برخورد با مقاماتی که در استفاده از قوانین تولید داخلی غفلت می کنند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، رهبر معظم انقلاب امسال را سال تولید نامیدند; دانش و به این می گویند اشتغال زایی و به معنای لزوم سوق تولید کشور به سمت دانش بنیان است، اما اکنون صنعت کشور در مسیری متفاوت از دانش بنیان حرکت می کند و استارت آپ ها مورد علاقه همین دستگاه ها و شرکت ها نیستند. . مکان دولتی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج درباره علت ضعف روابط بین صنعت و شرکت های دانش بنیان وی گفت: ابتدا باید بگویم که ما در حال حاضر قانون استفاده از مرکز ظرفیت داخلی را داریم. این بدان معناست که سازمان های دولتی زمانی که بتوانند نیازهای خود را از داخل تامین کنند، حق رفع نیازهای خود را از بیرون ندارند.

غلامحسین رضوانی افزود: دستگاه های اجرایی و کشوری باید موظف به اجرای قانون باشند و البته در صورت تخطی از این تکلیف قانونی، مجلس موظف است با استفاده از ابزارهای قانونی نظارت کند و مسئولان و دستگاه ها را برای رعایت قانون بازگرداند. . روش های مجلس از نظر قانونی مشخص است مانند استیضاح و استیضاح. در مواردی که این تخلفات صورت گرفته باشد به کمیسیون اصل 90 تجدیدنظرخواهی می شود و در صورت احراز تخلف، مقام مسئول به مراجع قضایی معرفی می شود.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین تاکید کرد: بخشی از مشکلات ما با عدم ارتباط صنایع و استقبال آنها از محصولات شرکت های دانش بنیان به عدم شناخت محصولات این شرکت ها برمی گردد.

رضوانی همچنین تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان باید کارهای فرهنگی و تبلیغی انجام دهند تا شناخته شوند و در معرض دید عموم و بخش خصوصی قرار بگیرند تا صنایع بزرگ کشور به ویژه کارکنان دولت را بشناسند و از این محصولات آگاه باشند. در ساخت کشور

وی افزود: به شدت از کارکنان می خواهیم که قانون استفاده از ظرفیت داخلی را رعایت کنند.

  لزوم افزایش ظرفیت پزشکی با اولویت بومی سازی/کمبود پزشک در مناطق محروم رو به افزایش است.

رضوانی افزود: کارکنان باید بدانند چه امکاناتی در داخل است و با توجه به اینکه قیمت محصولات شرکت های دانش بنیان بسیار مقرون به صرفه است از این امکانات استفاده کنند.

رضوانی همچنین تصریح کرد: طبیعتا هر کارمند و هر ارگانی علاقه مند است که با هزینه کمتری نیاز خود را تامین کند تا بتواند تمامی نیازهای خود را تامین کند.

رضوانی تصریح کرد: موضوع خدمات پس از فروش محصولات شرکت های دانش بنیان و همچنین شرکت های داخلی محل بحث و تحقیق است و همچنین اینکه برخی از این محصولات دارای گارانتی و گارانتی بالا نیستند. در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی می‌توان گفت: «می‌پذیریم که گارانتی خوبی ندارند، اما باید به این نکته توجه کنیم که در ابتدای راه هستیم.

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: رقبایی هستند که سال هاست فعال هستند و البته محصولشان گارانتی بالایی دارد. ممکن است در این زمینه کاستی هایی داشته باشیم اما این قابل توجیه نیست و به همین دلیل سراغ کالاهای خارجی برویم، زیرا از جهات دیگر مزیت های زیادی بین تولیدات داخلی و خارجی وجود دارد.

دلیل استقبال نکردن صنایع از محصولات شرکت های دانش بنیان

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی دلیل استقبال نکردن صنایع از تولیدات شرکت های دانش بنیان را گفت: با صنایع بزرگ کشور برای خرید محصولات آنها موافقت کنید.

احمد علیرضا بیعی در گفت و گو با خبرنگار موج نیوز همچنین تاکید کرد: شرکت های دانش بنیان در کشور جوانانی هستند که توانسته اند با تکیه بر منابع علمی و فناوری های نوین خود منشأ کار و کار باشند، البته اگر اقتصادی بزرگ باشد. و حمایت مالی و تضمینی.

یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراها خاطرنشان کرد: به عنوان مثال یک واحد صنعتی مانند کارخانه سیمان یا پتروشیمی که بخشی از قطعات حساس خود را از شرکت های دانش بنیان داخلی دریافت می کند و عملاً تولید خود را به فعالیت این نوظهورها مرتبط می کند. شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌ها فاقد پشتوانه و ضمانت‌نامه معتبر هستند، طبیعی است که این صنایع تصمیم دارند محصولات خود را به یک شرکت معتبر خارجی صادر کنند. دلیل اعطای این ضمانت به شرکت هایی که امتحان خود را پس داده اند این است که در صورت بروز مشکل در محصول، ممکن است آن را از این صنایع درخواست کنند.

  حادثه اگلید 3 کشته و زخمی برجای گذاشت

عضو کمیسیون امور داخلی و مشاوره با بیان اینکه در شرایط فعلی استارتاپ های دانش بنیان از شرایط اعتباری آنچنانی برخوردار نیستند، تصریح کرد: راه حل این مشکل این است که در چنین مواقعی دولت پارک های علم و فناوری کشور و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید وارد شود و به این صنایع ضمانت نامه معتبر بدهد و همچنین به واحدهای تولیدی ضمانت دهد که اگر آسیب دیدند با این ضمانت ها می توانند خسارت را جبران کنند.

علیرضا بیعی در ادامه با بیان اینکه باید بپذیریم که واحدهای بزرگ اقتصادی کشور و شرکت های تولیدی چه چیزی برایشان مهمتر از منفعت اقتصادی است، توضیح داد: اگر این سود از سوی شرکت ها باشد. دانش مطمئناً محصول آنها ارزانتر خواهد بود و علاوه بر آن دسترسی بهتری به تولیدکننده نسبت به کالای خارجی خواهد داشت، با مشکلاتی مانند تحریم و خروج ارز برای خرید آن مواجه نخواهیم شد.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: اگر محصولات این شرکت ها مورد پذیرش قرار نگیرد نشان دهنده این است که شرکت های دانش بنیان در ایجاد ادبیات به نفع خود و صنایع کوتاهی کرده اند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس گفت: علت گرایش صنایع به سمت کالاهای خارجی متفاوت و متعدد است. بخش قابل توجهی از علت گرایش صنایع به واردات کالاهای خارجی بازگشت به همان سود اقتصادی ناشی از خرید این محصول است. وقتی کالاهای دانش بنیان داخلی موجود و با کیفیت تر و البته ارزان تر از کالاهای خارجی باشد و در واقع همه مشخصات را داشته باشد، اما مورد استقبال قرار نگیرد، به این معناست که هیچ سودی برای تولیدکننده داخلی برای خرید این محصول ندارد. عنصر سود در خرید این نوع کالاها تعیین کننده است و نمی توان گفت که تولیدکننده نتوانسته سود خود را تشخیص دهد و حاضر بوده برای واردات کالاهای خارجی هزینه بیشتری بپردازد. اگر این منفعت نشان داده نشود، قطعا شرکت های دانش بنیان نمی توانند سودی کسب کنند.

  از آقای فیروز استفاده کردند!

سرنوشت صنعت خودرو و کالاهای بی کیفیت

علیرضا بیگی با بیان اینکه برخی می گویند حمایت بی قید و شرط از این شرکت ها باعث می شود شرکت های دانش بنیان و محصولات آن ها نیز به سرنوشت خودرو و کالاهای بی کیفیت تبدیل شود، افزود: برخی از شرکت های دانش بنیان و محصولاتشان به سرنوشت خودروها و کالاهای بی کیفیت تبدیل می شوند. قبول نداریم؛ مشکل ما این است که در بحث خودروسازی و کالاهای خانگی در کشور انحصار ایجاد کرده ایم و از طرف مقابل حق انتخاب را می گیریم. الا و بلا را مجبور می کنیم سوار پراید شوند. مشتری چاره ای جز پذیرش این موضوع ندارد و دولت از تمام امکاناتی که در اختیار دارد استفاده می کند تا مشتری را مجبور به استفاده از این محصول کند.

مثلا برای واردات خودرو تعرفه 200 درصدی تعیین کردند، چرا؟ دلیلش هم این است که دولت خودش یک خودروساز است و به هر طریقی می خواهد این محصول را تولید کند، اما در شرکت های دانش بنیان این موضوع صادق نیست و ما حق انتخاب را برای مشتری محفوظ می دانیم. مشتری با توجه به اقتصاد و راحتی خودش قطعا ترجیح می دهد بهترین انتخاب را با کمترین قیمت داشته باشد. اگر شرکت های دانش بنیان بتوانند این شرایط را ایجاد کنند، هر نوع منطق اقتصادی حکم می کند که محصولات این شرکت ها خریداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید