کاهش و تغییر نواحی بویایی در نتیجه تاثیر تاج بر روی مغز

شفقنا- اولین مطالعه بزرگ مقیاس مقایسه اسکن مغز افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قبل و بعد از عفونت، کاهش حجم و بافت مغز در نواحی مربوط به بو و توانایی مغز را چندین ماه پس از عفونت نشان داد.

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه آکسفورد اسکن مغز 785 فرد بین 51 تا 81 سال را که قبل و بعد از همه گیری اسکن شده بودند مورد بررسی قرار دادند و بیش از نیمی از آنها قبل از اسکن دوم اسکن عروق کرونر انجام دادند. .

این مطالعه نشان داد که مغز افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب (در مقایسه با 384 نفری که این بیماری را نداشتند) به طور کلی کوچک می شود و ماده خاکستری به ویژه در نواحی بویایی کاهش می یابد، مانند افرادی که دچار کرونری شده اند. شریان 1.8 درصد از قشر مخ قدامی (مناطق بوی کلیدی) و 8.8 درصد بیشتر مخچه نسبت به شریان های بدون شریان کرونری داشت.

همچنین، افرادی که دارای پیامدهای عروق کرونر بودند، به دلیل از دست دادن بافت مغز در مناطقی که مخچه با توانایی های مغز مرتبط است، امتیاز کمتری در مهارت های مغزی خود نسبت به افرادی که نداشتند، کسب کردند.

دکتر گووینل دواد از دانشگاه آکسفورد گفت: “مغز از پلاستیک ساخته شده است، به این معنی که می تواند تا حدودی حتی در افراد مسن یا میانسال بازسازی شود.”

این مطالعه که به طور کامل در ژورنال نیچر منتشر شد، همچنین نشان داد که تأثیر بیماری عروق کرونر در افراد مسن و بستری در بیمارستان به دلیل شدت بیماری، اما حتی در افرادی که از بیماری متوسط ​​تا شدید جان سالم به در برده بودند، بیشتر بود. البته اسکن های بیشتری برای تعیین تغییرات در مغز به دلیل بیماری عروق کرونر قلب و دائمی یا موقت بودن تغییرات مورد نیاز است.

  مجلس باید به منابع زیرساخت سلامت توجه بیشتری داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید