اشرف بروجردی: موضوع زنان دغدغه اصلی مجلس یازدهم نیست

خبر عجیب

شفقنا- فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: در صورت اصلاح دیدگاه ها، باورها و رویکرد شناخت دین، طرح حمایت از زنان اجرایی می شود و به قرآن که می گوید زنان مسئول هستند، توجه می شود. “

به گزارش شفقنا، اشرف بروجردی، اولین رئیس زن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دولت دوازدهم در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم تصویب لایحه حمایت از زنان در مجلس به خبرنگار ایلنا گفت: ما قوانین زیادی داریم و زیر آن داریم. برای زنان نیز همین قوانین است، اما اجرای این قوانین به گونه ای مهم است که بسته به نوع رویکرد و خط مشی نهادهای مجری قانون، قانون لازم الاجرا شود یا عمل نکند. به عنوان مثال، انتخابات شوراها در قانون اساسی 1960 پیش بینی شده بود، اما تا سال 1976 که آقای خاتمی اراده برگزاری انتخابات شوراها را ایجاد کرد، اجرا نشد که در نهایت این اتفاق افتاد. بنابراین با توجه به مشکل زنان باید اراده ای برای تغییر دیدگاه ها و دیدگاه ها نسبت به وضعیت زنان در جامعه شکل گیرد.

وی افزود: به هر حال توسعه در دنیا و ایران برای جامعه زنان وجود دارد. این در واقع فرصتی را برای زنان ایجاد می کند که از رویکردی که نسبت به آنها وجود دارد خارج شوند، یعنی زنان باید از خانه بیرون بیایند، در سطح جامعه تربیت شوند، بتوانند جایگاه مشخصی داشته باشند. لزوم تدوین این قانون به ترس و تغییر دیدگاه مدیران و تصمیم گیران جامعه بستگی دارد. زیرا بعید است کسانی که به این موضوع فکر نمی کنند بخواهند در این زمینه تحولی ایجاد کنند.

این فعال سیاسی گفت: نسل امروز همیشه پرسشگر است و ما وظیفه داریم ذهن نسل امروز را نسبت به واقعیت ها و جایگاه زن در جامعه ایران روشن کنیم. دختران جوان ما نباید شرمنده و ناامید شوند، بلکه باید به آنها حس شادابی و نشاط داد. بنابراین توجه به این قانون باعث می شود زنان احساس کنند در جامعه مورد حمایت قرار خواهند گرفت. احساس حمایت به زنان کمک می کند تا به زندگی و آینده خود امیدوار باشند و از حالت شرمندگی خارج شوند. امیدواریم حمایت هایی که باید در چارچوب قانون انجام شود، اجرایی و عملیاتی شود تا زنان در مناصب و مناصبی قرار بگیرند.

  قرارداد 6100 هکتاری کشت برنج در مازندران

بروجردی در پاسخ به این سوال که در صورت نهایی شدن و اجرای این طرح چه نهادهایی باید پاسخگو باشند و این حمایت چگونه باید انجام شود، گفت: همه ارکان جامعه و نظام باید پاسخگو باشند. مثلاً خانمی در شورای مناسبت و شورای عالی امنیت ملی شرکت نمی کند. ضمن اینکه در حوزه امنیت زنان باید رویکرد و دیدگاه آنان در مجموعه مطرح شود. بنابراین همه کسانی که مجری قانون هستند باید پاسخگو باشند.

وی افزود: از نظر شکل پاسخگویی باید بگویم استفاده از آنها در مناصب قدرت بالاترین و بهترین پایگاهی است که می تواند نگاه را تغییر دهد. تصمیم گیری و دیدگاه زنان می تواند بر موقعیت زنان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، آیا تا به حال زنان را در بین تصمیم گیرندگان در جنگ دیده اید؟ اینطور نیست زیرا ظاهر عاطفی و مادرانه زنان مانع از به دست گرفتن فرماندهی جنگ توسط زنان می شود. هنگام دفاع، زن و مرد باید دفاع کنند، اما مسئولیت اجرای فرمان در جامعه بر عهده زنان نیست.

وی افزود: زنان باید در جایگاه هایی قرار گیرند که رکن تصمیم گیری باشد نه سیاهان در ارتش. زنان باید تصمیم بگیرند و بتوانند بر تصمیمات خود تأثیر بگذارند. این مشکل می تواند این قانون را موثر و قابل اجرا کند.

بروجردی در پاسخ به این سوال که چرا هنوز طرح حمایت از زنان به تصویب نرسیده است، گفت: این موضوع دلایل مختلفی دارد. مهم ترین دلیل این است که زنان در مجلس علاقه ای به مسائل زنان ندارند و نسبت به آن حساس نیستند. به نظر من زنان حاضر در مجلس فعلی رویکرد خاصی به این طرح نداشته اند. دلیل بعدی که می توان گفت این است که این افراد اصلا حقوق نخوانده اند. چون تمام شکاف های مورد نیاز برای بحث زنان را نشان می دهد و این یک قانون کامل است. خواندن و تمرین آن می تواند تفاوت خوبی برای زنان جامعه ایجاد کند.

  آستون قدس رضوی: حضور مردم در باخمن 22 مارس نشان دهنده اتحاد و همبستگی ملت ایران است.

وی افزود: دلیل سوم این است که با توجه به اینکه این طرح از سوی وزیر دادگستری و معاونت زنان رئیس جمهور در زمان آقای روحانی مطرح شده است، به دلیل رویکرد سیاسی ایشان، به جای شناخت، منافع جامعه و مردم را پوشش می دهد. نیاز امروز «جامعه چیست و کدام قانون در اولویت است؟ اولویت را به مسائل سیاسی می دهند.

بروجردی افزود: پیشنهاد من نمایندگان محترم مجلس است که اصلاً با مجلس و وظایف خود آشنایی ندارند، اگر به این قانون نگاه کنند می بینند که تقریباً از هیچ نماینده ای غفلت نکرده است و به هر آنچه زنان نیاز دارند رسیدگی شده است. ما نمی‌توانیم به راحتی از کنار این قانون بگذریم و بگوییم لزومی ندارد که این قانون بخواهد فوراً بازنگری شود.

وی گفت: این یک قانون کامل و جامع است. نکات کوچکی در آن وجود دارد که برخی از آقایان با آن مخالف هستند. به عنوان خانه ای امن و سالم برای زنانی که در همه جا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، محافظت شده و از آسیب محافظت می شود. اما آنچه امروز متأسفانه در جامعه ما اتفاق می افتد همانطور که دیدیم بحث قتل و خودسوزی است که پایانی ندارد و به زور صورت گرفته است. برابر باشید. اما رویکرد برخی از آقایان به سختی در این جهت است و آن را درست می دانند. یعنی در حالی که مسئول به خانم ها گفته باید بروید و مشکل دیه را حل کنید، من تایید می کنم.

وی افزود: معتقدم این نمایندگان نماینده واقعی مردم نیستند و دغدغه آنها تصویب این قانون نیست.

  رنگ آمیزی 4000 متر مربع محورهای مواصلاتی اردبیل

بروجردی در پاسخ به این سوال که این طرح چقدر می تواند مفید باشد، گفت: با توجه به اینکه این قانون کامل و جامع است و بحث های قانونی در مورد آن شده است، به شرط وجود مجریان خوب می تواند برای بانوان مفید باشد.

وی همچنین درباره تصمیماتی که می تواند مانع اجرای این طرح شود، بیان کرد: این تصمیمات قلدری، ایجاد تناقض با لفافه شرعی و فقهی است که اجازه اجرای بخشی از قانون را نمی دهد. به عنوان مثال در مورد خانه های امن، زمانی که برای اولین بار در سال 82 این موضوع را مطرح کردیم، شورای فرهنگی اجتماعی زنان با این استدلال که ما حق نداریم به اقتدار یک مرد دست اندازی کنیم، اعتراض کرد. مرد آزاد است و اگر زنی بخواهد به خانه امن پناه ببرد، محکوم به «نکاح نکردن» می شود. در حالی که یک زن در شرایطی است که می توان او را کشت، زندگی او مهمتر از اتهام است.

بروجردی افزود: همه دستگاه ها باید در کنار هم باشند و قوه مجریه و قضاییه باید این بحث را با قوه مقننه پیگیری و خاتمه دهند و در نهایت اجرا کنند. اگر این سه با هم نباشند، طرح به نتیجه نمی رسد. باید با رفع این موانع، دیدگاه ها، اعتقادات، رویکرد، درک دین و اعتقادات دینی را اصلاح کرد. در قرآن از زن به عنوان یک انسان یاد شده است و از نظر قرآن باید در رأس امور قرار گیرد و به آن توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید