عمان: برای توسعه میدان نفتی هنگام با ایران به توافق رسیده ایم

1270000 791 خبر عجیب

شفقنا- وزیر انرژی و مواد معدنی عمان گفت: تهران و مسقط مصمم به توسعه میدان نفتی هنگام هستند و دو طرف برای توسعه این میدان به توافق رسیده اند.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، وزیر نیرو و مواد معدنی عمان گفت: تهران و مسقط مصمم به توسعه میدان نفتی هنگام هستند و دو کشور برای توسعه این میدان به توافق رسیده اند.

محمد بن حمد الرمحی وزیر انرژی و مواد معدنی عمان امروز (شنبه) گفت که مسقط و تهران به دنبال توسعه میدان نفتی هنگامم در مرز دریایی بین دو کشور هستند. آنها توافق کردند که این سپرده با برداشت بیشتر از این مزایا و کاهش زیان به نفع هر دو طرف خواهد بود.

وی در خصوص قراردادهای اخیر امضا شده بین عمان و ایران افزود: این قراردادها مربوط به توسعه دو پروژه خط لوله گاز بین دو کشور و میدان نفتی هنگام است.

میدان نفتی که بیشتر آن متعلق به جمهوری اسلامی ایران است در 12 کیلومتری سواحل عمان در تنگه هرمز قرار دارد. ذخایر آن 1800 میلیارد فوت مکعب و ذخایر نفت آن بیش از 400 میلیون بشکه برآورد شده است.

وزیر انرژی عمان با اشاره به اینکه دو کشور برای تشکیل تیم فنی برای مطالعه پروژه خط لوله گاز به توافق رسیده اند، گفت: این خط لوله به مساحت 400 کیلومتر مربع که در سال 2013 امضا شد، قرار است به مدت 15 سال اجرا شود. سالانه حدود 28 میلیون متر مکعب گاز از ایران به عمان پمپ می شود.

وی در آن مصاحبه از کشف یک میدان جدید نفتی در کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که مطالعه جدید به افزایش تولید بین 50 تا 100 هزار بشکه ای طی دو یا سه سال آینده کمک کند.

  گزارش تصویری: سخنرانی رهبر انقلاب در سی و سومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

محمد بن حمد الرمحی با توجه به بهبود وضعیت بخش گاز عمان در سال های آینده، میزان ذخایر نفت خام این کشور را 5 میلیارد و 200 میلیون بشکه و ذخایر گازی آن را حدود 24 تریلیون متر مکعب اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید