ترکیب کابینه جدید فرانسه اعلام شد

به گزارش شفقنا از ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس؛ کاترین کولونا، دیپلمات قدیمی و اخیراً سفیر فرانسه در بریتانیا، همزمان با تلاش های بین المللی پاریس برای حمایت از اوکراین، سمت وزیر امور خارجه را بر عهده گرفت.

جرالد دارونین، برونو لومیر و اریک دوپون مورتی، نخست وزیران پیشین در حوزه خانه، اقتصاد و عدالت، پس از یک تغییر اساسی در دور دوم ریاست جمهوری مکرون باقی ماندند.

اولویت دولت بورن، که دوشنبه فاش شد، تلاش برای حفظ اکثریت پارلمانی ماکرون است، زیرا به او نیاز دارد تا برنامه‌های سیاسی را که در ماه آخر مبارزات انتخاباتی اعلام کرده بود، اجرا کند. با توجه به اینکه دو دور از انتخابات پارلمانی فرانسه برای تعیین تعداد کرسی های حزب در مجلس ملی در ماه ژوئن تعیین شده است، هر دو چپ افراطی و راست افراطی برای کاهش اکثریت حزبی متمرکز و میانه رو ماکرون تلاش خواهند کرد.

اسامی اعضای دولت جدید فرانسه به طور سنتی بر روی پله های کاخ الیزه توسط دستیار مکرون در ریاست جمهوری اعلام می شود.

ژان کاستک، نخست وزیر فرانسه دوشنبه شب از ماکرون استعفا داد و او که باید نشان می داد به خواسته های رای دهندگان گوش داده و به دنبال نخست وزیری با تجربه با سیاست های سبز و اجتماعی است، استعفای خود را پذیرفت. بورن این استعفا را انتخاب کرد. وزیر خارجه سابق او به عنوان جانشین وی.

قبل از پیوستن به دولت مکرون، بورن با بسیاری از وزرای سوسیالیست کار کرد و برای مدت کوتاهی به عنوان وزیر محیط زیست فرانسه در سال 2019 خدمت کرد و سیاست های توسعه دوچرخه را در فرانسه ترویج کرد. سپس وزارت کار را برعهده گرفت و در دوران تصدی وی به عنوان وزیر کار فرانسه، بیکاری به کمترین میزان خود در 15 سال گذشته و بیکاری جوانان به کمترین میزان خود در 40 سال اخیر رسید.

  تصویب خرید تضمینی گندم از کشاورزان سراسر کشور بالای 2 میلیون تن

به گزارش ایرنا، نظرسنجی های قبلی آیفوپ نشان می دهد که 49 درصد از مردم فرانسه خواهان انتخاب نخست وزیر جدید فرانسه از میان احزاب چپ این کشور هستند.

انتخاب چهره ای که با توجه به پیروزی نه چندان درخشان ماکرون در انتخابات و تقویت احزاب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون از حزب فرانسه شکست ناپذیر و افزایش محبوبیت مارین لوپن از دور. راست مجلس ملی این شانس را افزایش می دهد که حزب رئیس جمهور جوان فرانسه اکثریت کرسی ها را در پارلمان جدید فرانسه کسب نکند.

دیدگاهتان را بنویسید