جمهوری اسلامی نوشت: خرمشهر اخلاقی

1 1 خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «هرمشهر اخلاقی» آورده است:

خبری از تلویزیون پخش شد که یکی از ائمه موقت تهران در روز جمعه از واژه خرمشهر اقتصادی برای توصیف آزادسازی خرمشهر استفاده کرده است. او احتمالاً می‌خواست بگوید همانطور که هرمشهر از اشغال صدام آزاد شد، اقتصاد کشور نیز باید از مشکلاتی که با آن روبروست رها شود.
زمان خوبی است، مشروط بر اینکه به جای نگاه کردن به مواضع سیاسی محدودکننده توسعه اقتصادی به عنوان دلیل اصلی شرایط فعلی، به علل این مشکلات بپردازد و به عوامل خیالی متوسل نشود. اقتصاد تابع سیاست است و کشور عظیم و ثروتمندی مانند ایران اگر در عرصه سیاسی چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین المللی جایگاه های مناسبی داشته باشد، قطعاً اقتصادی پیشرفته، رونق و قوی خواهد داشت. این واقعیتی است که متأسفانه خواسته یا ناخواسته نادیده گرفته می شود و تا زمانی که این غفلت در بین تصمیم گیران کشورمان حاکم باشد، مشکلات اقتصادی حل نمی شود و امام جمعه موقت اقتصادی «هرمشهر اقتصادی» مورد نظر امام جمعه شفاعت نمی شود. تحقق یابد.
هدف از استفاده از واژه خرمشهر اقتصادی در این مقاله پرداختن به این موضوع و مسائل اقتصادی نیست. هدف این است که تاکید کنیم قبل از خرمشهر اقتصادی به خرمشهر دیگری نیاز داریم که یکی از مهم ترین و فوری ترین آنها “خرمشهر اخلاقی” است. اخلاق هر چه باشد، اقتصاد هم همینطور است.
جمله معروف امام خمینی رحمت الله علیه که فرمودند «هرمشهر را خداوند آزاد کرد» مانند همه سخنان و پیام های عبد صالح هدی بسیار حساب شده و هدف خاصی داشت. امام نمی خواست فقط به بیان قرآن «وما رامت اذ رمیت» اشاره کند و توجه همگان را به منشأ و قدرت لایزال الهی جلب کند. این یکی از اهداف امام بود که در جمله معروف «هرمشهر را خدا آزاد کرد» نهفته است. یکی دیگر از اهدافی که برای امروز و فردای جامعه ما عملی و عاملی برای خودسازی است، جلب نظر همه کسانی بود که به نوعی در دفاع مقدس شرکت کردند و نقش آفرینی کردند تا دچار غرور و غرور نشوند. . یک حساب جداگانه باز کنند و خودشان را جای خدا بگذارند و تصور کنند فعال هستند.
خداوند بر درجات شهدای شاخص دفاع مقدس بیفزاید که در عین حال آرزوی فنا کردند، مبادا روزی برسد که با وارد شدن به بازی های سیاسی یا چشیدن طعم چرب و شیرین قدرت دچار خودخواهی و فراموشی خدا شوند. ثروت و شکوه و معیارهای اخلاقی. شهدای دفاع مقدس و جانبازان و همه رزمندگان 8 سال جنگ تحمیلی حق بزرگی بر گردن ما ایرانیان و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دارند. آزادسازی خرمشهر اوج پیروزی های آنان در این نبرد نابرابر بود. خلق این کشور برای این نسل فداکار افتخار بزرگی است که ما موظفیم آن را با سخنانی استثنایی در تاریخ بنویسیم و برای همیشه از آن پاسداری کنیم. حفاظت از این جوایز تنها با رعایت موازین اخلاقی امکان پذیر است. اخلاق به شما می گوید که داستان را آنطور که اتفاق افتاده است بگویید، نه آنطور که می خواهید. هنگام نوشتن داستان جنگ یا بیان آن در قالب فیلم، کتاب و سخنرانی، از نقش افراد در جنگ غافل نشوید زیرا آنها را دوست ندارید و بر نقش افرادی که دوست دارید یا به دلایل دیگری نیاز دارید تأکید کنید. . اما بدون موجودی باز نکنید. فردا که می خواهید از آزادسازی خرمشهر صحبت کنید نام فرمانده جنگ و نام و فیلم و صدای اولین نفری که در مسجد جامع خرمشهر حاضر شد را سانسور نکنید و به حماسه نویسان آن روزها بگویید. تا خسته نباشی هرمشهر اخلاقی یعنی روایت بدون سانسور ماجرای آزادسازی و حراست مقدس هرمشهر.

  میکاتی: برخلاف تصور عمومی، حزب الله می خواهد با صندوق بین المللی پول به توافق برسد

خبر قبلیمحمد باقروف رهبر شیعیان تاجیکستان درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید