چقدر دولت به نام حذف یارانه ها رانت اختصاص داده است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، دولت مدعی است که با ارز مورد نظر خود را حذف کنید و توزیع یارانه مستقیماً در میان مصرف کنندگان عملاً دست مستاجران ارز را قطع کردند! اما واقعیت ها چیز دیگری را نشان می دهد، مثلاً در یک هفته اخیر قیمت ارز از 28 هزار تن به 30 هزار تن رسیده است و این اختلاف 2 هزار تنی می تواند عدد بزرگی باشد که در یک هفته می توان از چندین مورد وصول کرد. رفته.

اکنون رئیس کل بانک مرکزی اخیراً اعلام کرده است که بیش از 7 میلیارد دلار به سامانه نیما تزریق شده است که البته تفاوت قیمت ایجاد شده برای همین 7 میلیارد دلار در هفته معادل 14 هزار میلیارد تن است.

در بازار طلا نیز همین اتفاق افتاد و قیمت هر قطعه سکه نسبت به هفته گذشته حدود 450 هزار تن گران شد و در صورت وجود 60 میلیون سکه در کشور، از محل حذف ارز ترجیحی تنها در یک هفته، به صاحبان این سکه ها در مجموع حدود 27 تریلیون تن اجاره داده شده است و ما این کار را به نام مبارزه با رانت انجام دادیم!

دولت سال گذشته حدود 9 میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی اعم از دارو و مواد اولیه معادل 30 هزار ریال، 270 هزار میلیارد تومان و با احتساب جمعیت 70 میلیونی که دولت باید بپردازد اختصاص داد. یارانه یارانه ماهانه برای هر نفر معادل 300 جلد است که برای هر نفر در نظر گرفته شده است. اما مشکل اینجاست که تورم مواد غذایی به این کالاهای اساسی محدود نمی شود و به گفته بسیاری از اقتصاددانان، حذف ارز دولتی در زندگی مردم تورم بین 7 تا 10 درصد ایجاد می کند. به همین دلیل اگر برای یک خانواده حدودا 3 نفره در تهران معتقدیم هزینه زندگی ماهیانه 10 میلیون تن با هزینه مسکن و … است. تورم 10 درصدی معادل افزایش یک میلیون تنی کل هزینه هاست که این هزینه از افزایش قیمت جدا می شود که در کالاهای اساسی ایجاد می شود.

  معمای «مثلث خودکشی» در غرب؛ اینجا هر هفته یک نفر خود را حلق آویز می کند

مثلا 900 گرم روغن مایع وقتی نرخ مصوب از 15000 تن به 60000 تن و گوشت مرغ از 20000 تن به 60000 تن رسیده است، ماهیانه 300000 تن افزایش قیمت می دهد به همان اندازه که تورم را از بین می برد. یارانه برای کالاهای اساسی باعث ایجاد هزینه برای سایر کالاها می شود و در نهایت تورم پیش بینی می شود در سه ماهه اول به 50 درصد برسد.

از سوی دیگر، برخی در 2 ماه گذشته این مشکل ارز مورد نظر خود را حذف کنید و قیمت اجناس در بازار جهانی گران شده، انبارهایشان را پر از نفت و … کرده بودند و حالا با چهار برابر شدن قیمت این کالا شرط عجیبی را برداشته اند، اجاره نیست؟

تحریم ها تاثیری بر تورم ندارد

تقریبا از سال 1399 که ایران فشار تحریم ها را تجربه کرد، مسئولان دولتی تاکید کردند که ما بر تورم غلبه کرده ایم و سال آینده ایران نه تنها تورم را مهار نمی کند، بلکه رشد اقتصادی بالایی خواهد داشت، اما هنوز نه. نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه تورم همچنان در حال افزایش است.

این کارشناس اقتصادی با تایید اینکه تحریم ها نمی توانند هر سال تورم جدیدی ایجاد کنند، به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج گفت: تحریم ها در سال های ابتدایی اثر تورمی بر اقتصاد کشور داشت اما این تورم در سال های گذشته ادامه داشته است. این ناشی از دولت و رانت و فساد است که هر سال در اثر یک تصمیم به جیب عده ای می ریزد.

آلبرت باگوزیان گفت تا زمانی که رانت و فساد در اقتصاد کشور وجود داشته باشد، این تورم همچنان بر زندگی مردم تحمیل خواهد شد. و این را عامل اصلی تورم می داند و وظیفه این نهاد کنترل نقدینگی و به تعبیری تورم در اقتصاد کشور است اما کافی است نقدینگی را عامل تورم معرفی کند!

  کاشانی ۷۳ ساله از آتش سوزی در ساختمان نجات یافت

دیدگاهتان را بنویسید