پمپئو به اتهام قتل بنیانگذار ویکی لیکس به دادگاه اسپانیا احضار شد.

به گزارش شفقنا از ایرنا به نقل از سایت ای بی سی اسپانیا؛ دادگاهی که در حال تحقیق درباره یک شرکت امنیتی اسپانیایی است که از آسانژ، بنیانگذار خبرچین ویکی لیکس که به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است، به دنبال پمپئو، مدیر سیا از سال 2017 تا 2018 و وزیر خارجه دولت از آوریل 2018 است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اطلاعات مربوط به این شرکت را زیر سوال می برد.

این داستان اولین بار در ماه سپتامبر در یاهو نیوز ظاهر شد، زمانی که مقامات ارشد سیا و ترامپ در حال بررسی احتمال ربودن یا ترور آسانژ بودند، پس از اینکه از انتشار ابزارهای حساس سیا برای هک و جاسوسی سایبری خشمگین شدند.

یکی از مقامات ارشد سابق دولت ترامپ به یاهو نیوز گفت که این موضوع در بالاترین سطح در حال بررسی است و مقامات حتی درخواست طرح یا گزینه هایی برای ترور آسانژ کرده اند.

پمپئو در رابطه با تحقیقات درباره جاسوسی احتمالی شرکت امنیتی اسپانیایی UD Global در مورد آسانژ در حین نگهبانی از سفارت اکوادور در لندن، جایی که وی در آن اقامت داشت، احضار شد.

آسانژ قبل از برکناری در سال 2019 درخواست پناهندگی سیاسی کرد.

علاوه بر پمپئو، سانتیاگو پدراس، قاضی دادگاه عالی اسپانیا، ویلیام اوانینا، افسر سابق ضد جاسوسی آمریکا را برای شهادت در یک توطئه برای ارتکاب قتل و احتمالا به دست آوردن اطلاعات درباره آسانژ از یک شرکت امنیتی احضار کرده است.

وکلای آسانژ نامه ای نوشتند و مدعی شدند آوانینا قبلا اعتراف کرده بود که به فیلم های دوربین امنیتی و فایل های صوتی سفارت اکوادور دسترسی داشته است.

  بانک ها تا فردا مهلت دارند بخشنامه جدید وام ازدواج را ابلاغ کنند

ABC اسپانیا اضافه کرد که قاضی پدراس با احضار پمپئو و اوانینا به اصرار وکلای آسانژ موافقت کرده است و از آنها می خواهد در ماه ژوئن در دادگاه اسپانیا حاضر شوند و آنها می توانند از طریق ویدئوکنفرانس شهادت دهند.

دیدگاهتان را بنویسید