یک نماینده آمریکایی بر ضرورت دیپلماسی در موضوع برنامه هسته ای ایران تاکید کرد

شفقنا- تعدادی از نمایندگان آمریکا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هنوز مسائلی وجود دارد که باید در جریان مذاکرات وین نهایی شود، بر لزوم دیپلماسی در مورد برنامه هسته ای ایران تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، کریس مورفی، سناتور آمریکایی روز سه شنبه پس از یک جلسه توجیهی محرمانه با کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، گفت که هنوز مسائل جدی وجود دارد که باید قبل از دستیابی به توافق به آنها رسیدگی شود. آنها هنوز در مذاکرات وین بین ایالات متحده و ایران حل و فصل نشده اند.

وی به خبرنگاران گفت: هنوز توافقی حاصل نشده است. تصمیمات مهمی وجود دارد که هم در واشنگتن و هم در تهران باید گرفته شود.

اگرچه مورفی مشکلات را مشخص نکرد یا نگفت که دولت ایالات متحده چقدر به توافق نزدیک است، اما ارزیابی او با بیانیه قبلی ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه در روز سه شنبه، متفاوت است. پرایس در کنفرانس مطبوعاتی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت که این بر عهده ایران است که اقداماتی را برای بازگشت به توافق هسته ای انجام دهد.

یکی از صریح ترین حامیان توافق هسته ای کپیتال هیل گفت: ما هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم راهی جز دیپلماسی برای تمدید زمان دور دوم وجود دارد.[هسته‌ای] بیا دیگه[یران] وجود دارد. این چیزی است که مدام در این جلسات توجیهی به ما می گویند.

اد مارکی، سناتور ایالات متحده پس از جلسه کمیته روابط خارجی گفت که دولت ایالات متحده “هنوز به سختی برای رفع موانع و دستیابی به توافق نهایی تلاش می کند” اما جزئیاتی ارائه نکرد.

  رئیس تامین اجتماعی در کوم: 59000 نفر در کوم مستمری دریافت می کنند

علاوه بر این، رند پاول، تنها سناتور جمهوری‌خواه که اخیراً نامه‌ای علیه این توافقنامه امضا نکرده است، به پولیتیکو گفت: «ترک توافق قبلی اشتباه بود، زیرا همانطور که می‌گویند، ما اکنون این توافق را داریم. ما در موقعیت سخت تری قرار داریم.»

وی گفت که دیپلماسی تنها راه عملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

به گزارش ایسنا، ادعای این قانونگذاران آمریکایی مبنی بر وجود این اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران و کارآمدی روش های دیپلماتیک برای جلوگیری از تحقق آنها در حالی مطرح می شود که مقامات ایرانی بارها تاکید کرده اند که تولید و استفاده از سلاح های هسته ای جایی در دکترین نیست دفاع ایران.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پس از ورود به کاخ سفید در ژانویه 2021 گفت که بازگشت به توافق هسته ای اولویت سیاست خارجی دولتش است. پس از توافق سال 2015، ایران برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم ها محدود کرد. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و آن را یک توافق هسته ای خواند.

دولت بایدن در مارس 2021 برای احیای توافق هسته ای به مذاکرات وین پیوست. با این حال، تلاش های دولت بایدن برای تسریع مذاکرات در وین برای احیای این توافق، با واکنش های متفاوتی از سوی قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا مواجه شده است.

تاکنون هشت دور از این مذاکرات انجام شده است. البته دور هشتم مذاکرات از چند روز پیش تا دستور بعدی متوقف شد.

  پیکر استاد فاطمی نیا در کوم به خاک سپرده شده است

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می تواند راه را برای حل مشکلات باقی مانده و بازگشت نهایی هموار کند. موفقیت در گفت و گو محور اصلی همه طرف ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما برای حرکت به سمت قرارداد جمعی تأثیر نمی گذارد.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در گفت و گوی تلفنی با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق درباره مذاکرات لغو تحریم ها در وین تاکید کرد: به مرحله نهایی نزدیک شده ایم. ما ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به ایالات متحده ارائه کرده ایم. اکنون این بر عهده طرف آمریکایی است که حسن نیت خود را در عمل نشان دهد. ما مصمم هستیم به یک توافق خوب، قوی و پایدار برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید