جزئیات جدید از زمان تولید پول ایران

خبر عجیب

شفقنا- به گفته مسئولان بانک مرکزی، با اقدامات انجام شده، کد پول ملی که به صورت ریالی منتشر می شود، امسال افتتاح و جایگزین اسکناس می شود.

به گزارش شفقنا از ایسنا، در اوایل پاییز سال گذشته، صحبت های مسئولان مبنی بر معرفی رمز ارز ملی بر مبنای ریال مطرح شد و رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد: رمز ارز ملی یکی از موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی زیرساخت ها و دستورالعمل های مربوطه در آینده نزدیک توسعه و به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

ماجرا از این قرار است که در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاران و عموم مردم برای سرمایه‌گذاری در این بازار برای حفظ ارزش پول و سرمایه، توجه خود را به ارزهای دیجیتال معطوف کرده‌اند و افراد زیادی وارد این عرصه شده‌اند که منجر به سوء استفاده‌های زیادی از حفاری غیرقانونی شده است. مبادله رمزها غیرقانونی شده است.

این در حالی است که به دلیل ناشناخته بودن دنیای ارزهای دیجیتال، سیاستمداران کشورهای مختلف از دانش کافی برای تدوین و تدوین قوانین در این زمینه برخوردار نبودند و تاکنون تکلیف مجاز یا ممنوعیت مبادلات ارزهای دیجیتال به ویژه در ایران تعریف نشده است.

از سوی دیگر، از آنجایی که ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورهای جهان هنوز به رسمیت شناخته نشده اند و پاسخ اصلی به این فناوری مبتنی بر تنظیم و کنترل فعالیت مصرف کنندگان است، ایران نیز در تلاش است تا بتواند قوانینی در این زمینه تدوین کند.نتیجه گیری قطعی در این رابطه حاصل شد.

علاوه بر تهیه پیش نویس قوانین در مورد ارزهای رمزنگاری شده، مقامات ایران در حال بررسی ارائه کد ارز ملی هستند که به گفته رئیس بانک مرکزی اوایل سال جاری منتشر و توسط بانک مرکزی منتشر خواهد شد.

  گلچین میلاد امام سجاد (ع) با صدای محمود کریمی

به گفته صالح آبادی، مردم با صدور رمز ریالی اسکناس های ریالی خود را به بانک مرکزی تحویل داده و کد ریالی دریافت می کنند که قابل سرمایه گذاری نیست و تنها جایگزین اسکناس می شود.

بانک مرکزی هدف خود را ایجاد ارز دیجیتالی اعلام کرده است که اسکناس‌ها را به اشیایی قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی تبدیل می‌کند تا پول بتواند از طریق این فرآیند یک شی هوشمند داشته باشد.

مهران محرمیان_اداره فناوری بانک مرکزی در تشریح ویژگی های رمز ملی ریالی توضیح می دهد که در رمزی که داخل گوشی قرار می گیرد، بانک به عنوان شخص ثالث و واسطه ای که امکان انتقال وجه را فراهم می کند، همان پول را حذف می کند و اسکناس در جیب ما فرم الکترونیکی منتقل می شود.

وی البته یکی از مهم ترین ویژگی های رمز ریالی نسبت به اسکناس را امنیت بالای آن می داند و می گوید: در واقع رمز ریالی به گونه ای طراحی شده است که وجوه حتی در صورت ریالی قابل رهگیری است. اطلاعات مربوط به رمز عبور به سرقت رفته و هک شده است.دزدها و هکرها می توانند گوشی های هوشمند را ردیابی کنند.

در حالی که بانک مرکزی قرار است رمز ریالی را در سال جاری منتشر کند، برخی از کارشناسان فناوری می گویند دیجیتالی شدن ریال با ارزش و حمایت کنونی آن بی معنی است، چرا که پس از گذشت سال ها از مطرح شدن موضوع ارز دیجیتال در ایران، همچنان نظارتی است و حل نشده باقی می ماند.

آنها همچنین از دیجیتالی شدن ریال انتقاد می کنند زیرا به گفته کارشناسان، ریال دیجیتال از قبل در کیف پول و کارت های بانکی مردم وجود دارد و تفاوت کد ریالی چیست و چه فایده ای دارد؟

  مرگ 37 بیمار و شناسایی بیش از 1900 بیمار جدید مبتلا به بیماری عروق کرونر در ایران

همچنین علیرضا شمحی، کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال، انتشار ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی را ضروری نمی داند و می گوید: نهاد حاکمیتی باید در این حوزه ورود کند.

دیدگاهتان را بنویسید