صف مردم پشت درهای بی پروا!

حامد شایگان- آژانس مژ; درست در روزی که دولت اعلام کرد قیمت کالاهایی مانند روغن، مرغ و… در حال افزایش هستند، ویدئوهایی در رسانه های اجتماعی دست به دست می شود که نشان می دهد مردم به فروشگاه های زنجیره ای می روند کره بخر و … حمله می کنند و عده ای در صف های طولانی منتظر رسیدن کامیون های مواد غذایی هستند و حتی اجازه تخلیه بار کامیون ها را نمی دهند. اکنون وزیر صنعت اعلام کرده است که چند روزی است که مشکل تامین نفت داریم و سپس با واردات روغن ضروری این مشکل حل می شود.

حال سوال اینجاست که آیا دولت نمی دانست با اعلام قیمت یک کالا، مردم برای خرید آن کالا هجوم می آورند؟ آیا این اولین بار است که این اتفاق می افتد؟ در سال های اخیر بارها شاهد صف های طولانی در مقابل مغازه ها به دلیل اخبار کمبود گوشت و گرانی بوده ایم و حتی در دوران شیوع گسترده تاج در اروپا، شاهد خالی شدن سوپرمارکت ها در کشورهای بزرگ بوده ایم. آیا مسئولین نمی توانستند برای اجرای تصمیمی به این بزرگی کمی بصیرت نشان دهند و در شرایطی که اجناس باید گران می شد به اندازه کافی در بازار پخش شود تا کوچکترین نگرانی از کمبود مواد غذایی وجود نداشته باشد؟

شاید یکی از دلایل بحران در روزهای اخیر نه تنها موج تورم باشد، بلکه برخی نگران نرسیدن این کالاها به قیمت روز هستند و همین امر باعث شده است که عده ای وارد اعتراضات سازمان یافته و خوراک مخالفان شوند. اقدامات خرابکارانه ایجاد کرده و این موضوع ادامه خواهد داشت و اگر کالاهای مورد نیاز مردم به زودی به بازار تزریق نشود شاهد افزایش اعتراضات و نگرانی ها خواهیم بود.

  لزوم توجه بیشتر به ساخت و سازهای اساسی در شهر زلزله زده باف

در شرایط کنونی ممکن است برخی این اعتراض اقشار پایین و حتی متوسط ​​را تبی چند روزه بخوانند که فروکش می کند، اما نباید به سادگی از کنار این مسائل گذشت، زیرا میزان نارضایتی در جامعه افزایش یافته و این موضوع بسیار خطرناک است. و می تواند مانند آتش در شرایطی که دولت پیش بینی نکرده شعله ور شود و مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد کند. از سوی دیگر، در شرایط کنونی که ایران برای پیشروی در مذاکرات، افزایش قدرت مذاکره و حفظ جایگاه خود در مذاکرات هسته ای به صلح داخلی نیاز دارد، بی تدبیری مسئولان در تامین نیازهای غذایی مردم باعث بسیاری شده است. معادلات برای کوچک شدن پس بهتر است این ضرب المثل قدیمی را فراموش نکنیم که «جایی که بتوانی جلوی ضرر را بگیری، سود هم هست».

دیدگاهتان را بنویسید