شورای قضایی منطقه کردستان: دادگاه عالی فدرال عراق صلاحیتی برای لغو قانون نفت و گاز ندارد

قضایی اقلیم کردستان عراق خبر عجیب

شفقنا- شورای قضایی اقلیم کردستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دادگاه عالی فدرال عراق صلاحیت لغو قانون نفت و گاز اقلیم کردستان را ندارد، بنابراین این قانون همچنان برای دولت اقلیم معتبر است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از روداو، در بیانیه شورای قضایی اقلیم کردستان آمده است که اقدامات دولت اقلیم در زمینه نفت و گاز مطابق با قانون اساسی عراق مصوب 2005 و مفاد قانون نفت و گاز مصوب پارلمان است. در سال 2007 اقلیم کردستان تصویب شده است و مغایر با مفاد قانون اساسی عراق نیست و تصریح نمی کند که حفاری، تولید و صادرات نفت و گاز در انحصار دولت فدرال است، بنابراین متون نفت و گاز. قانون معتبر است

بر اساس ماده 122 قانون اساسی عراق، دولت فدرال نفت و گاز استخراج شده از میادین کنونی را با دولت های مناطق و استان های آب و هوایی مدیریت می کند و با تعیین سهم اقلیم آسیب دیده که در دوره قبل محروم بوده است، درآمدها را توزیع می کند. حالت عادلانه بین مردم توزیع خواهد شد.

شورای قضایی کردستان افزود: اصل 112 قانون اساسی شامل میادین نفتی است که قبل از همه پرسی قانون اساسی در سال 1384 به مرحله تولید تجاری رسیده اند، بنابراین میادین پس از آن تاریخ منحصراً در اختیار اقلیم کردستان است.

در پایان این بیانیه، بر اساس اصل 92 قانون اساسی عراق، پارلمان باید قانونی برای تأسیس دادگاه عالی فدرال تصویب کند، اما این قانون هنوز صادر نشده است، بنابراین قانون اساسی فدرال در عراق وجود ندارد و دادگاهی که قانون اساسی را لغو کرده باشد. قانون نفت و گاز کردستان در 24 بهمن سال جاری فاقد اعتبار قانونی است، بنابراین این قانون در منطقه معتبر است.

  آذربایجان شرقی باید مرکز توسعه صنعتی کشور باشد / تاکید آیت الله رئیسی بر هماهنگی وزرا با استانداران در انتخاب مدیران کل

این اخبار روداوو را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید