جمع آوری ماکارونی در فروشگاه های زنجیره ای کوثر جلوی چشم مشتری!

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، دولت با پرداخت یارانه دو ماهه که در حساب خانوار بلوکه می شود، رسما از بازار خارج شده است. به خصوص در شرایط بحرانی بازار پاستا کارگزاران از هفته گذشته شروع به کار کرده اند. که در فروشگاه زنجیره ای کوثر در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، فروشنده در مقابل دیدگان مشتری ماکارونی جمع می کند و به نظر می رسد دستگاه های نظارتی در خواب هستند!

پس از اعتراض مشتری به این موضوع، فروشنده دلیل این امر را گرانی رب و تفاوت قیمت آن با بازار عنوان می کند. حال با توجه به اینکه سال گذشته فروشگاه های زنجیره ای شهروند برنج های مختلف را مخلوط کرده و با برند بین مردم توزیع می کرد، امیدواریم تعزیر تعهدات خود را فراموش نکند.

از سوی دیگر، سازمان حمایت مسئول نظارت بر قیمت و تحویل محصولات اخیرا تغییر کرده و رئیس قبلی که مدعی تسلط بر بازار بود، استعفا داده و اکنون انتظار می‌رود مدیر جدیدی بازار را کنترل کند. اهمیت نقش این سازمان در ایجاد تعادل در بازار.

سازمان مجازات ها از سوی دیگر بازاری مدتی است که کاملا منفعل بوده و گزارش خاصی از نحوه نظارت بر بازار ارائه نکرده است، در حالی که تعزیرات موظف است تا زمانی که بازار گران است نظارت داشته باشد اما همچنان یک ادعای قوی – نظارت دقیق بر مغازه ها مبنی بر عدم فروش اجناس گران به مردم و در صورت تعطیلی چندین مغازه و فروشگاه و اعمال جریمه های سنگین، به کار دیگران رسیدگی می شود.

  افزایش توسعه فضای سبز خانگی در سبد خانوار شهروندان کومی

در حال حاضر خبرها حاکی از موافقت وزارت جهاد کشاورزی با افزایش 100 درصدی قیمت شیرخام است که همچنان در حال تایید است. سازمان حمایت کننده بنابراین اگر فروشگاه یا تولیدکننده ای نرخ جدیدی را برای تحویل کالای خود تعیین کند، تخلف است، چرا که دولت تا پایان فروردین و هر زمان که وارد شده باشد، مواد اولیه را با نرخ دولتی در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است. آنها برای خرید آزاد هستند و سپس می توانند قیمت محصولات خود را با توجه به قیمت های مربوطه تعیین کنند.

در شرایط فعلی دولت باید سیاست‌های متفاوتی در بازار داشته باشد، به عنوان مثال افرادی که ماکارونی در بازار انباشته کرده‌اند باید محصول خود را با قیمتی کمتر از قیمت مصوب بازار عرضه و به بازار عرضه کنند، علاوه بر این اگر تقاضا به تعادل برسد، این ماکارونی تب نیز به خواب می رود زیرا بسیاری از همین کلکسیونرها منتظر عرضه این محصول با قیمت بسیار بالا هستند. به همین دلیل است که هیچ خمیری در بازار پیدا نمی شود.

اتفاقات عجیب بازار!

دولت قیمت های جدید ماکارونی را به ترتیب 6300، 8600 و 12500 تن در هر 500 گرم، 700 گرم و 1000 گرم اعلام کرده است و مغازه ها باید هر گرم ماکارونی را 17 گرم در هر گرم 17700 تن تعیین کنند. گرم .تومان و 1000 گرم 34000 تن از مشتری بگیر ولی رب با این قیمت ها تو بازار هست؟ دلیل این چیست؟ علیرغم اینکه رب 3 برابر شده، هنوز در بازار نیست!؟

پاسخ به این سوال ساده است. جمع آوری و انباشته شدن ماکارونی توسط برخی افراد باعث شده است که ماکارونی در حال حاضر در بازار موجود نباشد و در انبار تولیدکنندگان با قیمت های قبلی موجود باشد. بنابراین تا زمانی که تولیدکنندگان با قیمت های جدید تولید کنند، کمبود در بازار وجود دارد.

  رویکرد دولت مردمی حمایت از نیازمندان جامعه است

پلیس امنیت اخیرا 670 تن ماکارونی انباشته شده توقیف شد و در بازار پخش شد و این موضوع باید ادامه پیدا کند چرا که قطعاً در این دوره میانجی گری تبدیل به یک کار شده و دیگر یک امر ناهنجاری نیست مگر اینکه با متخلفان به گونه ای برخورد شود که دیگر چنین مشکلی در بازار ایجاد نشود. !! زیرا اگر قرار باشد هرکسی محصول خود را به نوعی بفروشد، دیگر دهک های پایین جامعه باید با زندگی خداحافظی کنند. از آنجایی که مصرف سرانه ماکارونی در ایران برای هر نفر 8 کیلوگرم است و برای دهک های پایین که نمی توانند گوشت بخرند، این سرانه بیشتر است. اکنون گزارش ها نشان می دهد که افزایش قیمت ها منجر به نصف مصرف سرانه ماکارونی در ایران می شود، در حالی که میانگین مصرف ماکارونی در ایران بسیار کمتر از کشورهای توسعه یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید