کمبود دوره ای پودرهای غذایی: از انبار گمرک تا توزیع ارز

شفقنا- مسئولان سازمان غذا و دارو علت کمبود کوتاه مدت در عرضه شیرخشک رژیمی را کاهش سرعت توزیع ارز با کیفیت عنوان کردند.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، سابقه کمبود شیرخشک رژیمی بار دیگر موضوع ترخیص کالاهای سلامت محور را داغ کرده است; گمرک گفت که در پردازش محموله‌های شیرخشک رژیمی تاخیرهایی وجود دارد، اما سازمان غذا و دارو (FDA) اعلام کرد که قصد دارد محموله‌های محصولات مرتبط با سلامت مربوط به FDA را از طریق سیستم‌ها ارسال کند. اطلاع رسانی الکترونیکی به سازمان؛ از سوی دیگر این سازمان از محموله های شیرخشک که از بهمن ماه سال گذشته در گمرک دپو شده بود بی اطلاع بود.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، با آغاز زمزمه ها مبنی بر کمبود شیرخشک رژیمی در بازار از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، سوالاتی در خصوص وضعیت ترخیص یک میلیون شیرخشک ذخیره شده در گمرک مطرح شد. سوالی که گمرک در پاسخ به آن اعلام کرد که ترخیص محموله ها به صورت شیرخشک از گمرک با حداقل مدارک و تاییدیه وزارت بهداشت. بر این اساس شرکت واردکننده باید در مدت زمان تعیین شده پس از ترخیص کالا به تعهدات خود در خصوص تکمیل مدارک ثبتی عمل کند.

به گفته ماموران گمرک، واردکننده شیرخشک به تعهدات خود در قبال سازمان غذا و دارو و مراجع صدور مجوز برای برخی محموله های قبلی عمل نکرده و سازمان غذا و دارو نیز مهلت آن را تمدید نکرده است. از سوی دیگر ثبت سفارش و مجوز بهداشتی مورد تایید سازمان غذا و دارو نبود اما در نیمه اول اردیبهشت ماه مجوز ثبت سفارش به تایید سازمان غذا و دارو رسید.

  انجام 180 طرح تحقیقاتی در بخش کشاورزی اردبیل در سال

در نهایت گمرک اعلام کرد که صاحب کالا ۱۹ محموله شیرخشک رژیمی شامل سه محموله در بهمن ماه، ۶ محموله در اسفند سال گذشته و ۱۰ محموله دیگر در فروردین ماه وارد کرده است. تقریباً قبل از اواسط اردیبهشت ماه گزارش شده بود که حدود 120 هزار جعبه پاکسازی شده است و مابقی به محض صدور تاییدیه لازم توسط سازمان غذا و دارو پاکسازی خواهند شد.

توزیع شیرخشک رژیمی در داروخانه ها

در همین راستا سازمان غذا و دارو در تاریخ 10 اردیبهشت 1401 از توزیع شیرخشک رژیمی در داروخانه های سراسر کشور خبر داد و اعلام کرد که تا 20 اردیبهشت ماه 13000 قوطی شیرخشک پس از شناسایی وارد چرخه توزیع شد. سایر قطعات محموله بزرگ شیرخشک وارداتی حاوی یک میلیون قوطی نیز بلافاصله پس از برچسب گذاری توزیع می شود.

چرا کمبود شیر خشک رژیمی

الزام ثبت این محصولات در سامانه TTAC

در عین حال مسئولان سازمان غذا و دارو دلیل کمبود موقت در عرضه شیرخشک رژیمی را تاخیر در توزیع ارز باکیفیت می دانند و در عین حال شیرخشک رژیمی را تابع دولت و می دانند. ارز بدون یارانه بخشنامه ای از سوی زنجیره توزیع و تامین به ادارات غذا و داروی سراسر کشور ارسال شده و از شرکت های پخش و داروخانه ها خواسته شده است اطلاعات فروش و تحویل پودرهای رژیمی و غذاهای خاص را در سامانه تاک ثبت کنند. سازمان غذا و دارو نیز اعلام کرد در صورت عدم ثبت این اطلاعات، سهمیه داروخانه های متخلف کاهش می یابد.

گمرک باید سازمان غذا و دارو را از محموله های بهداشتی مطلع کند

بهادر صید محمدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت رژیم گمرکی ترخیص شیرخشک گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که در سال 1397 به امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید. و وزیر اقتصاد و دارایی». مقرر شد گمرک از طریق سامانه های الکترونیکی امکان ارسال اطلاعات محموله های محصولات سلامت محور مرتبط با سازمان غذا و دارو را به سازمان اطلاع دهد. اگرچه سازمان غذا و دارو از محموله هایی که از بهمن ماه سال گذشته در انبار گمرک دپو شده بود بی اطلاع بود، اما به محض اعلام این انبار، سازمان غذا و دارو بلافاصله بر ترخیص کالا نظارت و فرآیندی را آغاز کرد.

  تجمع اعتراضی اهالی گچین بالا در مقابل استانداری هرمزگان

وی افزود: جلسه ای با شرکت های عرضه کننده شیرخشک رژیمی تشکیل شد و شیرخشک رژیمی که پس از این جلسه وارد گمرکات شد تا حدی ترخیص شد و طبق اعلام شرکت ها در همان روز یا در پایان روز بعد به طور سیستماتیک در سیستم TTAC تشکیل شده است.

رئیس اداره رژیم غذایی و غذاهای خاص سازمان غذا و دارو گفت: پس از رهاسازی پودرهای رژیمی، محموله به طور مستقیم به انبارهای مربوطه ارسال شد تا برچسب اصالت را در قسمت‌هایی شناسایی و الصاق کنند. به دنبال ترخیص تدریجی کالاها از گمرک و شناسایی آنها، در تعطیلات عید سعید فطر، این کالاها به طور همزمان به انبارهای شرکت های پخش و سراسر کشور ارسال و در چرخه توزیع قرار گرفت و بعد از عید سعید فطر. عید فطر شیرخشک های رژیمی در سراسر کشور تولید می شد.

نحوه تمدید مدت تعهدات شرکتها

وی درباره نحوه تمدید تعهدات شرکت‌ها گفت: شرکت‌ها با نامه‌ای که از سازمان غذا و دارو برای تعهدات تسویه و ارزیابی خود دریافت می‌کنند اعتبار نامه از این مدارک دریافت می‌کنند و قبل از انقضای تاریخ آن، مجدداً «تجدید» می‌شوند. این مدارک در همان روز مجددا توسط سازمان غذا و دارو صادر می شود و در نتیجه ترخیص سایر اقلامی که به تازگی ترخیص شده اند و به گمرک رسیده اند مشکلی نخواهد داشت.

توزیع 68000 قوطی شیر خشک رژیمی

وی با بیان اینکه تا 17 اردیبهشت بیش از 68 هزار قوطی شیرخشک رژیمی توزیع شده است، گفت: لازم به ذکر است فرآیند ثبت سفارش اقلام سلامت محور در سامانه تاک به صورت خودکار خواهد بود. بر این اساس، پس از انجام این کار، پاکسازی به صورت سیستماتیک انجام خواهد شد.

  هالووین در آمریکا؛ هفت کشته و زخمی در تیراندازی در ساکرامنتو

سید محمدیان تاکید کرد: همزمان در نیمه اول اردیبهشت ماه سال جاری زنجیره تامین توتک راه اندازی شد که تامین کنندگان، شرکت های پخش و داروخانه ها موظف به ثبت اطلاعات هستند. همانطور که تامین کننده اطلاعات ارسال شده به سیستم را نشان می دهد، شرکت هایی که اطلاعات فروش را در داروخانه و داروخانه ها توزیع می کنند نیز اطلاعات مربوط به تحویل به مصرف کننده و اینکه چه محصولاتی را با توجه به کد ملی به افراد تحویل می دهند، ثبت می کنند. با توجه به اینکه این محصولات مشمول ارز ملی هستند، این سامانه برای جلوگیری از نشت این محصولات به بازار طراحی و اجرا شده و تحت نظارت مستمر سازمان و ادارات غذا و داروی سراسر کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید