سخنان امام رضا (ع) در مورد غیبت حضرت مهدی (عج)

مهدی خبر عجیب

شفقنا- امام رضا(ع) بارها از غیبت امام زمان(عج) خبر داده اند. در حدیثی می فرماید: «چهارمین فرزند من که فرزند بهترین زنان است خداوند به وسیله او زمین را از هر ظلمی پاک می کند; اوست که مردم در ولادتش شک می کنند و اوست که قبل از خروج او غایب است.» و نیز به دعبل گفت: «ای دعبل! امام بعد از من محمد پسرم است و بعد از محمد پسرش علی و بعد از علی فرزندش حسن و بعد از حسن پسرش حجت گیام است که در غیاب او منتظر اوست…».

به گزارش شفقنا، در پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله مکارم برای اطلاع امام رضا (ع) از «غیبت» امام زمان (عج):

سوال:
آیا روایتی از امام رضا علیه السلام درباره «غیبت» امام زمان (عج) منتشر شده است؟

پاسخ تفصیلی:

امام رضا (علیه السلام) بارها «غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)» را اعلام کرده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1 صدوق(رحمه الله علیه) به سندش از امام رضا(علیه السلام) نقل کرده که فرمود: «الرَّابِعُ مِنْ وُلْدِی ابْنُ سَیِّدَهِ الْإِمَاءِ یُطَهِّرُ اللَّهُ بِهِ الْأَرْضَ مِنْ کُلِّ جَوْرٍ وَ یُقَدِّسُهَا مِنْ کُلِّ ظُلْمٍ وَ هُوَ الَّذِی تَشُکُّ النَّاسُ فِی وِلَادَتِهِ وَ هُوَ صَاحِبُ الْغَیْبَهِ قَبْلَ خُرُوجِهِ… »(1);
(م چهارم از فرزندان من فرزند بهترین زنان، خداوند به وسیله او زمین را از هر ظلمی پاک می کند و اوست که مردم در تولدش شک می کنند و اوست که قبل از خروج او غایب است).
2. و نیز به دعبل گفت: ای دعبل! اَلْإِمَامُ بَعْدِی مُحَمَّدٌ ابْنِی وَ بَعْدَ مُحَمَّدٍ ابْنُهُ عَلِیٌّ وَ بَعْدَ عَلِیٍّ ابْنُهُ الْحَسَنُ وَ بَعْدَ الْحَسَنِ ابْنُهُ الْحُجَّهُ الْقَائِمُ الْمُنْتَظَرُ فِی غَیْبَتِهِ …»(۲)؛ (دعبل! امام بعد از من محمد پسرم است و بعد از محمد پسرش علی بعد از علی پسرش حسن و بعد از حسن پسرش حجت قائم منتظر است. غیبت …) (3).

  ترافیک سنگین در محورهای مواصلاتی مازندران / یک طرفه کندوان و هراز به تهران در آخر هفته

PS:

(1). کمال الدین و تمام النعمه، ابن بابویه، محمد بن علی، محقق / مصحح: غفاری، علی اکبر، اسلامیه، تهران، 1395، چاپ دوم، ج 2، ص 372، باب 35 راجع به رضایت علی بن موسی. (صلی الله علیه و آله) در نص درباره قائم و غیب (علیه السلام) و این ده دوم است; بحار الانوار، مجلسی، محمد بکیر بن محمد تکی، محقق / مصحح: گروه علماء، دار احیاء التراة العربی، بیروت، ۱۴۰۳ق، چاپ دوم، جلد ۵۲، صفحه ۳۲۱، باب ۲۷. سیره و اخلاق و تعداد اصحاب و خصوصیات زمانه و تکامل رفقا (صلی الله علیه و آله و سلم و پدرانشان)، ص ۲۹.

(2). کمال الدین و تمام النعمه، همان; بحار الانوار، همان، ج 51، ص 154، باب 8 (جایگاه رضایت در این چیست)

(3). گردآوری: نبوت و اجابت الشک، رضوانی، علی عسگر، مسجد مقدس جمکران، قم، چاپ هفتم، 1390، ص 336.

دیدگاهتان را بنویسید