مکرون از زلنسکی خواست تا بخشی از حاکمیت اوکراین را رها کند

به گزارش موج نیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت تلاش های امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای یافتن یک “مسیر فرعی” برای روسیه بی ثمر بوده و تا زمانی که روسیه متوجه نشود که باید آن را ترک کند، راه های منطقی برای پایان دادن به آن پیدا خواهد کرد. او به جنگ نخواهد رفت.

«شاید امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بیشتر از من بداند. زلنسکی گفت: می‌دانم که او می‌خواست با میانجیگری بین ما (اوکراین و روسیه) چیزی به دست آورد، اما شکست خورد و دلیل شکست او موضع ما نبود، بلکه موضع روسیه بود.

او گفت: «این مناسب نیست که رهبران جهان به من پیشنهاد کنند که باید برای حاکمیت اوکراین فداکاری ویژه ای انجام دهم تا به پوتین اجازه بدهم وجهه خود را حفظ کند.»

رئیس جمهور اوکراین افزود که کشورش “آماده نیست با واگذاری قلمرو خود، روابط خارجی را نجات دهد”.

او گفت: “من فکر می کنم کاملاً غیر قابل توجیه است. این اتلاف وقت است.”

او گفت که توهین روسیه به هرگونه سازش به نفع خود در حمله این کشور به اوکراین در 24 فوریه مشهود است.

وی گفت: «امانوئل مکرون باید دست از هرگونه ژست دیپلماتیک بردارد. من پیروزی اخیر او در انتخابات مجدد را تحسین کردم.

وی افزود: اما تاریخ عقب نشینی ها را نمی بخشد. اگر می خواهید چیزی را برای خود پس بگیرید، تنها یک راه وجود دارد، راه رو به جلو.

مکرون در هفته های اول تهاجم روسیه به اوکراین چندین تماس تلفنی طولانی با همتای روس خود داشت. پس از یک وقفه یک ماهه، روسای جمهور فرانسه و روسیه در 3 مه صحبت کردند و مکرون از پوتین خواست تا اجازه تخلیه اوکراینی های بازداشت شده در کارخانه فولاد ماریوپل آزوفستال را بدهد.

  پکن: تحریم های روسیه تاثیر منفی بر کشورهای در حال توسعه دارد

در ماه آوریل، مکرون رفتار روسیه در اوکراین را جنایت جنگی توصیف کرد، اما آن را نسل کشی نامید و گفت روس ها و اوکراینی ها مردمی «برادر» هستند.

رئیس جمهور فرانسه همزمان از تسلیح اوکراین و اعمال تحریم های بیشتر علیه مسکو حمایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید