اصلاح نظام یارانه نیازمند یک اتاق فرمان سه جانبه است

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی، مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی حضور دارند. ارز ترجیحی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ها هم اکنون انجام شده است و وظیفه همه است که به نحوی به دولت کمک کنند تا با اجرای این طرح مشکلات به حداقل برسد و مردم از مزایای آن بهره مند شوند.

ارکانی ادامه داد: اگر قبل از اجرای این طرح هماهنگی هایی بین تیم اقتصادی دولت با یکدیگر و مجلس و نخبگان وجود داشت، برخی از مشکلات فعلی این طرح به حداقل ممکن می رسید، اما اکنون و پس از اجرای طرح. «این هماهنگی بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

نماینده مردم نیشابور وی با اشاره به آغاز طرح اصلاح نظام یارانه ای دولت تاکید کرد: هدف از اجرای این طرح مقابله با رانت ها و میانجی گری است که به دلیل تفاوت نرخ ترجیحی و آزاد ارز مانند روزهای اول ایجاد می شود. اقتصاد قبلی قاچاق آرد، روغن، برخی نهادها و لبنیات از بین رفته است.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: اخیرا در بازدید از یکی از کارخانه های روغن کشی در حوزه انتخابیه به ما گفته شد که تا سال گذشته 25 درصد محصولات این گونه کارخانه ها با نرخ ارز ترجیحی تولید می شد. ، عرضه شدند. در بازار “موجود نیست و قاچاق یا تجمع؛ بنابراین زمانی که این ارز حذف شود، این تفاوت قیمتی وجود نخواهد داشت و دیگر این گونه رانت ها و فسادها در شبکه توزیع وجود نخواهد داشت.

  یک فرمانده طالبان در افغانستان کشته شد

وی به الزامات اجرای صحیح طرح اصلاحات اشاره کرد یارانه ها وی خاطرنشان کرد: اولین نکته این است که مبلغی که به عنوان مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و ترجیحی و به عنوان جبران قدرت خرید مردم به آنها پرداخت می شود باید مجدداً و به طور دقیق تر در دولت محاسبه شود.

وی گفت: به عنوان مثال وقتی قیمت روغن آزاد می شود، نه تنها قیمت روغن گران می شود، بلکه تمام محصولات غذایی که از کره استفاده می کنند نیز مانند تخم مرغ و لبنیات گران می شوند. نیاز است تا با اجرای این طرح در قالب یارانه میزان افزایش واقعی هزینه خانوار مشخص شود.

وی افزود: نکته دوم در اجرای این طرح اصلاح و بازنگری بانک اطلاعاتی سازمان است هدفمندی یارانه ها E; در حال حاضر افراد قابل توجهی نسبت به عدم دریافت یارانه اعتراض دارند در حالیکه طبق مدارک ارائه شده شرایط دریافت یارانه را دارند و بالعکس افرادی هستند که مثلا چند واحد مسکونی دارند و یارانه پرداخت می شود. به آنها.

سخنگوی نیشابور گفت: در جلسه اخیر با رئیس سازمان یارانه ها متوجه شدیم که بانک اطلاعاتی سازمان بر اساس وضعیت واقعی امروز به روز نشده است در حالی که امروز دیگر نباید در بانک هدفمندی یارانه ها خلأ و مشکلی داشته باشیم. .

وی همچنین یادآور شد: نکته سوم در اجرای این طرح این است که مجریان طرح، تصور واقعی تری از واقعیت های جامعه و نحوه اجرای طرح داشته باشند. به عنوان مثال اخیرا یکی از وزرا بحث نظارت بر مصرف جامعه را با کمک هوش مصنوعی مطرح کرده است که ایده خوبی است اما این ایده ها زمانی مفید است که جنبه نظری نداشته باشد و سریع و مطابق با واقعیت اجرا شود. از جامعه

  محفل قرآنی پارک فیروزه نجف آباد

ارکانی اذعان داشت: در موضوعاتی مانند اجرای الگوی عناصر مختلف باید واقع گرایی کامل بر اساس تجربه کارشناسان و اصناف وجود داشته باشد تا نقاط ابهام و ابهام برطرف شود.

نماینده مردم نیشابور افزود: نکته مهم دیگر در اجرای این طرح این است که روند اطلاع رسانی و تبیین اهداف و ابعاد طرح همچنان خالی و در ابهام است و در حوزه های انتخابیه شاهد هستیم که مردم همچنان در ابهام هستند و افکار عمومی و نخبگان به اندازه کافی متقاعد نشده اند.

ارکانی گفت: حتی گاهی می بینیم که مدیران و استاندارانی که در بالای پیکان اجرای این طرح قرار دارند، توجیه نشده اند و اطلاعات کافی از ابعاد مختلف طرح و دستورالعمل اجرای آن و البته ندارند. نمی توان با مردم در سطح شهر ملاقات کرد.”

وی تاکید کرد: در عین حال خود دولت به عنوان پیمانکار با ابزارهای مدیریتی باید در همان ابتدای پروژه با جدیت و قاطعیت بیشتری به این موضوعات بپردازد و حل این مسائل مستلزم ایجاد سالن فرماندهی واحد متشکل از توسط نمایندگان تخصصی سه نیرو برگزاری جلسات منظم چندین بار در هفته برای نظارت دقیق و حل مشکلات اجرای پروژه.

نماینده مردم نیشابور افزود: شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیروها که در سال های اخیر برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن تشکیل شد، بیشتر مشورتی بود، اما اکنون که طرح مهمی مانند اصلاح یارانه ها اجرا می شود، هیئت رئیسه باید آن را پیاده سازی کرد و تعداد جلسات را برای پایش خطاهای لحظه ای و تصمیم گیری در مورد رفع آنها افزایش داد.

  مسکن چرخه اقتصاد را می چرخاند/ مشکلات مسکن باید حل شود

وی ادامه داد: اثرات تورمی مورد انتظار این طرح در حال حاضر مشخص نیست و تا 2 تا 3 ماه آینده مشخص خواهد شد، زیرا بسیاری از اقلام فعلی توزیع مانند نفت همچنان با ارز ترجیحی ارائه شده تولید می شود. از 2 تا 3 ماه آینده می توانیم ارزیابی دقیقی از نحوه اجرای صحیح این طرح داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید