شفقنا آینده/ چگونه می توان با پوتین به «صلح» رسید؟ پنج گام برای بازگرداندن صلح جهانی از دیدگاه فرنافرتز

خبر عجیب

شفقنا آینده است– انتشار فرنافرز استراتژیک مقاله ای در مورد مسیرهایی که می تواند به صلح بین روسیه و جهان آزاد در آینده نزدیک منجر شود. او خواستار صلح و آشتی با روسیه و به ویژه خود ولادیمیر پوتین شد که رفتاری را می طلبد که مهم ترین آن پایان جنگ در اوکراین است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، فرنافرز در این مقاله به قلم توماس گراهام; تاکید می کند که غرب باید به دنبال راه حلی پنج ماده ای برای پایان دادن سریع به جنگ پس از حمله روسیه به اوکراین باشد.

توماس گراهام به نقل از فارنافرز گفت: برای پایان دادن به جنگ در اوکراین، علاوه بر روسیه که باید گام های بزرگی بردارد، غرب نیز باید گام های مهمی در دستور کار بردارد.

به گفته این کارشناس سیاسی، اولین چیزی که غرب باید در نظر بگیرد نادیده گرفتن مشارکت اوکراین در ناتو است. به عبارت دیگر؛ رهبران و کارمندان دولت اوکراین باید ایده پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را کنار بگذارند، اگر می خواهند آتش جنگ را از سرزمین خود دور نگه دارند.

برعکس؛ همه چیز در اوکراین نیست – این که اگر صلح می خواهد نباید به ناتو بپیوندد. اما خود ناتو باید به مسائل رسیدگی کند. از جمله، کوچکترین تلاش برای نزدیک شدن به جمهوری های شوروی سابق و داشتن روابط نظامی نزدیک با آنها، حداقل از نظر روسیه، تهدیدی برای امنیت این کشور – و خطر تشدید و تعمیق تنش ها و درگیری های نظامی است.
در یک کلمه؛ اگر اوکراین می‌خواهد در صلح و ثبات زندگی کند، نباید نیروهای ناتو، تسلیحات و البته پایگاه‌های نظامی آن‌ها را در خاک خود بپذیرد – و به عبارت دیگر، باید هر کاری که ممکن است برای خنثی کردن رقابت‌های احتمالی و درگیری‌های بین انجام دهد. روسیه و غرب ماندن.

  محورهای چهار سیاست راهبردی در این راستا تعیین شده است

با این حال، راه حل پنج مرحله دوم به روسیه برمی گردد – که باید تضمین کند که همه پرسی های واقعی آزاد در کریمه و دونباس در مورد آینده و سرنوشت مردم این سرزمین ها برگزار می شود و البته نتایج این همه پرسی پذیرفته می شود. . اگر چنین همه پرسی برگزار می شد چه اتفاقی می افتاد، اگرچه سرنوشت کریمه در واقع مشخص شده بود و به هر حال این سرزمین بخشی از روسیه باقی می ماند، اما سرنوشت دونباس هنوز مشخص نیست یا حداقل نتیجه اراده باب روسیه در همه پرسی تضمین نشده است. و این مستلزم خویشتن داری روسیه است. با توجه به اینکه جدایی طلبان مورد حمایت روسیه تنها یک سوم از منطقه دونباس را کنترل می کنند، اصرار زلینسکی رئیس جمهور اوکراین بر برگزاری همه پرسی در سراسر دونباس نشان دهنده امید دولت اوکراین به نتیجه در برابر تمایل روسیه برای برگزاری همه پرسی – و اگر چنین است. عدم خویشتن داری روسیه می تواند تنش ها را در منطقه تشدید کند.

سومین موردی که می تواند به پایان جنگ در اوکراین منجر شود، پذیرش این موضوع از سوی روسیه است – اینکه اوکراین اگرچه با پیوستن به ناتو موافق است، اما به دلیل دموکراسی، سکولاریسم و ​​البته لیبرالیسم که بر ذهن ها و افکار حاکم است. از مردم اوکراین با این حال، این کشور روابط امنیتی نزدیکی با جهان غرب خواهد داشت.

گام چهارم به سوی صلح، غرب است. به گویش بهتر؛ در مواجهه با روسیه، جهان غرب نیز باید انگیزه هایی برای پایان دادن به جنگ فراهم کند و حداقل شرایطی را که تحت آن تحریم های اقتصادی روسیه برداشته می شود، توضیح دهد.

  وزیر امور خارجه فرانسه: به توافق هسته ای با ایران نزدیک شده ایم

پنجمین و آخرین گام این است که روسیه به عنوان آغازگر حمله به اوکراین و عامل اصلی ویرانی، باید بخش قابل توجهی از هزینه بازسازی اوکراین را متحمل شود.

فرنافر گفت: «امیدهای جهان غرب برای سرنگونی پوتین بیهوده است. اول اینکه چون ممکن نیست و دوم اینکه حتی اگر همچین چیزی ممکن بود معلوم نیست جانشین او کی خواهد بود و مهمتر اینکه معلوم نیست این شخص راحتتر و ملایمتر باشد. با غرب از پوتین و مذاکره خواهد کرد یا نه. علاوه بر این، غرب باید بپذیرد که تحریم های اقتصادی روسیه به تنهایی به جنگ در اوکراین پایان نمی دهد. همانطور که تحریم ها در موارد دیگر – و مثلا در جمهوری اسلامی ایران – به نتیجه مطلوب غرب منجر نشده است.

تحریم ها به خود غرب نیز آسیب می رساند، مثلاً با افزایش قیمت بنزین، سوخت و البته گندم (با توجه به اینکه اوکراین و روسیه صادرکنندگان اصلی گندم هستند).

اگر فشار بر مردم غرب را به این اضافه کنیم – که ادامه جنگ و طولانی شدن آن نه تنها منجر به تلفات بیشتر می شود، بلکه احتمال گسترش جنگ از اوکراین به سایر نقاط اروپا از جمله لهستان را افزایش می دهد. ما نمی توانیم چیزی جز پایان جنگ تصور کنیم.

یعنی در زمانی که تقریباً تمام دنیا معتقدند با افزایش احتمال وقوع جنگ جهانی راه حل هایی مانند ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین بسیار خطرناک به نظر می رسد، دیپلماسی همچنان می تواند بهترین گزینه موجود در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید