روسیه: اتحادیه اروپا به جای قطعنامه علیه ایران باید تلاش های “دیپلماتیک” بیشتری انجام دهد

14001119000193 Test PhotoN خبر عجیب

شفقنا- نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، پایتخت اتریش، گفت: قطعنامه شورای حکومتی علیه ایران، از سرگیری برجام را مختل می کند و اتحادیه اروپا باید تلاش های دیپلماتیک خود را برای دستیابی به توافق افزایش دهد.

به گزارش شفقنا به نقل از منابع خبری، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین در پیامی توئیتری نوشت: موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام ابهام بیشتری خواهد داشت.

اولیانوف گفت: «اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد به توافق برسد، باید تلاش‌های دیپلماتیک بیشتری (به‌جای قطعنامه) انجام شود.

نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است دوشنبه 7 ژوئن این هفته برگزار شود. رویترز روز چهارشنبه (۱۱ ژوئن) گزارش داد که ایالات متحده و سه کشور اروپایی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی (آلمان، فرانسه و بریتانیا) قصد دارند قطعنامه ای صادر کنند که در آن از ایران به دلیل آنچه «عدم همکاری با آژانس» یاد می کند، انتقاد کنند.

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در پیامی توئیتری با اشاره به اینکه دوباره با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده است، گفت: «امکان دستیابی به توافق و بازگشت به برجام در حال کاهش است». اما هنوز هم می توانیم با تلاش بیشتر این کار را انجام دهیم.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی در پایان گفت: به عنوان هماهنگ کننده، در هر زمان آماده هستم تا حل و فصل مسائل باقی مانده را تسهیل کنم.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار، اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی برای پیش نویس قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی را اقدامی مغایر با دیپلماسی، عجولانه و غیرسازنده خواند. روند مذاکره را دشوارتر و پیچیده تر می کند.

  محمد محبر: ترانزیت می تواند نفت زیادی به کشور بیاورد

امیر عبداللهیان با اشاره به قانون مجلس شورای اسلامی هشدار داد که هرگونه اقدام سیاسی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون شک با پاسخ متناسب، مؤثر و فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید