گسترش معافیت مشاغل از تسلیم اظهارنامه مالیاتی

به گزارش شفقنا از ایرنا، بر اساس مصوبه تبصره ماده (100) قانون مالیات های مستقیم، سازمان مالیاتی می تواند به شرکت ها یا گروه های خاصی که فروش سالانه کالا و خدمات آنها تا 10 برابر معافیت اعطا شده باشد، اعطا کند. در ماده 84 این قانون از انجام برخی از تعهدات از قبیل نگهداری اسناد موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه معاف بوده و مالیات این مودیان را به صورت مقطوع تعیین و وصول می نماید.

در مواردی که مؤدی کمتر از یک سال مالی کار کرده باشد، مالیات متعلق دوره اشتغال محاسبه و وصول می شود. مفاد این تبصره مانع از رسیدگی به موقع اظهارنامه مالیاتی نمی باشد.

همچنین طی قوانین بودجه سالهای 1398 و 1400 کشور، برای اجرای سالهای 1397، 1398 و 1399، نصاب 10 برابری مذکور در این تبصره 30 برابر و سپس بر اساس مصوبه شماره (2) از جلسه هفتاد و یکم مجمع عمومی عادی سالیانه، 30 برابر شد. ستاد ملی مدیریت تاج و تخت. برای اجرا در سال 1399 به 45 برابر افزایش یافت.

با توجه به اینکه افزایش حد نصاب متناسب با تورم و سایر معیارهای اقتصادی تاثیر بسزایی در کاهش هزینه وصول مالیات، تکریم مودیان و جلب رضایت آنان با توجه به معافیت های مالیاتی و معافیت دارد، روند نهایی شدن مالیات خرد و متوسط ​​را تسریع می کند. بنگاه های اقتصادی باید بر اساس مجوز اخذ شده از هنر، در دولت سیزدهم، مالیات وزارت اقتصاد و دارایی را پردازش و مطالبه کنند. (175) قانون مالیاتهای مستقیم، افزایش نصاب تبصره ماده (100) این قانون را به دولت پیشنهاد خواهد کرد.

  تل آویو تلاش می کند بحران های داخلی خود را سرپوش بگذارد

گفتنی است آثار تعدیل حد نصاب منجر به استفاده بهینه از نیروی انسانی سازمان امور مالیاتی کشور برای اجرای سیاست های کلان اقتصادی از جمله گسترش پایه مالیاتی و افزایش کارایی و توان نظام مالیاتی در مبارزه با فرار مالیاتی و در نهایت افزایش درآمدهای مالیاتی

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی

در همین راستا سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به شرایط شدید کرونایی حاکم بر مشاغل و مشاغل در سال 1400 و برای تسهیل در پرداخت مالیات برای این دسته از مودیان، سازمان مالیاتی از ظرفیت قانونی تبصره ماده 100 برای اهداف استفاده می کند. تا تعداد زیادی از صاحبان مشاغل بتوانند مالیات نتایج فعالیت 1400 را به صورت یکجا و بدون ارائه اظهارنامه و اسناد مربوط به درآمد و هزینه خود پرداخت کنند. در این رابطه بر نکات زیر تاکید می شود.

1- به منظور افزایش شمول تبصره ماده 100 با موافقت مرجع قانونی ذیربط مقرر شد سقف فروش کالاها و خدمات مشمول این تبصره به 100 برابر معافیت مقرر در ماده افزایش یابد. 84 قانون مالیاتهای مستقیم، یعنی 48 میلیارد ریال. به این ترتیب کلیه صاحبان مشاغلی که میزان فروش آنها در سال 1400 کمتر از این مقدار باشد، می توانند از امکان اسکناس استفاده کنند. لازم به ذکر است که سقف تبصره ماده 100 در سال گذشته حدود 16 میلیارد ریال بوده است. طبیعتاً مودیان با فروش بیش از 48 میلیارد ریال، طبق اعلام پایگاه سازمان امور مالیاتی، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و باید اظهارنامه کنند.

2- به منظور رعایت اصل انصاف در مالیات دولتی مقرر شد برای هر یک از مودیان مالیات مقطوع بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تا کنون توسط آنها در سامانه های سازمان تعیین شود. این اطلاعات شامل مبالغ واریز شده در دستگاه های POS متعلق به مودیان، اطلاعات فروش آنها در گزارش تراکنش های فصلی، میزان مالیات پرداخت شده در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط است. مودیان محترم می توانند با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی my.tax.gov.ir و وارد کردن کد ملی خود، اطلاعات خود را مشاهده کرده، از میزان مالیات ثابت مطلع شده و آن را پرداخت و یا نصب کنند. .

  طالبان فرستاده ای به نروژ برای مذاکره درباره حقوق بشر فرستاده است

3- با توجه به افزایش هزینه مشاغل و کارکنان در ایام ولیعهد، نرخ فعالیت کلیه مشاغلی که درآمد مشمول مالیات 1400 بر آنها محاسبه می شود به میزان قابل توجهی تعدیل شده و نسبت بین مالیات تشخیصی سال قبل تعدیل شده است. و مالیات تعیین شده برای 1400 اما مودیانی که از مالیات مقطوع ناراضی هستند همچنان می توانند به جای استفاده از تبصره ماده 100 اظهارنامه کنند.

4. مشاغلی مانند بنگاه های معاملات ملکی، نمایندگی های خودرو، نمایندگی های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و بنگاه های معاملات ملکی که ادعا می کنند بخشی از مبلغ واریزی در حسابشان فروخته نمی شود، می توانند از اطلاعات فروش اتحادیه خود از طریق اتحادیه برای استفاده از تبصره ماده 100 استفاده کنند. یا واحدهای صنفی مرتبط با معاونت درآمد سازمان مالیاتی باید نسبت به ارسال اظهارنامه یا انتخاب گزینه ارسال اظهارنامه اقدام کنند.

5 تعامل دلسوزانه به ادارات امور مالیاتی اطلاع رسانی کنید.کل کشور همانند گذشته آمادگی برگزاری جلسات با نمایندگان محترم اصناف و پاسخگویی به سوالات و ابهامات را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید