اهمیت زیبایی و فضیلت در کلام امام صادق (ع)

محمد خبر عجیب

شفقنا- فتوا از صفات والای انسانی است. در اسلام از آقایان به نیکی ستایش شده است. تشیع خاستگاه نخستین فتوا و جوانمردی و کوفه زادگاه اوست. ظلم و ستم بنی امیه و سپس بنی عباس باعث شد که گروهی از آقایان گرد هم آیند و با پیروی از سیره مولای خود و گسترش اخلاق جوانمردی در بین مردم سعی در کمک به محرومان و مستضعفان داشته باشند.

خدمات زیادی به جامعه اسلامی کرده اند و دست بسیاری از ظالمان را کوتاه کرده و در لحظات حساس به فریاد مظلوم رسیده اند. اما در قرن دوم که اخلاق جاهلیت مانند نوشیدن مشروبات الکلی، بازی، آواز و مال و سرگرمی های نامناسب در میان جوانان رواج یافت، گروهی آنها را از لوازم زیبایی و فضیلت و آلوده دانستند. این کیفیت مطلوب

امام صادق (ع) از این انحراف دوری می کند. ابی کتاده کومی گوید: با امام صادق (ع) درباره فتوا صحبت کردیم.

حضرت فرمود:

«آیا فتوا را زشت می‌دانی؟» همانا فتوا و اخلاق غذای بزرگ است و هدایایی داده می شود و همچنین انجام کار نیک و پرهیز از آزار دیگران. اما آنچه الان در جامعه وجود دارد فتوا نیست، فسق است.

پس گفت: مروت چیست؟

گفتم: نمی دانیم.

گفت: مروت: سفره پهن كردن
و این بخشش است. ” (1)

در ترجمه حدیثی از امام صادق (ع) در همین باب آمده است:
عده ای بحث حضور امام صادق را در موضوع فتوا مطرح کردند. گفت: «آیا فتوا را غیر اخلاقی می‌دانی؟» گفتیم نمی دانیم. گفت مردانگی آن است که سفره را در خانه اش پهن کند. در مورد سفر توشه بسیار نیکو و بخشش از جانب ایشان با یاران و حجاب از رفقا بعد از جدایی و شوخی های بسیار که موجب تسبیح خداوند متعال نمی شود، فرمود واقعاً خداوند جد مرا فرستاد تا بنده را عنایت کند. به قدری که یاری هست به بهشت ​​فرود می آید به همان اندازه که قیمت و صبر به اندازه مصیبت سنگین است. (2)

  همه موارد انتقام جویی بررسی می شود

PS:
(1): گزیده شفقنا از مقاله رسالت دانشمندان در احیای ارزشها
(۲) منتخب آثار رحمتنا (به حق) / ترجمه کمره ای

دیدگاهتان را بنویسید