اتحادیه اروپا: ما در حال برنامه ریزی برای یک قرارداد گازی با مصر و اسرائیل هستیم

خبر عجیب

شفقنا- جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید این اتحادیه در حال برنامه ریزی برای یک توافق سه جانبه گازی با اسرائیل و مصر به عنوان بخشی از تلاش برای پایان دادن به وابستگی گازی خود به روسیه است.

بورل گفت: “با توجه به تنوع واردات انرژی، کمیسر اتحادیه اروپا و ایالات متحده در عمل برای واردات گاز طبیعی مایع مازاد توافق کرده اند. ما همچنین در حال همکاری با کانادا برای واردات احتمالی گاز طبیعی مایع و هیدروژن هستیم.” . دارالترجمه شفقنا اروپا همچنین در حال برنامه ریزی برای توافق واردات گاز طبیعی مایع با اسرائیل و مصر است.

این پروژه “مد شرق” نام دارد. خط لوله ای که شبکه گاز اروپا را به میادین گازی فراساحلی متصل می کند در قبرس، اسرائیل و مصر کشف شده است. در صورت تکمیل، این پروژه روسیه و ترکیه را دور می زند و شبکه قبرس را مستقیماً به شبکه اروپایی متصل می کند. انتظار می رود کار روی مد شرقی در سال 2027 تکمیل شود.

تشدید تنش ها با مسکو و بحران اوکراین، اروپا را وادار کرده است که با جدیت بیشتری به دنبال گاز از منابع دیگر باشد.

روسیه در طول تاریخ بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی اتحادیه اروپا بوده است. پس از اختلافات گازی بین روسیه، اوکراین و اروپا در سال های 2006 و 2009 و تنش های متعاقب آن پس از بحران اوکراین در سال های 2013 و 2014، اتحادیه اروپا به دنبال کاهش وابستگی خود به واردات گاز طبیعی از روسیه بوده است. با این حال، روسیه همچنان حدود 40 درصد گاز اتحادیه اروپا را تامین می کند.

  کمک شهرداری تهران به ناجا در ساخت منازل سازمانی

اروپا برای تامین گاز به جهان خارج وابسته است و تنها دو گزینه دارد: یا از طریق خطوط لوله ای که هزینه کمتری دارند اما توسط تولیدکنندگان باز و بسته می شوند، یا با انتقال میعانات گازی به کشتی ها. که به شما امکان می دهد از منابع بیشتر، اما با قیمت بالاتر، از بازارهای جهانی خرید کنید.

اتحادیه اروپا چندین پروژه دیگر در دست اجرا یا در حال تامین گاز دارد. یکی از آنها خط لوله زیر آبی 520 کیلومتری گرین استریم است که از مالیتا در غرب طرابلس، پایتخت لیبی، به شهر گلا ایتالیا کشیده می شود. این خط لوله طولانی ترین خط لوله در دریای مدیترانه است و تا عمق تقریباً 1200 متری امتداد دارد.

این خبر را امروز در بغداد ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید