احیای مجدد شورای امنیت سازمان ملل فرصت های اقتصادی قابل توجهی برای روسیه ایجاد نخواهد کرد

به گزارش وب سایت کاخ سفید، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که اطلاعات جدیدی از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای چیست؟ [برجام] جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سفر به بروکسل گفت: «او این فرصت را خواهد داشت که با شرکای ما در ترویکای اروپایی، یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا، این کار را انجام دهد». [کشورهای اروپایی برجام] هر سه عضو P5 + 1 و همچنین اتحادیه اروپا هستند که نقش کلیدی در هماهنگی P5 + 1 دارند.

سالیوان افزود: وضعیت این است که ما در چند هفته گذشته پیشرفت کرده ایم. هنوز برخی مشکلات وجود دارد. ما روی این مسائل کار می کنیم. مشخص نیست که آیا این کار موثر خواهد بود یا خیر، اما ما سخت تلاش می کنیم تا دیپلماسی را به نقطه ای برسانیم که بتوانیم برنامه هسته ای ایران را به صندوق بازگردانیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا توافق به دست آمده در وین به ایران پول بیشتری می دهد یا آزادی بیشتری برای استفاده از این پول که به نوبه خود به عنوان یک کشتی حیاتی برای اقتصاد روسیه عمل می کند؟ [با وجود تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه آن] وی گفت: اولاً روسیه چه به صورت علنی و چه خصوصی پیشنهاد کرده است که ایران به طور کامل از برنامه تحریم خارج شود که هیچ یک از طرفین آن را نپذیرفته است. بنابراین تنها موضوع تحریم روسیه در برجام مربوط به تحریم ایران است که [بدون آن‌ها] به عنوان مثال، او می تواند با نمایندگان سازمان انرژی اتمی روسیه برای انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از کشور همکاری کند.

  وزیر کشور: نهضت مشورتی با محوریت مساجد آغاز می شود

وی افزود: بنابراین ما مطمئن هستیم که اگر مجبور باشیم طبق اصل پایبندی به برجام بازگردیم، این فرصت‌های اقتصادی قابل توجهی برای روسیه ایجاد نخواهد کرد و ما تمام اقدامات اجرایی لازم را برای اطمینان از این امر انجام خواهیم داد. “

دیدگاهتان را بنویسید