رابطه بین والدین و دینداری در تحقیقات جدید

هنوز دینداری تمامیت‌گرا حیات جدی دارد؟ خبر عجیب

شفقنا آینده- مطالعه جدیدی که در بولتن شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است نشان می دهد که انگیزه فرزندپروری و همچنین مراقبت از فرزندان با سطوح بالای دینداری مرتبط است. این مطالعه شواهدی ارائه می دهد که والدین مذهبی تر هستند، زیرا دینداری هنجارهای اجتماعی خاصی را تقویت می کند که به نفع فرزندانشان است.

نیکلاس کری، دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: «والدین شدن یکی از مهم ترین رویدادهای زندگی برای بسیاری از افراد است و اولویت ها و سبک زندگی افراد را تغییر می دهد. با این حال، تاکنون تحقیقات کمی در مورد فرزندپروری و ارتباط آن با باورها انجام شده است. بنابراین، در دو سال اخیر مطالعه کرده‌ام که آیا فرزندپروری و انگیزه‌های مربوط به آن می‌تواند بر نگرش اخلاقی و مذهبی افراد تأثیر بگذارد یا خیر.

وی افزود: ایده پشت این مجموعه مطالعات این بود که بسیاری از ادیان دقیقاً نوعی از هنجارهای اجتماعی را ترویج می کنند که می تواند برای افرادی که فرزندان خود را تربیت می کنند جذاب باشد: بیشتر ادیان اصلی از محدودیت ها اجتناب می کنند. خانواده ها را تشویق کنید تا به یکدیگر نزدیک شوند و استانداردهای اخلاقی را که از جرم و جنایت، خشونت و استفاده از الکل و مواد مخدر جلوگیری می کند، ترویج کنید. با توجه به این فرضیه، دریافتیم که والدین در بسیاری از کشورهای جهان، حتی از نظر سنی و سایر ویژگی های جمعیتی، بیشتر از غیر والدین مذهبی هستند.

نتایج نظرسنجی جدید بر اساس نظرسنجی از ۲۱۶۱ پاسخ‌دهنده از طریق پلتفرم تأمین مالی جمعی آمازون و ۴۰۲ دانشجوی استخدام شده برای این منظور است.

  آماده سازی معبد امام علی (ع) برای جشن میلاد حضرت زینب (س) + تصاویر

مانند تحقیقات قبلی، کری و همکاران دریافتند که والدین اعتقادات مذهبی قوی تری دارند و بیشتر از آنهایی که فرزند ندارند در برنامه های مذهبی شرکت می کنند. دینداری با انگیزه مراقبت از کودکان نیز رابطه مثبت دارد. به عبارت دیگر، شرکت کنندگان مذهبی بیشتر با جملاتی مانند “وقتی نوزادان را می بینم، می خواهم آنها را در آغوش بگیرم” و “من زودتر گرسنه به رختخواب می روم تا اینکه بگذارم فرزندم بدون غذا بخوابد” موافق هستند.

فرزندپروری و افزایش انگیزه برای مراقبت از فرزندان نیز با کاهش علاقه به روابط کوتاه مدت همراه است که به نوبه خود با افزایش دینداری ارتباط مستقیم دارد.

منبع: سای پست

لینک انگلیسی شفقنا:

این مطالعه یک رابطه عملکردی بین فرزندپروری و دینداری پیدا کرد

خبر قبلیقارچ هایی که جایگزین گوشت می شوند

دیدگاهتان را بنویسید