آیت الله اعرافی در حوزه علمیه هامبورگ: ما به پیشرفت علمی غرب احترام می گذاریم / اصول ما برابر است با هرمنوتیک و بحث هایی که غرب واقعاً روی آن کار کرده است.

1493474 خبر عجیب

شفقنا- مدیر سمینارهای کشور خاطرنشان کرد: در غرب که در گذشته فلسفه یونانی ایجاد می کرد و اکنون تغذیه کنتس و دکارت است، باید به عنوان آیت الله جوادی عاملی که اهل غرب است و اندیشه روشنفکری اسلامی را اینجا داشته باشیم. نماینده ولی متاسفانه الان نداریم.

به گزارش شفقنا از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه علمیه در دیدار با طلاب حوزه علمیه هامبورگ به ایراد سخنرانی پرداخت.

آیت الله اعرافی در این مراسم با اشاره به جایگاه اخلاق و تهذیب نفس در حوزه های علمیه گفت: سنت های اخلاقی نانوشته در حوزه بسیار بیشتر از سنت های مکتوب است.

وی افزود: به فرموده آیت الله اراکی به نقل از آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری، ما باید دروازه بان و پاسدار قلب خود باشیم.

مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: هیچ چیزی در حوزه علمیه به سطح و جایگاه علم نمی رسد. پادشاهی همیشه در فراز و نشیب بوده است، اما گوهری در این پادشاهی وجود دارد که در هیچ جای دنیا یافت نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید قدر نعمت حضور در حوزه را دانست، گفت: اولین شرط این امر مبارزه با شیطان و پیشرفت معنوی است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه حوزه دارای امتیازات فراوانی است، خاطرنشان کرد: البته از نظر نقد و بررسی نقاط ضعف می توان صحبت کرد، اما در تاریخ بیش از هزار سال قبل حوزه، یک سری امتیازات وجود دارد. که هر فرد باید تعظیم کند.

وی افزود: حوزه یک پدیده زنده، تاریخی، پیوسته و پیوسته است و هیچ وقفه ای در تاریخ آن نداریم. حوزه علمیه در طول تاریخ در جاهای مختلف بوده، قرن ها در نجف بوده و امروزه بیشتر آن در کوم است. زمانی بغداد بسیار قوی بود و زمانی ری یا حله.

  قیمت سکه امروز 9 اسفند 92 اعلام شد

آیت الله اعرافی با اشاره به دیگر ویژگی های حوزه، ادامه داد: حوزه همواره (علی رغم همه گسترش و گسترش) محل علم، تولید فکر و اندیشه بوده است. حوزه های علمیه و مدارس علمیه ما در طول تاریخ حافظ همه علوم و علوم بوده اند. ابن سینا نیز در این منطقه شناسایی شده است.

مدیر حوزه های علمیه گفت: ما به پیشرفت علمی غرب احترام می گذاریم اما موضوع کتاب جواهر الکلام قابل رقابت با همه نظام های حقوقی است. دستاوردهای شیخ انصاری نیز همین است.

وی با اشاره به قدرت علمی اصول فقه شیعه گفت: مبانی ما برابر است با هرمنوتیک و مسائلی که واقعاً غرب روی آن کار می کند. دو سه جلد از کتاب «اصول الحدود الکفایه» مرحوم اصفهانی در فلسفه های تحلیلی یافت می شود.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: نمی گویم کل فلسفه مشائی یا فلسفه اشراق و حتی حکمت متعالیه با عظمتش صحیح است. اما مهم این است که حوزه شیعه، حوزه عقل است و سازنده مکاتب مهم فکری بوده است.

آیت الله اعرافی افزود: در غرب که در گذشته فلسفه یونانی را ایجاد می کرد و اکنون کانت و دکارت را پرورش می دهد، باید آیت الله جوادی عاملی را داشته باشیم که اهل غرب است و در اینجا نماینده تفکر روشنفکری اسلامی است، اما متاسفانه نداریم. اکنون آن را داشته باش

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام مدیر حوزه علمیه هامبورگ ضمن خیرمقدم به خوشنویس گزارشی از وضعیت کنونی حوزه علمیه هامبورگ ارائه کرد و دو طلبه به سخنرانی پرداختند.

در ادامه رئیس حوزه علمیه و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ حجت الاسلام و المسلمین مفتح در سخنانی حوزه علمیه هامبورگ را مصداق آیه شریفه «کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها» خواند و گفت: این حوزه که فعالیتش بر اساس تقوا و معنویت انشاءالله درخت پرباری باشد که ثمره علم و معنویت را در سراسر منطقه اروپا پخش کند.

  شفقنا آینده/ ملازایی: آمریکا، عربستان و اسرائیل سه چالش اصلی ایران در منطقه هستند/ راه حل موثر «تقویت واقع گرایی» است/ حل مشکلاتمان با دنیای غرب

دیدگاهتان را بنویسید