اطلاعات می نویسد: کمک به جراحی اقتصادی دولت سیزدهم

خبر عجیب

شفقنا- روزنامه دریا با عنوان «کمک به جراحی اقتصادی دولت سیزدهم» به قلم دکتر شعبان شهیدی مودب نقل می کند:

هر حساب فرعی با دولت سیزدهم داریم که نداریم، باید بپذیریم که این دولت به تنهایی نمی تواند بحران اقتصادی کنونی را حل کند. چرا که بخش قابل توجهی از بحران کنونی از دولت های گذشته به آن منتقل شده است و تغییرات منطقه ای و جهانی از بدو روی کار آمدن دولت فعلی به گونه ای بوده که به افزایش مشکلات در دست دولت کمک کرده است. اما باید این واقعیت تلخ را نیز بپذیریم که کار تیم اقتصادی دولت و نحوه ارتقای آن نه بر اساس حسن نیت رئیس دولت شکل گرفت و نه توانستند اعتماد عمومی را نسبت به دولت ایجاد کنند. صلاحیت و کفایت انتظار می رود رئیس جمهور جذب کند.
اینکه دولت به تنهایی نمی تواند همه مشکلات موجود را حل کند به بافت و ساختار اقتصاد رانت محور کشور برمی گردد که در دهه های اخیر شکل گرفته و توسط موریانه ها به صورت قاچاق وارد شده است. دولت می گوید برای اجرای برنامه های عدالت محور خود برای از بین بردن نابرابری ها و جلوگیری از له شدن اقشار آسیب پذیر زیر بار وحشتناک شکاف طبقاتی که متأسفانه در گذشته شکل گرفته است، عملیات اقتصادی را آغاز کرده است. اما آیا به این ترتیب دولت تیغ جراحی لازم را در کف دست خود دارد و آیا تیم پزشکی اقتصادی دولت واقعاً از روشی استفاده می کند که بتواند یک تومور سرطانی اقتصادی موجود را به گونه ای عمل کند که خونریزی اقتصادی را متوقف کند؟

  نخست وزیر مجارستان: تحریم ها علیه روسیه عملا بی اثر است

دولت سیزدهم از زمان روی کار آمدن هر روز با وعده ای جدید سطح مطالبات مردم را بالا برده و حتی زمانی را برای تحقق آن مطالبات تعیین کرده است. از سوی دیگر هر یک از وزرا از افزایش فروش نفت و گاز و افزایش درآمدهای ارزی ناشی از آن و بازگشت روزافزون ارز در نظام پولی کشور صحبت کردند و یا از افزایش صادرات غیرنفتی خبر دادند. به عنوان مثال وزیر نفت در یکی دو روز اخیر گفت: درآمدهای ارزی حاصل از صادرات گاز در سال 99 بیش از چهار برابر شده است.

سوالی که ممکن است مردم بپرسند این است که اگر وضعیت درآمدی کشور بهتر از قبل است پس چرا مردم باید این همه هزینه کنند؟

دلیل دیگر نیاز دولت به کمک سایر نهادهای حل مشکل این است که اصولاً کنترل مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی قاچاق عملاً خارج از کنترل دولت است. به عنوان مثال در مورد قاچاق سوخت، دام، آرد، دارو و سایر موارد مورد نیاز مردم بسیار صحبت می شود، اما شاید کمتر به این موضوع توجه شود که این قاچاق در مناطق حفاظت شده نیروی انتظامی و امنیتی صورت می گیرد. تردد بار در جاده ها باید تقویت شود. همچنین پس از توقف کالای قاچاق و هدایت متخلفان به مراجع قضایی، این قوه قضائیه است که باید با اعمال مجازات های لازم با قاچاقچی برخورد کند.

یکی از مشکلات پیش روی کشور از زمان استقرار طالبان در کابل، ورود غیرقانونی اتباع افغان به ایران بوده است. نویسنده با چند جوان افغان شاغل در تهران و شهرستان ها صحبت کرد و پرسید که چگونه به ایران رسیدند. همه آنها پاسخ دادند که بین شش تا ده میلیون تن کالای قاچاق را برای تحویل به شهرهای مختلف افغانستان پرداخت کرده و به تهران تحویل دادند. همزمان آرد، احشام و غیره قاچاق در سراسر کشور حمل می شود. دولت باید تجهیزات لازم پلیسی را فراهم کند و فرمانده این نیروها باید نظارت دقیق تری داشته باشد تا از قاچاق جلوگیری شود.

  نامه امام علی (ع) به عثمان بن حنیف: تو نمی توانی مثل من رفتار کنی، ولی با تقوا و تلاش و عفت و صداقت کمکم کن.

این روزها کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از مشکلات دستگاه های اجرایی کشور منسوخ شدن قوانین و مقررات گمرکی یا نامتناسب بودن جریمه جرایم اقتصادی است. اگر قوانین به روز و متناسب با نیاز کشور نداشته باشند، دولت و قوه قضائیه نمی توانند با متخلفان برخورد کنند. این وظیفه نمایندگان مجلس است که پس از مشورت با وزرا در کمیسیون های تخصصی، قوانینی را به تصویب برسانند که دست دولت و قوه قضائیه را در برخورد با مخربان اقتصادی باز بگذارد.

یکی از ضعف های دولت فعلی که متاسفانه دولت آقای روحانی از آن رنج می برد، ناتوانی سیستم اطلاع رسانی دولت است که با حمایت رسانه ها نتوانسته اعتماد به کار دولت را افزایش دهد. البته صدا و سیما نیز در این موضوع باید پشتیبان جدی دولت باشد. در این راستا نمی توان از ضعف برخی از کارکنان دولت که توان و تجربه کافی برای مقابله با مشکلات و ارائه راهکار در حوزه تخصصی خود را ندارند چشم پوشی کرد.

در نهایت متاسفانه دولت سیزدهم از تجربیات کشورهای پیشرفته در حل مشکلات استفاده کافی نمی کند. قانونگذاران بین المللی در وزارتخانه های مختلف علاوه بر تمرکز بر تجارت و تحریک صادرات کشور باید در نظر داشته باشند که سایرین نیز در گذشته با مشکلات مشابهی مواجه بوده اند که در حال حاضر کشور ما با آن مواجه است. راه حل لازم و مناسب را یافته اند، اما راه حل لازم و مناسب را یافته اند. .

به عنوان مثال در مورد یارانه تقریباً همه کشورهای غربی چندین برابر آنچه در ایران پرداخت می شود به اقشار کم درآمد یارانه می دهند اما ملاک پرداخت یارانه درآمد سالانه افراد و میزان مالیاتی است که می پردازند. . به این معنی که هر یک از اتباع آن شماره مالیاتی دارد که درآمد سالانه خود را با آن اعلام می کند، فارغ از اینکه این شماره حقوق ثابت یا درآمد از طریق بورس، اجاره یا فروش ملک یا ارث باشد. دولت از این درآمدها مالیات می گیرد و با توجه به تعداد فرزندانی که دارد، در صورتی که درآمد شهروندان کمتر از حد معمول باشد، یارانه به آنها تعلق می گیرد. این کمک مالی هم پولی است و هم شامل بورسیه تحصیلی و غذای مدرسه و بورسیه دانشگاه و همچنین کمک های روحانی برای دانش آموزان هر خانواده و همچنین برنامه های سرگرمی سالانه آنها می شود.

  پیام تبریک دکتر ابراهیمی به مناسبت سالروز تاسیس سپاه

دولت به تنهایی نمی تواند همه مشکلات را حل کند اما اگر کمک سایر ارگان ها و کارشناسان کشور را می خواهد، هم باید نقاط ضعف خود را بپذیرد و هم بی طرف باشد. از طرفی دیگر قوا به ویژه نیروی انتظامی و امنیتی باید به دولت کمک کنند و مجلس نیز باید با اولویت دادن به مشکلات کشور ابزارهای قانونی لازم را در اختیار دولت قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید