اعتیاد به فضای مجازی و تغییر سبک زندگی

عدد ها چه میگویند؟

هیچ استانداردی برای مدت استفاده شما از اینترنت وجود ندارد، بنابراین اگر فردی مثلاً چهار ساعت در روز از اینترنت استفاده می کند، او را به عنوان یک معتاد به اینترنت بشناسید. در این زمینه، همه چیز نسبی است و با زمان صرف شده در محل کار و زمان صرف شده برای استراحت و گذراندن وقت با خانواده تعیین می شود. مهری موسوی، مشاور خانواده به جام جم می گوید که اگر فردی پس از اتمام کار روزانه، مثلاً دو ساعت را با خانواده خود سپری کند و تمام این مدت را صرف جستجو در اینترنت و فضای مجازی کند، معتاد به فضای مجازی شده است. طبق این تعریف، رتبه ایران چندان خوب نیست.
بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه Making در آمریکا بین سال های 2014 تا 2020 در جامعه ای 34000 نفری انجام شد، ایران رتبه ششم را در بین معتادان اینترنتی دارد. به طور کلی، میزان اعتیاد به اینترنت در خاورمیانه بالاست. اگر تعداد معتادان به اینترنت در کشورهای اروپایی حدود 2.6 نفر باشد، این تعداد در خاورمیانه حدود 10.9 است. این بدان معناست که از هر 100 نفر ساکن در خاورمیانه، حدود 11 نفر از آنها به اینترنت معتاد هستند. در مطالعه دیگری که در سال 1378 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد، حدود 44 درصد از دانشجویان به شبکه های مجازی اعتیاد داشتند.
حدود 90 درصد آنها اعتیاد خفیف دارند و حدود 10 درصد از اعتیاد شدید رنج می برند. همه اینها در حالی است که رتبه سرعت اینترنت در ایران در سال 1401 به 74 رسید که نشان می دهد سرعت اینترنت ایرانیان متناسب با توسعه فناوری اینترنت در کشور و در شرایطی که ایران کشوری در حال توسعه است، نیست، اما جذابیت اینترنت قلب شهروندان ایرانی را به درد آورده است.
جامعه ای غیر ریاستی و فردگرا

  پوستر عید سعید فطر: گرافیک شیعه

هیچکس نمی گوید از فضای مجازی استفاده نشود. سبک زندگی امروزی با سبک زندگی هوشمندانه همراه است و قطعا استفاده از فضای مجازی یکی از معضلات مسلم دنیای امروز است. با این حال، اعتیاد به اینترنت و آزار و اذیت اینترنتی می تواند آسیب های زیادی به فرد وارد کند. بسیاری از کاربران فضای مجازی که به دلیل جذابیت فضای مجازی به دنبال استفاده از فالوور برای جذب مخاطب هستند، می توانند کارهای عجیب و غریبی انجام دهند که با شخصیت و محور فردی آنها در تضاد است.
آنها می توانند کارهایی را انجام دهند که کیلومترها با سبک زندگی او فاصله دارد تا دنبال کننده را جذب کنند. به عنوان مثال، برای جذب مخاطب، ممکن است کلمات و داستان هایی را در یک صفحه شخصی منتشر کنند که ممکن است با اعتقادات مذهبی یا جهان بینی آنها متفاوت باشد. فضای مجازی و جاذبه های آن و تمایل مردم به دیده نشدن و معتاد نشدن به این فضا باعث می شود افراد به فعالیت هایی بپردازند که شاید حتی باورشان هم نباشد. به گفته فرزاد طباطبایی، روانشناس، این عمل باعث می شود که بسیاری از افراد هویت فردی و فردی متضاد داشته باشند و نتوانند در یک جامعه واقعی زندگی کنند.
او به ما می گوید که استفاده بیش از حد از فضای مجازی نیز منجر به انزوای اجتماعی و حتی پرخاشگری می شود. اختلالات خواب، چاقی و کم تحرکی از دیگر مشکلاتی است که اعتیاد به فضای مجازی در انسان ایجاد می کند. او معتقد است که فضای مجازی در طول زمان دنیایی را برای افراد ایجاد می کند که کیلومترها با دنیای واقعی فاصله دارد و اعتیاد به این فضا می تواند باعث افسردگی شود. برخی از آسیب های اعتیاد به فضای مجازی بعد اجتماعی دارد. افرادی که به فضای مجازی معتاد هستند و زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می کنند، زمان کمتری را در محل کار می گذرانند.
وابستگی سایبری می تواند منجر به از دست دادن شغل شود یا حتی بر معیشت و شرایط اقتصادی تأثیر منفی بگذارد.

  تعداد کل واکسن های کرون تزریق شده در کشور اعلام شد

خانواده ی از هم پاشیده
همه کارشناسان استفاده بیش از حد از فضای مجازی را ضد خانواده می دانند. مهری موسوی، مشاور خانواده به ما می گوید امروزه بسیاری از افرادی که به مراکز درمانی و مشاوره مراجعه می کنند از وابستگی شدید همسرشان به فضای مجازی گله مند هستند. او توضیح می دهد که بسیاری از همسران به جای گذراندن وقت با اعضای خانواده، اوقات فراغت خود را به صورت آنلاین سپری می کنند که منجر به دعوا، مشاجره و مشاجره بین زوجین می شود. با این حال، خانواده با ارزش ترین دارایی یک فرد است و برای محافظت از خود زمان و انرژی لازم است. او می گوید بسیاری از معاشرت ها، رفت و آمدهای خانوادگی و تفریحات به دلیل استفاده از فضای مجازی کاهش یافته است. با این حال خانواده برای زنده ماندن نیاز به مراقبت، توجه، ارتباط و تفریح ​​مشترک دارد، مشکلی که به دلیل استفاده بیش از حد از فضای مجازی مورد غفلت بسیاری از خانواده ها قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید