آینده مبهم و نامعلوم دختران افغان در برخی رسانه های جهان گزارش شده است

000 326P8QV خبر عجیب

شفقنا آینده- در روزهای اخیر، حدود دو ماه پس از وعده طالبان برای بازگشایی مدارس دخترانه افغانستان، رسانه‌های آزاد دوباره توجه خود را به موضوع آزادی و حقوق زنان افغان معطوف کردند. به ویژه که انتشار برقع اخیر توسط طالبان فشار بر زنان افغان را افزایش داده و روزنه های امید را برای زندگی عادی تر از همیشه برای این حلقه از مردم بسته است. ناامیدی تلخی که توجه رسانه های غیررسمی در افغانستان – همراه با خبرگزاری هایی مانند بی بی سی و الجزیره – را به خود جلب کرده است، مصیبت زنان و دختران افغان را به صفحات روزنامه ها و رسانه های غربی کشانده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، این روند توسط موسسه قلب افغان در آسیا آغاز شده است که در تحلیلی تحت عنوان «تخریب دختران و خانواده های افغان در نتیجه وعده طالبان مبنی بر آزادی تحصیل برای زنان» پیامدهای روانی دارد. از مردم افغانستان قدردانی شد.

این مقاله با اعلامیه رسمی طالبان مبنی بر آزادی تحصیل برای دختران افغان آغاز می شود که البته تنها دو روز پس از بازتاب گسترده آن در رسانه های افغانستان منتشر شد و میلیون ها دانش آموز و خانواده های آنها را شاد کرد. او گفت: «رهنمودهای جامع طالبان برای تحصیل دختران هنوز نهایی نشده است.

نویسنده این اتاق فکر در ادامه به ناراحتی و نارضایتی بزرگی که این وعده ایجاد کرده است اشاره می کند. منتشر شده توسط:
جدیت این حادثه لحظه آخری برای دختران و خانواده های افغان غیر قابل تحمل بود – آنها شوکه، ویران، گریان و ناامید از خیانت، علیرغم تهدیدهای طالبان به خیابان ها ریختند و حق اولیه خود را برای تحصیل مطالبه کردند. و البته این واقعیت که آینده دختران افغان دوباره در هاله ای از ابهام قرار دارد دیگر کشورها و فعالان اجتماعی و سیاسی را نگران کرده است.

  پیشرفت و کمال سازمان مرهون تلاش و اعتماد به نفس کارکنان صنعت گاز است

مولف مؤسسه قلب آسیا خاطرنشان می کند که «اکنون با گذشت دو ماه از این رویدادها، ضرورت پوشیدن برقع به محرومیت دختران از تحصیل اضافه شده است و آینده نامشخص دختران و زنان افغان را مبهم تر و تاریک تر از آن کرده است. ظهور مجدد طالبان در افغانستان به عنوان یک کابوس توصیف شده است که رویای 20 ساله جامعه مدنی، به ویژه زنان افغان، برای آزادی، دموکراسی و حقوق برابر برای شهروندان افغان را در هم شکست. بی دلیل نیست که می گویند که زنان و دختران افغان آسیب پذیرترین و بی دفاع ترین گروه جامعه در برابر رژیم ظالم طالبان هستند و وضعیت برای آنها به قدری سخت شده است که حتی مطالبات کوچکی مانند تحصیل نیز آرزویی دست نیافتنی به نظر می رسد.

بی بی سی یکی دیگر از رسانه هایی است که در روزهای اجباری برقع به وضعیت زنان افغان می پردازد. موسسه صلح افغانستان از «تعطیلی مکاتب دخترانه» به عنوان «علت از دست رفتن تمام دستاوردهای زنان افغان» و «بازگشت کشور به انحطاط فرهنگی و اجتماعی» یاد می کند. عقب نشینی جبران ناپذیر به دوران تاریک محرومیت چندین نسل از دختران افغان از سواد و پیشرفت.»

احمدی گفت: «طالبان در افغانستان اکثر شهروندان به‌ویژه زنان و دختران را که نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، از ابتدایی‌ترین حقوق محروم کرده‌اند. مهمتر از آن اینکه زنان نه تنها از حق تحصیل محروم هستند، بلکه حتی اجازه شرکت در فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را ندارند و البته اجازه سفر بدون محرم را ندارند.

  آیت الله فاضل لنکرانی: مراجع تقلید بیشترین ارتباط را با مردم دارند/ توهین به مرجعیت خلاف سیاست امام و رهبری است.

در همین حال الجزیره به مسائل و نگرانی های دیگری در مورد فشار طالبان بر مردم به ویژه زنان اشاره کرد.

به گزارش این خبرگزاری؛ هر روز که از حکومت طالبان می گذرد، محدودیت ها در افغانستان بیشتر می شود و آشکارتر می شود که طالبان از دوره قبلی خود کوچکترین تغییری نکرده اند.

نکته مهم دیگری که الجزیره به صراحت به آن اشاره کرده این است که با وجود این محدودیت ها، دختران رهبران طالبان تمایل بیشتری به تحصیل در مدارس و دانشگاه های معتبر خارج از افغانستان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید