجیب

شفقنا- یکی از صفات رذیله، ذلت نفس است. در نتیجه این ملکه منزجر از استعدادهای خود غفلت می کند و خود را از پیشرفت و ترقی ناتوان می داند.

به گزارش شفقنا، پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مظاهری متنی در مورد عزت نفس پایین ایشان آمده است که به شرح زیر است:
باید توجه داشت که خرسندی از صفات فروتنی پسندیده نیست، بلکه مرحله اسراف از تکبر و شگفتی است و رذیله محسوب می شود; زیرا افراد متکبر و خودشیفته خود را عظمت غیرواقعی و شوک به خود و اعمالشان می دانند و از طرفی کوته فکری آنها را جایگاهی بسیار پایین تر از واقعی می دانند.

این رذیله اخلاقی نیز سلسله مراتبی دارد; سطح اول نادیده گرفتن توانایی های شخصی است. پذیرش ذلت و اطاعت بی چون و چرای افراد مختلف نیز از مراتب این رذیله است. آخرین و دشوارترین مراتب ذکر شده در این صفت ناخوشایند در آیه زیر به تصویر کشیده شده است:

>وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ کَثیراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِها أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ[۱]

بر این اساس، انسان خود ترکیب، درک و بینش خود را از دست می دهد و حیوان می شود، چه بسیار کمتر. او هرگز برای ترک دنیای حیوانات و رسیدن به درجه کمال انسانی تلاش نمی کند; بنابراین استعدادهای خود را در نمی یابد و پایانی جز جهنم نخواهد داشت.

مستکبران تاریخ بر آنها مسلط شده اند و از نفوذ این ملکه نالایق در برخی ملت ها سوء استفاده کرده اند. نابود کردن نسل مستکبران: <یُهْلِکَ الْحَرْثَ وَ النَّسْلَ[۲] و نیز ذبح پسران و باقی گذاشتن دختران و زنان:[۳]اشاره به خشک شدن ریشه غیرت در مردان و حیا در زنان است. مستکبران با این توطئه رذیلت را از افراد و ملت ها سلب کرده و توانایی رشد و پیشرفت را سوزانده و در نتیجه آنها را ضعیف و نیازمند کرده اند.

  حضرت آیت الله سبحانی: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از کسانی بودند که واقعاً «سعید و مت سعید» را دوست داشتند.

یکی از عواقب خودسوزی این است که از شأن و منزلت و مقام ملکوتی و معنوی خود غافل شود و فراموش کند که اینجا مسجد ملائکه است.[۴]نمی بیند که خدای متعال عالم را تسخیر و رام کرده است[۵]; فراموش می کند که حق تعالی او را خلیفه و وارث زمین قرار داده است[۶]; در نتیجه به عالم اموات فروخته می شود و اسارت شیطان و هوای نفس و سایر بت ها را می پذیرد و ناگزیر از مقامات عالی معنوی و عرفانی و به دنبال آن بهشت ​​و لقاء حق خارج می شود و به جهنم می شتابد. .

راه رفع این خصلت باطل توجه به استعدادها و توانایی های فردی و استفاده صحیح از آنهاست. باید جایگاه واقعی معنوی و مادی خود را بشناسد و در جهت کمال و تقرب به آخرت و موفقیت در امور دنیوی گام بردارد. البته باید مواظب بود که از حالت غلو شده خود ترحمی خارج شد تا وارد ورطه تکبر و شگفتی نشوید.

[۱]. اعراف، 179: «ما جن و انس بسیارى را براى دوزخ آفریدیم. [چرا که‏] آنها قلب هایی دارند که با آن [حقایق را] دریافت نمی کنند و چشمانی دارند که با آن نمی توانند ببینند و زوایایی دارند که با آن نمی توانند بشنوند. آنها مانند چهارپایان هستند، اما بیشتر در توهم هستند. [آری،] – بی خیال هستند.

[۲]. البقره، 205: «تزکیه و النساء را نابود کن».

[۳]. قصص، 4: پسران و زنانشان را سر می برید [برای بهره‏کشی‏] “او را زنده گذاشت.”

[۴]. سنگ، 30.

[۵]. لقمان، 20.

[۶]. البقره، 30.

  سامانه فهم در حوزه کارآفرینی، فرهنگی و اجتماعی در مساجد

دیدگاهتان را بنویسید