خطر بالای ابتلا به این بیماری در افرادی که سابقه بیماری های عصبی دارند

خبر عجیب

شفقنا- مطالعه محققان نشان داده است افرادی که سابقه اختلالات یا بیماری های عصبی دارند در آینده بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها هستند و جنسیت نیز در بروز این بیماری موثر است.

به گزارش ایرنا، این مطالعه که هم از نظر جمعیت و هم از نظر مدت زمان، گسترده ترین مطالعه در انتاریوی کانادا است، اولین مطالعه ای است که تأثیر جنسیت بر اختلالات را بررسی می کند. یا در مورد بیماری های عصبی تحقیق کنید.

محققان دانشگاه واترلو و موسسه ارزیابی بالینی این مطالعه را بر اساس یافته های پروژه تحقیقاتی زوال عقل انجام دادند.

کالن ماکسول، استاد دانشگاه واترلو و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: بیماری و اختلالات روانی از مهم ترین علل ناتوانی و مرگ و میر هستند. اگر بدانیم که کدام اختلالات یا بیماری ها جزو عوامل خطر یا علائم اولیه بیماری های بعدی هستند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و اعضای خانواده می توانند مراقبت بیشتری از این افراد داشته باشند.

ماکسول و سایر محققان از داده های مراکز داده مرکز بهداشت انتاریو برای تجزیه و تحلیل آمار بیش از 5 میلیون شهروند انتاریویی بین 40 تا 85 سال استفاده کردند. این مطالعه 14 ساله به بررسی ارتباط بین بروز بیماری های روانی دوگانه، که شایع هستند، می پردازد. مانند پارکینسون و زوال عقل یا سکته مغزی و اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب.

آنها بررسی کردند که آیا ارتباطی بین این بیماری ها به هر نحوی وجود دارد، از جمله اینکه آیا سابقه سکته مغزی می تواند منجر به زوال عقل شود یا بالعکس. تقریباً در همه موارد، محققان دریافته‌اند که خطر ابتلا به بیماری دیگری بسیار زیاد است. به عنوان مثال، افرادی که سابقه پارکینسون دارند، چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند و افرادی که سابقه سکته مغزی دارند بیش از دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند. تجربه یک اختلال روانی نیز با افزایش خطر زوال عقل همراه است.

  تحولات اوکراین را با نگرانی عمیق دنبال می کنیم/ آخرین وضعیت ایرانیان مقیم اوکراین

یکی دیگر از یافته های محققان این مطالعه این است که مردان و زنان در فراوانی هر بیماری به دلیل سابقه قبلی بیماری متفاوت هستند. به عنوان مثال، در میان مردان و زنانی که هر دو سکته کرده‌اند، زنان بیشتر به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید