ایران از هرگونه تلاش برای رفع محاصره و برقراری آتش بس در یمن حمایت می کند

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفتمین سالگرد تجاوز سعودی به یمن با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: این جنایت بزرگترین فاجعه انسانی قرن برای یمن است و دلیل تداوم آن فروش است. وی گفت: ایران مانند گذشته از تمامی تلاش های عادلانه و عملی برای رفع محاصره و برقراری آتش بس حمایت می کند و تنها راه حل باقی می ماند. او معتقد است که بحران یمن یک راه حل سیاسی به رهبری یمن است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

جنگ ویرانگر و محاصره وحشیانه ائتلاف علیه مردم یمن در حالی وارد هشتمین سال خود می شود که این کشور مقاوم را در بزرگترین فاجعه انسانی قرن قرار می دهد و پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم این جنگ بیشتر غیرنظامیان، زنان و… کودکان بی گناه تخریب زیرساخت ها و امکانات حیاتی در بخش های بهداشت، معیشت، اقتصاد و آموزش به یمن تبدیل شده است.

ائتلاف متجاوز در هفت سال گذشته به بمباران و شلیک موشک اکتفا نکرده و از محاصره های غیرانسانی و غیرقانونی به عنوان اهرمی برای امتیازات سیاسی و نظامی استفاده کرده و با مسدود کردن دسترسی زمینی، بدترین جنگ اقتصادی و بدترین محاصره را تحمیل کرده است. ، هوا و دریا و جلوگیری از ورود مواد غذایی، سوخت و سایر نیازهای اولیه مردم.

این جنایت غیرانسانی ائتلاف متجاوز به نقض تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشر در بحران یمن ادامه می دهد که تحت الشعاع فروش مستمر تسلیحات حامیان غربی و آمریکایی و اعمال استانداردهای دوگانه و جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.

  رئیس جمهور اوکراین از روس ها خواست به حمله به نیروگاه هسته ای زاپوروژیه اعتراض کنند

جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته از تمامی تلاش‌های عادلانه و عملی برای رفع محاصره، برقراری آتش‌بس و آغاز گفتگوهای یمنی-یمنی بدون مداخله خارجی در سایه تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل متحد حمایت می‌کند و به حل و فصل تنها مشکل ادامه می‌دهد. راه حل بحران یمن سیاست توسط یمنی ها اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید