تاثیر محدودیت های واردات آیفون بر روی رجیستری

رسانه شفقنا- به گفته وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، سیاست ممنوعیت واردات برخی گوشی های پرمخاطب اشتباه است و این تصمیم باعث دور زدن سامانه رجیستری برای قاچاقچیان مقرون به صرفه و موجه و یکی از موثرترین سامانه ها در مقابله با قاچاق کالا می شود.

به گزارش شفقنا رسانه از ایسنا، اگرچه واردات آیفون به صورت رسمی از سوی مقامات رسمی از جمله وزارت صمت منع نشده است، اما ثبت سفارش این کالاها در سامانه معاملات کلی سخت است و واردکنندگان با این پیام مواجه می شوند که به دلیل قرار دادن گوشی های موبایل با برند اپل در گروه محصولات 27 امکان ثبت سفارش وجود ندارد. این تا این که هفته گذشته اعلام شد ثبت سفارش این برند تا 30 اردیبهشت ماه محدود شده است و حالا به نظر می رسد با تغییر گروه محصولات این مدل گوشی تصمیمات جدیدی در این زمینه اتخاذ شده است.

در حالی که تغییر گروه محصولات آیفون از 23 به 27 به معنای ممنوعیت واردات این محصول نیست، اما اخبار منتشر شده مبنی بر عدم امکان ثبت سفارش این محصول در یک ماه گذشته، قیمت گوشی های این برند را به 10 رساند. میلیون تومان همچنان گران می شدند. در عین حال، آیفون در فروشگاه های آنلاین به فروش نمی رسد و هنگام بازدید از این وب سایت ها، این کالاها با کمبود مواجه می شوند.

البته ماجرای ممنوعیت آیفون دو سال پیش بود که اعلام شد دولت به دلیل محدودیت های مالی و ارزی و مشکلات موجود نمی تواند مانند گذشته بین همه واردکنندگان ارز توزیع کند و به همین دلیل واردات به شدت انجام می شود. محدود. در این زمان، ممنوعیت واردات گوشی های بالای 300 یورو یا پرچمدار برداشته شد و حالا با مشکلات ارزی به نظر می رسد دوباره تصمیمی برای محدود کردن این کالاها گرفته شده و این بار گوشی های بالای 600 دلار ساخته شده است.

  افتتاح پروژه های توسعه ارتباطات وزارت ارتباطات

این در حالی است که انجمن واردکنندگان موبایل نسبت به پیامدهای احتمالی ممنوعیت قانونی واردات آیفون هشدار داده شد که با این تصمیم قاچاق مسافر در این منطقه به شدت افزایش می یابد، چرا که در دو ماه اخیر خرید و فروش گذرنامه مجددا افزایش یافته و کالای قاچاق وارد کشور شده است که معادل قاچاق از کشور به همراه دارد. که هیچ گارانتی ندارند اما محصولی غیر اورجینال می باشند و در صورت بروز مشکل افراد در جایی قفل نمی شوند.

اگرچه ممنوعیت واردات آیفون با ارزیابی وی موجه است، اما برآوردها نشان می دهد که در سال گذشته که حدود 163 میلیون تن به ارزش 101.6 میلیارد دلار برای کل تجارت خارجی ایران ثبت شد، سهم گوشی های بالای 600 دلار با 1.3 میلیارد دلار افزایش یافت. به حدود 1.2 درصد یعنی حدود صد درصد آن تجارت و حدود 2.5 درصد نسبت به 52 میلیارد دلار واردات وجود دارد. بر اساس اطلاعیه دولت و بانک مرکزی، وضعیت درآمدها و ذخایر ارزی در ماه های اخیر به حدی تشدید شده است که مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی به ویژه دارو وجود ندارد.

از سوی دیگر لوکس بودن آیفون به دلیل قیمت بالای 600 دلاری آن است، در حالی که تحلیلگران معتقدند چیزی به نام تجمل در فناوری وجود ندارد. مدل های متنوعی از برندهای دیگر در این بازه قیمتی وجود دارد و آیفون تنها در این بازه قیمتی نیست. تلفن های همراه بدون توجه به قیمت آنها بر اساس ویژگی ها و ویژگی های کاربردی آنها دسته بندی می شوند. بنابراین، تلفن های همراه با ویژگی های برتر در رده اول قرار دارندکه اتفاقاً بیش از 600 دلار هزینه دارد.

  کاپیتان پرسپولیس ماندگار شد! | خبرگزاری بین المللی شفقنا

محمدجواد آذری جهرمی – وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات – با انتشار توییتی از دوران حضورش در وزارت ارتباطات در کانال تلگرامی خود نوشت: آخرین باری که تصمیم گرفتند واردات آیفون را ممنوع کنند از رئیس صداوسیما پرسیدم. گزارش رگولاتوری واردات تلفن همراه. گزارش شده است که این شرکت تعداد زیادی آیفون خارج از روال معمول خود و سایر شرکت ها وارد کرده است. آنچه منجر به توقف رویه ممنوعیت واردات در سری قبلی شد؛ ارسال این اسناد به صاحبان یک تصمیم بود.

62271011 خبر عجیب

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حالی که خبرهای خوبی از فروش نفت و بازگشت منابع آن از سوی دولت به گوش می رسد، این گشایش ها به گونه ای بود که عزم خود را برای صدور مجوز واردات خودرو اعلام می کنند؛ اما این گشایش ها به گونه ای بود که عزم خود را برای صدور مجوز واردات خودرو اعلام می کنند. ممنوعیت ثبت سفارش از تلفن همراه به دلیل محدودیت منابع ارزی با اخبار قبلی مغایرت دارد. چرا اصرار دارم که سیاست ممنوعیت واردات برخی گوشی های محبوب اشتباه است؟ دلیل روشن است؛ این تصمیم دور زدن سامانه رجیستری را برای قاچاقچیان مقرون به صرفه و توجیه می کند و به نوعی آن را به یکی از موثرترین سامانه های کشور در مقابله با قاچاق کالا تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید