تاثیر حذف ارز ترجیحی بر اقتصاد و بورس ایران/ قیمت مواد غذایی ادامه دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، نزدیک به سه ماه است که دولت و مجلس روی کار آمده اند ارز مورد نظر خود را حذف کنید آنها با هم اختلاف دارند و اگرچه بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که لغو ارز می تواند یک شوک اقتصادی برای اقتصاد و معیشت خانوارها باشد، دولت و مجلس همچنان برای بازگرداندن 9 میلیارد دلار به خزانه فشار می آورند. آنها می توانند از این بخش از ارز برای بازگرداندن قدرت خرید مصرف کننده استفاده کنند، اما بسیاری از منتقدان معتقدند تورم ناشی از لغو ارز ترجیحی حتی در صورت اصرار دولت، بیشتر از غذا خواهد بود. ابتدا یارانه دادن به مردم و سپس اجرای آن پس از کاهش تأثیر آن بر زندگی مردم است. این در حالی است که برخی معتقدند لغو این ارز بر شرکت ها نیز تاثیر خواهد گذاشت و تولیدکنندگان مواد غذایی ممکن است با کاهش تقاضا و از سوی دیگر با کاهش حاشیه سود مواجه شوند.

تاثیر حذف ارز ترجیحی بر حاشیه سود شرکت ها

یک کارشناس بازارهای مالی به موج نیوز گفت: شرکت های کشاورزی و مواد غذایی اکنون برای تامین مواد اولیه خود از ارز دولتی استفاده می کنند و حاشیه سود خوبی هم به دست آورده اند، اما پس از آن ارز مورد نظر خود را حذف کنید وی تصریح کرد: در واقع به دلیل اینکه این شرکت ها باید مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت بالاتری تامین کنند، قیمت کالاهای آنها در حال افزایش است و از سوی دیگر دولت متکی به قیمت گذاری است. محصولات غذایی اصرار دارند که به تولیدکنندگان اجازه نمی دهند محصولات خود را به هر قیمتی بفروشند و به این ترتیب حاشیه سود این شرکت ها کاهش می یابد.

  کمبود واکسن نداریم / بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نامحدود است

علیرضا سادات در خصوص اینکه صف خرید نمادهای گروه کشاورزی در بورس تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه افزایش قیمت کالاها کاهش تقاضا را نیز به دنبال دارد، عملا سودآوری این شرکت ها تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین می توان تاکید کرد که صف های خرید نمادهای کشاورزی بر اساس این خبر عملا منطقی نیست و روند مثبت نمادها در این حوزه بستگی به شرایط اولیه آنها دارد در غیر این صورت سبز نمی مانند.

با تغییر تقاضای اروپا، تقاضا برای مواد همچنان در حال رشد است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی و … در بازارهای جهانی به قبل از جنگ روسیه و اوکراین برمی گردد و نتیجه بازگشایی تجارت است، گفت: در نتیجه قرنطینه کرونری عرضه کنندگان نتوانستند بیاورند. محصولات خود را برای هدف گذاری از سوی دیگر، هزینه های تحویل و غیره. افزایش چشمگیر، اختلال در عرضه و تقاضا به وجود می آید، به عبارت دیگر تولید برخی مواد اولیه کاهش می یابد و این امر منجر به کاهش تولید کالاها و موج افزایش قیمت ها به دلیل محدودیت های کرونری و غیره می شود. منجر به قرنطینه کالاهای کشتی و غیره شد و تقاضا از عرضه فراتر رفت و در بازارها شکل گرفت و بعداً کل زنجیره را تحت تأثیر قرار داد.

وی گفت: روسیه و اوکراین در حال حاضر نقش مهمی در عرضه برخی کالاها به ویژه به اروپا دارند. این امر امنیت غذایی را برای آنها ایجاد می کند، بنابراین مجبورند کالاهایی مانند گندم را از کشورهای دیگر مانند برزیل تامین کنند و از آنجایی که برزیل نیز تا حدودی می تواند عرضه کند، این تغییر در بازار هدف باعث افزایش تقاضا فراتر از عرضه آن کشور می شود. در حال افزایش هستند.

  اختلاف بر سر اجاره دکه های بندرعباس و تفرقه در شورا

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه آتش بس بین روسیه و اوکراین نمی تواند مشکلات ناشی از اختلال در زنجیره تامین را حل کند، گفت: با توجه به اینکه تنش ها بین روسیه و اوکراین ممکن است ادامه یابد و حتی آتش بس برقرار شود. باید موقتی باشد تا کشورهای عرضه‌کننده کالاهای مورد نیاز خود از این کشورها به دنبال تغییر بازار برای تامین‌کنندگان باشند و این امر همچنان شوک قیمتی را حفظ کرده و اثرات آن بر بازار قابل مشاهده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید