ایالات متحده در راه بالستیک: یک اپیدمی تسلیحاتی در ایالات متحده / الجزیره

خبر عجیب

شفقنا آینده- آژانس الجزیره در گزارشی از وضعیت اجتماعی در ایالات متحده؛ وی با اشاره به اینکه «در سال 2017، تعداد اسلحه ها در ایالات متحده از تعداد افراد در ایالات متحده بیشتر شد»، خاطرنشان کرد: «وضعیت از آن زمان نه تنها بهبود نیافته، بلکه حتی بدتر هم شده است».

در مقاله ای از بلین فرناندز سردبیر مجله ژاکوبین، نویسنده داستان برخورد خود با یک کوبایی 50 ساله را بیان می کند که در سال 1986 پس از تلاش ناموفق فرار به کوبا گریخت. ایالات متحده یا بهتر است بگوییم کشور آزادی به ارزش ها و مزایای زندگی در آن کشور پی برده است و از آن زمان سعی کرده آن ارزش ها را به دیگران نیز منتقل کند.

مردی که برای فرار از کوبا به سه سال کار در یک کارخانه قهوه محکوم شده بود، ظاهراً در آنجا چنان متمدن بود که سرانجام در حین گذراندن دوران محکومیت خود، مدرک مهندسی مکانیک گرفت. با آینده ای متفاوت از گذشته خود از این مزرعه خارج شوید.

او گفت: «تنها جایی در کوبا که در آن چیزهایی مانند شکنجه سیستماتیک و نهادینه شده می توان دید، پایگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو است. اما مزایای زندگی در کوبا – از جمله مراقبت های بهداشتی و تحصیلی رایگان و البته راه رفتن در خیابان ها بدون ترس از گلوله خوردن – آنقدر ارزشمند است که در هیچ کجای دنیا نمی توان آنها را یافت.

بلین فرناندز نوشت: «سیاستمداران آمریکایی انرژی زیادی برای نشان دادن کوبا به عنوان کشوری سرکوبگر و تهدیدآمیز در ذهن مردم گذاشته اند. حامی اصلی تروریسم معرفی شد – اگرچه مانند ایالات متحده هرگز غیرنظامیان را در افغانستان یا عراق بمباران نکرده است – تعداد کمی با آن مخالفت کردند، بیشتر به دلیل تبلیغات. بود “!

  نرم افزارهای جاسوسی را شناسایی می کند که صدا و تصویر کاربر را ضبط می کند

در مورد امنیت واقعی بیشتر بخوانید – که به گفته نویسنده، کشوری مانند کوبا به آن دسترسی کامل دارد، اما مردم امپراتوری آمریکا نمی دانند. الکساندر آلازو، 42 ساله، اهل تگزاس، که در آوریل 2020 با یک تفنگ تهاجمی AK-47 به سفارت کوبا در واشنگتن شلیک کرد. یک جنایت نفرت ادعا شده – حتی در خاک کوبا هم اتفاق نیفتاد. با این حال، در مورد خشونت مسلحانه، ایالات متحده یک نمونه کامل برای بشریت است. به طوری که تنها در عید پاک امسال حداقل 10 نفر در ایالات متحده به ضرب گلوله کشته شدند – بیش از چهار نفر کشته شدند. سیخانیان گفت: اگر چند هفته به عقب برگردیم، در ماه مارس به بیش از هشت کشته و 60 مجروح خواهیم رسید. «در مجموع می توان گفت سیهانان از ابتدای سال تا هفته دوم اردیبهشت بیش از 173 تیراندازی دسته جمعی را به ثبت رسانده است.

لیست این آمار وحشتناک قابل تمدید است. به عنوان مثال، بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ایالات متحده بیش از 45222 مرگ ناشی از سلاح گرم در سال 2020 را گزارش کرده است – بیش از 40698 تصادف وسایل نقلیه موتوری. این بالاترین تعداد مرگ و میر ناشی از سلاح در تمام سال های ثبت شده است که نسبت به سال 2010 43 درصد افزایش داشته است.

شبکه الجزیره در ادامه نوشت:

بی‌بی‌سی اخیراً در مقاله‌ای با عنوان «فرهنگ سلاح‌های آمریکا» به طنز پرداخته است که «۵۰ سال از زمانی که دولت لیندون جانسون سلاح گرم را ابزار اصلی مرگ در جهان نامید، می‌گذرد». رویدادی که ممکن است در درجه اول به دلیل نگاه مردم آمریکا به سلاح گرم – و میراث شهروندان مسلح آن باشد. در واقع، این نقل قول – که اسلحه گرم را ابزاری برای جراحت و مرگ، نه فقط مرگ توصیف می کند – از زمان جلسه استماع کنگره در مورد قوانین سلاح گرم در سال 1969 تحت مدیریت ریچارد نیکسون وجود داشته است. “این هم معتبر است و هم معتبر، آمریکایی ها می توانند نگرش غیر عادی مردم به خشونت مسلحانه را توضیح دهند – در توجیه کشتار غیرنظامیان از ویتنام تا عراق و فراتر از آن.”

  روسیه در اجرای برجام نقشی عملگرا ایفا کرده است

با این حال، به نظر نمی رسد که تشکیلات سیاسی ایالات متحده علاقه ای به پیوند دادن این موضوعات – خشونت داخلی و خارجی- ندارد. با این حال، تعداد شهروندان مسلح هر روز در حال افزایش است – و این با قوانین نوآورانه کشورهای مختلف تسریع می شود، که به شهروندان اجازه می دهد بدون مجوز یا آموزش تصمیم به حمل سلاح بگیرند.

نویسنده برای توضیح بهتر این موضوع به آمار ارائه شده توسط واشنگتن پست در سال 2017 استناد می کند – و ادعا می کند که تعداد تسلیحات در ایالات متحده در این سال از تعداد افراد بیشتر بوده است. این روزنامه تخمین می زند که امسال بیش از 120 سلاح به ازای هر 100 آمریکایی در ایالات متحده وجود دارد – که تا حد زیادی در جهان منحصر به فرد است.

الجزیره با کنایه اشاره می کند که “در زمان ولیعهد، ما شاهد افزایش خرید سلاح گرم در ایالات متحده بودیم”: آیا برای محافظت وجود دارد؟ افزایش خودکشی‌ها و قتل‌های مسلحانه در دوران سلطنت نشان می‌دهد که ایالات متحده در سرمایه‌گذاری برای رفاه روحی و جسمی مردمش بهتر از پرورش یک جامعه سرمایه‌داری است که چشم‌انداز آینده آن مردم را بیش از همیشه عصبانی و خشن می‌کند.» ، او گفت.”

البته واضح است که یک جامعه بیمار در نهایت می تواند سود بیشتری برای ستون های سرمایه داری آمریکا، مانند صنایع تسلیحاتی و دارویی داشته باشد. به خصوص در جامعه ای که از کودکی به انسان می آموزد که زندگی صحنه رقابت کامل است تا صحنه همکاری جمعی. احساسی که در نهایت منجر به اضطراب، انزوا و درماندگی می شود و با تأثیرگذاری بر افزایش خشم و متعاقب آن افزایش میزان قتل و خشونت، به خوبی توضیح می دهد که چگونه یک سیستم خشن و کاملاً از خود بیگانه شده می تواند واکنش های خشونت آمیز فردی را برانگیزد.

  23 مورد سرقت منازل در یزد کشف شد

در سطرهای آخر گزارش الجزیره می خوانیم:

در 23 مارس 2022، پس از یک وقفه دو روزه که حداقل 9 تیراندازی دسته جمعی را در ایالات متحده به ثبت رساند، نیویورک تایمز هشدار داد که پیش بینی های شومی برای ماه های گرم تابستان آینده – که معمولاً همیشه بدترین است – انجام شده است. این آمریکا بود. با این حال، نگران‌کننده‌تر این است که با ادامه خشونت‌آمیز شدن جامعه، به نظر می‌رسد این فکر که تابستان امسال نه تنها نباید بترسیم، روز به روز قوی‌تر می‌شود!

دیدگاهتان را بنویسید